Ale dneska máme výročí svatby


“Nezapomněl jsi, miláčku, že dneska máme výročí svatby?” rezonuje mi v hlavě lehce ukňouraný hlas mladé manželky ze starého českého filmu. Svatební den je zvyklostí si připomínat jako pamětihodnou životní událost. Když se ohlédnu o několik let zpátky, vzpomínám si, že jsem s určitou fascinací hleděla na americké filmy, kde ukazovali poměrně odlišné přípravy na svatbu než bylo zvykem zde. Na přípravy si sjednávali svatební agentury, o jejichž existenci jsem do té doby netušila. Působily zde již nějaký čas půjčovny svatebních šatů a svatební koláčky se rovněž stále víc nechávaly péct od profesionálů. Všechno kolem svatby si však snoubenci zařizovali sami. Dnes už svatebních agentur existuje nepočítaně, naplánují obřad od A až do Z, právě na jejich stránkách nacházím nejčastěji všechno, co by se kolem svateb i po svatbách mělo dodržovat. Část z toho začíná až ve chvíli, kdy svatební veselí utichne. Každý rok, dva, tři… deset let je nutno si tuto událost, pro někoho dost možná se skřípějícími zuby, patřičně připomenout.


Výročí svatby jsou prý určena k tomu, aby si manželé navzájem dali nějaký menší dárek. Časové rozmezí je odhadnuto tak, aby bylo možné například nahradit věci, které se za danou dobu od svatby mohly již rozbít. K nejznámějším patří svatby stříbrné, zlaté a diamantové. Ovšem mám dojem, že mnozí, zejména pánové, nemají o existenci dalších svatebních výročí ani památky. A přitom jsou tak pěkně pojmenované. Muži si navíc velmi rádi na úkor těchto oslav zažertují ve stylu: Musíme oslavit, že už jsem to s tebou tak dlouho vydržel.

A tak si říkám, že troška humoru nezaškodí, když se nyní za těmito výročími letem světem ohlédneme. První rok se slaví svatba bavlněná, údajně se mají manželé vzájemně obdarovat kapesníčky, já bych možná volila praktičtější obměnu povlečení, protože zejména první rok bývá ještě naplněn spoustou vášně a povlečení jistě dostalo zabrat. Druhý rok je papírová svatba, pokud tedy ten papír již není podepsaná žádost o rozvod, jak se v posledních letech dost často stává, pak možná je to znakem přechodu od romantického okouzlení ke skutečné životní realitě, což by dobře symbolizoval papír toaletní. Můžete jej směle dát jako dárek, prodávají se toaletní papíry v opravdu vkusných a hlavně vtipných provedeních.

Třetí rok se buď rozložila kožená sedačka po babičce, nebo by měla žena opatřit sobě pro zpestření intimního života nový kožený obleček a oslavit v něm svatbu koženou. Květiny oslavující čtvrtý rok zůstávají poměrně vděčným dárkem k jakémukoli výročí. Ovšem pak následují výročí, která ve mně lehce evokují historický vývoj, stačilo by přidat či vyměnit svatbu dřevěnou za kamennou a přeházet trochu pořadí, a hned by se to lépe pamatovalo: kamenná, bronzová, železná… Další materiály, které se zde objevují – jako třeba cín či ocel, však svědčí o tom, že by názvy výročí zasluhovaly již menší modernizaci a přizpůsobení dnešní době. Líbil se mi návrh na jednom ze “svatebních” webů, kde navrhovali upravit některá výročí na praktičtější, například svatbu počítačovou, mobilovou, možná dokonce i automobilovou.

Patnáctý a dvacátý rok asi předznamenává určitá krizová období, kdy bude po hádkách ve stylu války manželů Roseových nejprve nutné doplnit rozbité křišťálové mísy a skleničky. A o pět let později nás výročí připravuje na to, že vzduchem bude více lítat porcelán. Pokud toto všechno ve zdraví manželé přežijí, ocitnou se v období, na které se již pamatuje více, po čtvrtstoletí je svatba stříbrná, po 50 letech zlatá, po 60 diamantová, a pak už je asi třeba slavit každý rok, možná i měsíc či den života, protože to už hraničí téměř se zázrakem.

Všem, kdo mají za sebou či před sebou některá z výročí svateb, patří naše gratulace. Asi důležitější než přesně dodržet výročí (třebaže aspoň malá připomínka potěší) je žít s tím správným partnerem v dobrém i zlém, jak se novomanželé při svatebním obřadu zavázali.

Přehled všech výročí svatby:

1. rok – bavlněná svatba
2. rok – papírová svatba
3. rok – kožená svatba
4. rok – květinová (ovocná) svatba
5. rok – dřevěná svatba
6. rok – železná (zinková) svatba
7. rok – vlněná (měděná) svatba
8. rok – bronzová (plechová) svatba
9. rok – hliněná svatba
10. rok – cínová (růžová) svatba
11. rok – ocelová svatba
12. rok – hedvábná svatba
13. rok – krajková svatba
14. rok – slonovinová svatba
15. rok – křišťálová (skleněná) svatba
20. rok – porcelánová svatba
25. rok – stříbrná svatba
30. rok – perlová svatba
35. rok – korálová (plátěná, lněná) svatba
40. rok – rubínová svatba
45. rok – safírová svatba
50. rok – zlatá svatba
55. rok – smaragdová svatba
60. rok – diamantová svatba
65. rok – kamenná svatba
70. rok – platinová (blahodárná, briliantová) svatba
75. rok – korunovační svatba

Zdroj: Wikipedia

Redakce