Odhalení přes SMS

mobil_m
V ranní dopravní špičce jsem zaslechla útržek hovoru dvou žen. Hlas jedné zněl unaveně a smutně, druhá jí odpovídala s mírně rozhořčeným, účastným podtónem. “Přečetla jsem si, že se mají sejít. Jasně z toho vyplývalo, že ne poprvé. Oslovovala ho Radečku. Ani nevím, jak mi ten mobil přišel do ruky.” “Já tedy Lukášovi mobil nečtu, věřím mu, nebo se snažím,” odpovídal hlas mladší černovlásky. “Ale kdybych to udělala kdysi Martinovi, však víš, asi bych se taky nestačila divit.” Na chvíli zavládlo ticho porozumění. “Odpoledne se domluvíme, stavíš se u mě na kafe,” uvědomila si tmavovláska včas, že uprostřed davu lidí spěchajících do práce, kteří se chtě nechtě stali tichými svědky, není správný čas a místo na osobní rozhovor.


Možná jste byli podobného rozhovoru již sami svědky, jistě někteří z vás už několikrát neodolali a předmět doličný – mobilní telefon svého partnera – prozkoumali. Nebo jste se ocitli v nelehké pozici těch, komu se někdo z přátel s podobným zjištěním svěřil. Třebaže je pravdou, že k nevěrám docházelo, dochází a docházet bude, k jejímu odhalení dnes stačí mnohdy jenom zmáčknout pár tlačítek.

Dříve ženy zkoumaly podezřelé navoněné dopisy a hledaly otisky rtěnky na košili, dnes – pojmou-li podezření, zvlášť pokud partner mizí s mobilem do různých zákoutí, toaletou počínaje, nebo mu nebývale často chodí v různých denních i nočních hodinách SMS, po kterých se rozhostí mlčení či naopak až příliš okaté pobavení, že ten Karel, David, Pavel jsou ale zas vtipný, přičemž pointa vtipu zůstává utajena, stává se mobilní společník v nestřežené chvíli terčem zájmu.

Odborníci před tímto jednáním se vztyčeným prstem jednoznačně varují a provinilcům naopak radí, aby zprávy okamžitě mazali. Ukazuje se, že prim zde vedou spíše ženy, tedy ty zpravidla častěji odhalují zprávy signalizující jiný vztah. Možná se tak děje také proto, že muži méně dbají na rady, aby zprávy mazali, zatímco ženy v tomto ohledu bývají důslednější. Rovněž k prohledávání partnerčiných věcí přistupují muži spíše až ve chvíli, kdy mají prokazatelné signály odjinud.

Nikdo jistě nekontroluje partnera s pocitem správnosti svého konání, při rozklíčování krátké zprávy navíc snadno dochází i k nedorozumění. Partner si může prostřednictvím SMS psát pouze s virtuální kamarádkou, s níž nikdy neměl úmysl se sejít. Je to pro něho forma odreagování a lákadlo možného, nikoli chtěného. S tím je také nutné počítat. Někomu samozřejmě už i tento virtuální flirt stačí, aby jej považoval za nevěru, přičemž hlavním argumentem je, že kdykoli může být překročena tato tenká hranice. A také je to útok na hrdost a uvrhnutí do nejistoty, že partner není ve svazku s ním spokojen, a proto hledá uplatnění jinde.

Když už se do podobné situace člověk dostane, v ideálním případě nikdy neuškodí poradit se s odborníkem, nebo aspoň nechat utichnout prvotní emoce a zkusit se postavit k celé věci racionálně a zkusit si promluvit s partnerem, zde se ve vztahu mezi vámi něco nezměnilo. Snadné a obecně platné řešení neexistuje, protože pohnutky k tomuto konání jsou na obou stranách velmi individuální. Nicméně lze souhlasit s tím, že pátrat v partnerově soukromí není řešením nejšťastnějším a vypovídá to také mnohé o vnitřní nejistotě toho, kdo tak činí. Lépe je zachytit zmíněnou rodící se nejistotu v samém počátku a samozřejmě ještě lépe, pokud v nás tento pocit nikdy nic neprobudí.

Redakce