Dáváte na první dojem?


Když nás čeká první setkání nebo potkáme-li poprvé někoho, kdo se tímto setkáním nějakým způsobem stane součástí našeho života, vždy si o něm, byť nevědomky, vytvoříme nějaký první dojem. Odborníci jej nazývají také tzv. haló efektem, což je termín, který ve mně vždy vzbudí mírné pousmání. Představuji si překvapený výraz člověka, s nímž se poprvé setkávám a již zdálky na něho volám: “Haló, jste to vy?” Konečně, není to tak neobvyklá situace. Psychologové ovšem v souvislosti s haló efektem hovoří o globální chybě v posuzování druhých.


Pokud jdu někam poprvé, tak pro zmírnění nervozity hraji sama se sebou takovou menší hru, rozhlížím se po lidech, které cestou potkávám a říkám si: To by mohla být možná ona, kéž by byla, působí sympaticky. Nebo: Co když je to támhleten v tom obleku, nese se jako páv, doslova vidím, jak ho všichni v uctivém předklonu obskakují, jenom to ne! Zatím jen jedinkrát se mi stalo, že jsem se s tím, kdo mě očekával, náhodně setkala, ale vůbec mě tehdy nenapadlo, že by to mohl být on. A také v případě prvních letmých úsudků o jiných lidech jsem se v mnohém jistě mýlila.

Podle odborníků je první dojem skutečně dosti důležitý, například ve chvíli, kdy se ucházíme o zaměstnání. Zvlášť zkušené personalistky dokážou vyčíst o novém uchazeči poměrně mnoho, ale stejně dobře vědí, že na tento dojem není správné spoléhat. Haló efekt však působí na každého z nás, uvádí se, že náhled na určitou osobu si člověk udělá až ze 70 % z prvního dojmu, hlavně na základě jeho vzhledu, výrazu tváře, hlasu a držení těla. Tento dojem se následně jen nesnadno a pomalu opravuje.

Prvotní dojem o člověku se vytváří během třiceti sekund až čtyř minut setkání a může ovlivnit skutečně na dlouhou dobu. Jeho ošidnost spočívá v tom, že se zakládá na pocitech, stereotypech a úsudcích bez racionálního základu. Proto například při výběru uchazeče na významnější pozice prochází tento alespoň dvěma koly, aby jeho jednání mohlo být posouzeno opakovaně a ještě lépe ve více odlišných situacích.

Pro každého z nás však bude dobré, pokud tato možná komunikační i sociální chyba vejde co nejvíce ve známost, pak se jí budeme my i lidé kolem nás méně dopouštět, protože počkáme až na dojmy další. Setkávání s novými lidmi je velmi zajímavé a i při sebelepší přípravě na ně jsme ve většině případů překvapováni, což je současně lehce obávané i poutavé. K lidem žijícím v rámci společnosti to ale od nepaměti patří.

Redakce