Zdraví a plnoštíhlá štíhlost

fitness_m
Procházka po galerii výtvarných umění, kde jsou vystaveny portréty z různých dob, je krásným dokladem změn módních trendů. V době modernější, od časů existence fotografie, si můžeme další změny ukázat také v této více než výmluvné dokumentaci. Ostatně pokud nestačí fotky, stačí porovnat filmy současnosti s filmy třicátých let, kde předvádí taneční čísla dobře živené dívky, které dnes mezi tanečnicemi téměř nenajdete. To všechno je dokladem, že podléhání módním vlnám bylo, je a bude. Nicméně si stále více lidí začíná uvědomovat, že to není vždy nejšťastnějším řešením. Dívky, které mají například tzv. “pyknický” základ, dobře stavěné, rozložité a robustní kosti, za které by se nemusel stydět leckterý muž, nikdy, ani jako hodně štíhlé, nebudou působit módně žádaným éterickým dojmem.


Naším hlavním zájmem při pohlížení na daného člověka by měl být jeho zdravotní stav. Je nezpochybnitelnou pravdou, že civilizační výdobytky nás vedou k pohodlnosti, pohyb již není zdaleka dostačující přirozenou součástí našich životů, zejména ve městech, což se však mnozí z nás snaží dohnat účelovými sportovními aktivitami, od turistiky, jízdy na kole a běhání v parcích přes kolektivní sporty až po docházení do posiloven. Chození do fitness center se stalo také výraznou módní vlnou současnosti, ale tak jako v každém jiném případě platí, že nic se nemá přehánět. A tak je to i s trendem extrémní štíhlosti.

Tato vlna nás zasáhla zejména v období ochutnávání svobody v letech devadesátých, jednadvacáté století však následkem doprovodných negativních jevů vztyčilo nad tímto trendem po několika předešlých desetiletích varovný prst. Původ tohoto novodobého kultu štíhlosti (který však v historii není tak úplně nový, stačí se př. podívat na štíhlé a bledé siluety krásek z dob gotiky), se klade do let šedesátých, kdy se objevila extrémně štíhlounká modelka Twigy a odsunula boubelky na vedlejší kolej. Ba co víc, na plnoštíhlé dámy se brzy začalo pohlížet s despektem a média chrlila mezi lid jako vzor krásy – a tím současně úspěšnosti – hubené modelky, zpěvačky, herečky a další celebrity. Mezi být štíhlá a být úspěšná tak bylo vloženo rovnítko. Z filmů, televize a plakátů se na nás dívalo tolik štíhlých modelek, že si na ně lidé zvykli a plnější tvary začaly být viděny jako nepatřičné či neestetické.

Samozřejmě není v našem zájmu podporovat žádný extrém. Díváme-li se na člověka z pohledu jeho zdraví, pak lidskému organismu neprospívá ani nepřirozená štíhlost, obzvlášť pokud na cestě k jejímu dosažení člověk podlehne mentální anorexii či bulimii, což jsou na životě ohrožující závažná onemocnění, ani obezita. Známé kardiovaskulární choroby, větší riziko cukrovky (diabetu) a celkově zvýšená fyzická zátěž na organismus, jsou odvrácenou tváří vysoké nadváhy.

Pokud je člověk zdráv a má pár kil navíc, takže jen podle módního trendu nesplňuje pochybný ideál krásy, není z lékařského hlediska důvod propadat nějaké hubnoucí mánii. Zdravý životní styl, dostatečný pohyb a racionální stavování, to by mělo být pro nás směrodatnou prevencí vzniku závažných chorob. Pokud si navíc člověk umí život vychutnávat, nestresovat se hloupostí druhých a těšit se ze života, je to důležitější než mít fotografii na titulním listu módního magazínu, kdy se za úsměvy modelek mnohdy skrývá krušný a tvrdý režim, který je ohrožuje na zdraví a na životě.

Naštěstí se již před pár lety na přehlídkových molech i na stránkách časopisů začaly znovu objevovat plnoštíhlé modelky, předvádějící oblečení také od velikosti 38 výše. Svět módy zvolna začíná ustupovat od propagace někdy až anorektické vychrtlosti a opět začíná respektovat přirozenou krásu a rozmanitost ženských postav. Věříme, že do budoucna se bude v otázkách krásy i nadále dbát na prosazování osobitosti a zdraví.

Redakce