Ze sekáče jako ze škatulky


Byla doba, kdy obchody se zbožím z druhé ruky, tedy secondhandy či zkráceně “sekáče” rostly jako houby po dešti. Dnes se tento rozkvět již trochu pozastavil, a naopak se rozrostl počet obchůdků s méně kvalitním levným textilem. Pro někoho však nakupování v sekáči má své kouzlo, stejné – jako pro jiného nákup v antikvariátu. Je to určitý životní styl. Chodí sem lovit pěkné kousky, které jim mnohdy ti, kdo by nad nákupem zde ohrnuli nos, nakonec nadšeně pochválí. Dá se zde totiž při troše štěstí natrefit opravdu na pěkné kousky.Pro někoho zmíněný životní styl, pro druhého nutnost. Zejména maminky na mateřské dovolené by mohly vyprávět. Malým dětem se nakoupí všechno nové, případně podědí od opravdu dobrých známých a příbuzných, ale jinak se všechno oblečení pro děti, které rostou jako z vody, nové nakoupit z nevysokých příjmů jednoduše nedá. A i tak se na dětech šetří zpravidla co nejméně. O to víc maminky šetří na sobě a jsou rády za každý kousek laciného, ale pěkného oblečení. Ty šikovnější si navíc zvládnout některé věci poupravit či přešít. A rázem mohou být oblečené doslova jako ze škatulky. Také jedině zde je možné najít něco originálního, co druzí nemají – na rozdíl od prodejen s levným textilem či s běžnými oděvními značkami.

Někdo by však do takovéhoto obchodu nikdy nevstoupil, považoval by to pod svou úroveň a navíc zde prý cítí podivný pach. To je dáno tím, že oblečení se většinou nepere, spíše se chemicky ošetřuje formaldehydem, který ničí choroboplodné zárodky. I to je však věcí zcela individuální. Někteří obchodníci nabízejí zboží, které naopak prokazatelně voní nedávným vypráním a vyžehlením. I přesto je nakoupené zboží potřeba před prvním obléknutím vždy řádně vyprat.

Strategie zkušených nákupčích v secondhandech je celkem prostá: pravidelné návštěvy a povědomí o tom, kdy se přidává nové zboží, dobré vztahy s majiteli obchodu a prodavači, kteří jim mohou dát užitečný tip, a hlavně místo nákupu s jasným cílem chodit do sekáčů jen na obhlídku. Samozřejmě též nakupovat věci i mimo sezónu – do zásoby. Nelze očekávat, že zrovna když člověk potřebuje zimní bundu, tak ji tu budou mít.

Až na výjimky je nutné počítat s tím, že zde není totéž zboží ve více kusech a velikostech. Proto se tu však na druhou stranu dají najít i skutečně skvostné originály. Pokud náhodou vyrážíte poprvé – nebo tentokrát chcete být úspěšnější než posledně – a máte ve svém okolí v této oblasti zkušenější kamarádku, určitě ji požádejte o doprovod. Je třeba se dobře dívat, mít cit pro oblečení, zkoušet a kombinovat. A pak se již jen nechat obdivovat žasnoucím okolím. Přejeme vám hodně pěkných úlovků.

Redakce