Jak vložit odkaz na web


V jednom z přecházejících článků jsme si ukázali, jak vkládat na webové stránky obrázek. Velice často však také potřebujeme vložit př. někam do diskuze odkaz na webové stránky, o nichž hovoříme, abychom podložili konkrétní ukázkou, co přesně máme na mysli. Využití je však celá řada, někdy potřebujeme jen kamarádům poslat odkaz na zábavnou stránku, a pokud jim to chceme ulehčit, aby odkaz nemuseli kopírovat do okna prohlížeče a stačilo jim jen kliknutí, opět se nabízí možnost zapsat jej do HTML podoby. Je pravdou, že dnes již na řadě serverů je vše nastaveno tak, že stačí vložit pouze link, který se po vložení automaticky převede na HTML odkaz, ale není to tak vždy a všude, a jistě se občas hodí vědět, jak to funguje.


Našli jsme tedy na internetu zajímavou stránku, kterou chceme ukázat známým nebo vložit do diskuzního fóra. Odkaz na stránku snadno zkopírujeme z adresového řádku, kde bude mít známou podobu začínající v případě webových stránek nejčastěji http://. Tuto adresu v řádku označíme (pozor, musí být opravdu celá, někdy ji v okénku nemusíme vidět kompletní, takže je to třeba zkontrolovat) a zkopírujeme pro další potřebu minule již zmiňovanou klávesovou zkratkou CTRL+C, tj. za pomoci současného zmáčknutí a krátkého podržení kláves CTRL a C. Kopírovaná adresa se uschová do neviditelné – virtuální schránky, kde bude připravena pro pozdější použití.

Jako ukázka nám může posloužit například i adresa tohoto článku o vkládání odkazů na web, tedy:

http://www.pohodovazena.cz/1337/jak-vlozit-odkaz-na-web/

A opět je třeba vypůjčit si z jazyka HTML kousek kódu určený pro vkládání odkazu. Základní podoba je:

<a href=”sem-vlozime-bez-mezer-a-diakritiky-adresu-odkazu”> A sem vložíme klidně s mezerami a diakritikou libovolný text odkazu </a>

Pro lepší přehlednost ještě jednou:

<a href=”adresa-odkazu-bez-mezer-a-diakritiky”> text odkazu </a>

Text odkazu může být současně i adresou odkazu. Nezapomeneme hlavně nikdy na žádné uvozovky, které ukončují parametr, respektive párový HTML tag pro vkládání odkazů <a> </a>.

A opět si ještě ukážeme konkrétní příklad. Mezi uvozovky vložíme adresu webu. Pokud jsme mezitím nekopírovali něco jiného, máme zkopírovanou adresu uloženu v naší skryté paměti, vyvoláme ji odtud za pomoci stisknutí a současného krátkého podržení kláves CTRL a V, vložíme na určené místo na webu či v diskuzi a doplníme do níže uvedené podoby.

<a href=”www.pohodovazena.cz/1337/jak-vlozit-odkaz-na-web/”> http://www.pohodovazena.cz/1337/jak-vlozit-odkaz-na-web/ </a>

A nebo zvolíme vysvětlující text:

<a href=”www.pohodovazena.cz/1337/jak-vlozit-odkaz-na-web/”> Jak vložit odkaz na web </a>

Výsledek našeho snažení:

Jak vložit odkaz na web

Trochu odlišný je postup vkládání aktivního odkazu, po němž se otevře e-mail. Základ je však obdobný, použije se párový tag <a> </a>, ale před adresu e-mailu se vkládá ještě mailto:

Příklad:

<a href=”mailto: jmeno@domena.cz”> jmeno@domena.cz </a>

A výsledek našeho snažení (e-mailová adresa je pouze ukázková):

jmeno@domena.cz

Vložení odkazu do diskuzního fóra

Pokud přispíváte do diskuze, může se stát, že není dovoleno vkládání těchto klasických HTML kódů, ale vkládají se tzv. BB Code, pak bude třeba odkazy vkládat za pomoci níže uvedených kódů, které se od klasického HTML zápisu poněkud liší, ale věříme, že po předchozím výkladu již jeho využití bez problémů zvládnete. Adresu odkazu buď jednoduše vložíte mezi počáteční značku [url] a koncovou značku [/url], nebo případě [url=adresa_webu_bez_mezer_a_diaktiriky] a [/url]. Níže je uveden také obdobný příklad pro vkládání e-mailu.

Kódy k vložení odkazu na diskuzní fórum (tzv. BB Code):


[url=http://www.pohodovazena.cz/1337/jak-vlozit-odkaz-na-web/] Jak vložit obrázek na web [/url]
vytvoří Jak vložit obrázek na web

[url] http://www.pohodovazena.cz/1337/jak-vlozit-odkaz-na-web/ [/url] vytvoří http://www.pohodovazena.cz/1337/jak-vlozit-odkaz-na-web/

Kódy k vložení e-mailových odkazů na diskuzní fórum (tzv. BB Code):

[email] jmeno@domena.cz [/email] vytvoří jmeno@domena.cz

[email=jmeno@domena.cz] Moje e-mailová adresa [/email] vytvoří Moje e-mailová adresa

A v tuto chvíli byste již měli zvládnout vložit také odkaz na webové stránky a na e-mail pomocí HTML nebo BB kódu.

-red-