Colin Firth – hrající, zpívající džentlmen


Režiséři jej rádi obsazují do rolí trochu suchopárných, přesto charizmatických anglických džentlmenů. Nepatří zpravidla k těm, na koho si obdivovatelky vzpomenou na prvním místě, přesto když se jeho jméno zmíní, zaplesají. Jeho kouzlo totiž objevíte až na druhý pohled. Naposledy se tak stalo, když se Colin Firth (49) objevil jako jeden z nápadníků Meryl Streep v letní hudební komedii Mamma Mia! (2008), prostoupenou hity slavné švédské skupiny ABBA. Herec s podmanivým úsměvem, typickým, po anglicku suchým smyslem pro humor, který si rád zahraje role komické i charakterní. V poslední době se více věnuje filmu, ale v mládí pro něho na prvním místě byla divadelní prkna.


V mé paměti poprvé uvízl krátce po roce 1989, kdy se v našich kinech objevil Formanův film Valmont, natočený zmíněného roku. Role prostopášného šlechtice patřila mezi osudové spíše tím, že se při jeho natáčení seznámil s půvabnou herečkou Meg Tilly (představitelkou madam de Tourvel), se kterou na pár let zmizel v Kanadě, ale touha hrát jej nakonec vrátila zpět do Londýna, s Meg se rozešli a dodnes navštěvuje jejich společného syna Williama (18).

Firth je v současnosti již trojnásobným otcem, dva další syny, Luca (7) a Matea (5) má s italskou dokumentaristkou Liviou Giuggioli, s níž se oženil v roce 1997. Seznámili se při natáčení filmu Nostromo (1996). Tím vzal vítr z plachet zástupu jeho obdivovatelek, které získal po uvedení televizní série na motivy románu Jane Austenové Pýcha a předsudek (1995). Tato série bez většího povšimnutí v devadesátých letech proběhla i našimi televizními obrazovkami. Věřím, že dnes by se setkala s ohlasem zcela jiným, proto doufám, že se jejího uvedení ještě třeba jednou dočkáme. V průběhu natáčení Pýchy a předsudku prožil také románek s představitelkou Lizzie, Američankou Jennifer Ehle, ten však neměl dlouhého trvání.

Jméno austenovského pana Darcyho si záměrně vypůjčila autorka filmové podoby Deníku Briget Jonesové (2001), a tato postava Firthovi nálepku suchopárného, ale čestného Darcyho přilepila pravděpodobně již do konce života. Herec na toto téma vždy rád žertuje, prý si měl změnit jméno na Darcyho, protože mu stejně mnozí jinak neřeknou.

Osudy ztřeštěné boubelky Bridget dovedly Colina definitivně na vrchol slávy a v posledních letech prakticky jde z filmu do filmu. Kromě pokračování Bridget Jonesové jsme jej mohli vidět například v pohádkovém příběhu pod režijním vedením Emmy Thompson: Kouzelná chůva Nanny Mc Phee (2005), jako podvedeného spisovatele Jamieho Bennetta, který se dá dohromady se svou portugalskou hospodyní v Lásce nebeské (2003), nebo ve zmíněném filmu Mamma Mia! (2008), kde zpíval písničku Our Last Summer pod vedením Bennyho Andersona a Bjorna Ulvaeuse, na což, podle svých slov, nikdy nezapomene. V mládí fanouškem skupiny ABBA nebyl, spíše se jí vyhýbal, ale písničky se mu i tak vryly pod kůži a tato příležitost byla pro něho něčím jedinečným.

Hercem se rozhodl být od mládí, rodiče, vážení univerzitní pedagogové a misionáři, díky nimž v dětství poznal Nigérii a na čas pobýval i v Americe, jej v tom však moc nepodporovali. Připomínali mu, že by neměl zahodit své studijní předpoklady, ostatně jeho IQ údajně má nadprůměrnou hodnotu 141. Přesto jej nepřesvědčili, stejně jako jeho mladšího bratra Jonathana, který se stal rovněž hercem. Pamatovat si jej můžete například z historické série Covington Cross, kde ztvárnil šlechtického synka Richarda Greye, nebo jako komorníka ve druhém pokračování filmu Princ a já, který se zčásti natáčel i v Praze. Colin odešel studovat do londýnského Drama Centre, ale od rodičů se podpory nedočkal. Postavili se k tomu ve stylu: když to tedy chceš, tak ukaž, co umíš, ale sám.

Herec sám dodnes moc nevěří, že by mohl být pro ženy atraktivní, a tak své první zařazení mezi padesátku nejvíce sexy lidí světa, každoročně vyhlašovanou časopisem People, žertem okomentoval: „Jo, tak sexy? No, když myslíte. Já sám bych se zařadil leda do žebříčku anglických sucharů a tam bych možná vedl. Ale jako sexy muž – to nevím. A to hlasovali vaši slepí čtenáři?“

V budoucnu se můžeme na Firthem ztvárněné hrdiny těšit v režisérském debutu Helen Huntové Konečně spolu, roztočenou má také vánoční pohádku A Christmas Carol a zajímavá úloha mu byla přiřčena rovněž ve filmové adaptaci Obrazu Doriana Graye, známé předlohy z pera Oscara Wildea. Firth sám už původně chtěl poodejít ze scény: „Už jsem vážně starý. Mladé dívky po mně chtějí podpis pro své matky a někdy i babičky, a to už je známka toho, že bych měl načas zmírnit, anebo začít hrát role dědečků a zaměstnanců pohřebního ústavu. Takže je čas přestat na chvíli točit.“ Místo toho je však v posledních měsících a letech stále žádanějším, a můžeme jen doufat, že své původní plány ještě dlouho nenaplní.

Zdroj: imdb.com

Redakce