Přátelství získáme, když…

pratele_m
O přátelství existuje celé množství citátů, které potvrzují jeho vysokou hodnotu pro náš život. Skutečné přátelství prověřuje až jeho trvání, překonání i nesnadných dní, kterými nemusí být jenom nějaká tragédie, ale také náhlý a nečekaný úspěch v životě jednoho z nich. Tak jako domnělý přítel ukáže svou pravou tvář ve chvíli, kdy potřebujeme pomoc v nouzi, stejně tak celou řadu přátelství zničila závist a pokrytectví. Jen málokteré vztahy překonají podobné zkoušky, proto lze jedině souhlasit s tvrzením, že: “Najít pravého přítele je jako najít vzácnou perlu.” A tyto perly zpravidla hledáme celý život. Někdy nám dopomůže náhoda, jindy se musíme řádně snažit. Tak jako každý jiný vztah i přátelství je třeba opečovávat a hýčkat.


V životě přicházejí období, kdy se, někdy třeba jen dočasně, s přáteli oddálíme, a tak hledáme přátele nové. Jak si přátele získat a jak navrátit zájem přátel, co se nám začali vzdalovat? Na prvním místě si musíme sami sáhnout do svědomí, zda jsme přátelům věnovali dostatek času a pozornosti. Zpravidla ve chvíli, kdy si najdeme nového partnera, staří přátelé jdou stranou a dáváme přednost schůzkám s partnerem, zatímco přátelé nás žádají o popovídání nad kávou marně. Časem to pak mnozí vzdají, a tak se možná nemůžeme divit, že jednou ten čas pro nás pro změnu nebudou nacházet oni. Pokud si tuto možnost připustíme nebo si uvědomíme, že jsme přátele zkrátka zanedbávali i z jiných důvodů, je třeba začít vyvíjet v tomto směru určitou aktivitu. A i když napoprvé se jim třeba schůzka nehodí, neházíme flintu do žita a zkusíme se časem domluvit na jiném termínu.

Podobně je třeba věnovat čas také lidem v našem okolí. Co když se zde nachází zajímavý a zábavný partner, kterého jsme dosud kvůli pracovnímu vytížení přehlíželi? K lidem kolem sebe, pokud ovšem nemají pověst drbny první třídy, se snažte být pokud možno upřímní a otevření. Nemluvte pouze o sobě, ale dávejte i jim hodně prostoru. Řada za nich se potřebuje také někomu vypovídat ze svých starostí a zklamání. Až je poznáte víc, budete si jisti, zda jsou naladěni na podobnou vlnu nebo není na vzájemné porozumění šance. Každopádně to bude jistě zajímavá zkušenost a rozšíření vašich obzorů.

Zvýšit aktivitu je třeba samozřejmě ve více směrech. Ideální je spojit příjemné s užitečným a konečně se rozhoupat k návštěvě kurzů aerobiku, tance nebo třeba fitness centra, jak jsme si již tolikrát slibovali, zkrátka přijít na nová místa, kde potkáme zase jiný okruh lidí. Specifické zájmové skupiny a kroužky jsou snad ještě lepším místem, kde najdete podobně naladěné duše, z nichž se třeba časem rekrutují dobří přátelé, neboť spojující zájmy pomáhají rovněž leccos překlenout.

Usmívejte se, nabízejte lidem kolem sebe nezištnou pomoc (ale přehánět se nic nesmí, přátelství není o prospěchářství na jedné a samaritánství na druhé straně). Tolerujte chyby druhých, sami víte, že také nejste dokonalí. Buďte fér k druhý i k sobě, naučte se přiznávat i své chyby. Přiznání nedokonalosti a třeba i společný smích nad nějakou naší neohrabaností otevírají brány srdcí. Pokud jste se dosud vyhýbali společným aktivitám, na které jste byli opakovaně zváni, třeba společné posezení s kolegy z práce, změňte aspoň občas názor a vyrazte s nimi.

Noví přátelé přicházejí se změnami v našem životě, a také ty staré dobré kamarády nový pozitivní signál z naší strany má šanci přivábit zpět. Možná se to všechno nepodaří ze dne na den, ale pokud se vydáte na tuto aktivní cestu hledání, jistě toho litovat nebudete.

Redakce