V pasti mezi dvěma muži

trojice_m
Někdy v období puberty to potkalo mnohou dospívající dívku, líbil se jí Pepík, ale také Vašek s těma nebesky modrýma očima by nebyl k zahození. Dokonce nejen dva, ale i několik kluků naráz se stalo objektem zájmu sotva probuzeného srdíčka a rozbouřených hormonů. Doma se navíc z plakátu usmíval nějaký urostlý herec, zpěvák nebo třeba sportovec, kterého jistě musíme jednou v životě potkat. V té době to nebývá nic mimořádného, chvilkové okouzlení má zpravidla jepičí život a za chvíli vyprchá. Zůstanou jen hezké vzpomínky. Jenže někdy nás podobná situace zaskočí i ve věku, kdy bychom to již nečekaly. Zamilovat se lze v každém věku, ale hned do dvou mužů zároveň? Z toho kouká poměrně velký průšvih.


Setkávat se se dvěma muži najednou je náročné po všech stránkách. Hlavně je to však nápor na psychiku, která ženě napovídá, že to není vůči oběma mužům fér, pomineme-li mizivé procento žen, které to dělá záměrně a někdy z prospěchářských důvodů. Ty však často nebývají zamilovány do žádného z mužů, nebo pouze do jednoho a druhého jednoduše využívají. Stanou se však i případy, kdy žena opravdu neví, který ze dvou protějšků, kteří se ocitli v jejím životě v téměř stejné době, by měl být tím pravým. Nemluvíme nyní o případu, kdy se zamilujeme do muže v souběžně probíhajícím vztahu a jedná se o klasický případ nevěry, při níž udržujeme paralelně dva vztahy. I když i zde je mnohé společné. Zaměříme se však více na první případ.

V poslední době je to stále častější jev, například pokud žena hledá partnera prostřednictvím internetu, kdy se sejde více kandidátů naráz, někteří jsou brzy zavrženi, ale občas zůstanou dva, v extrémním případě i více, mezi nimiž není snadné se rozhodnout. Pokud to žena časově i psychicky zvládne, v tomto případě může skutečně pomoci lepší poznání obou potenciálních partnerů, kdy zanedlouho zjistí, že jeden je jí výrazně blíž.

Ale co když ani čas nepomáhá, nebo už žena toto citové i časové vytížení přestává zvládat? Pak by bylo asi na místě dočasně přerušit kontakt s oběma muži. V odloučení se snáze poznává, kdo nám skutečně chybí a po kom se nám začne stýskat. A také z jakých důvodů se nám po tom kterém zasteskne. Po někom třeba jen z důvodu podnikání společných akcí, po nichž je v našem životě najednou nějak prázdněji, ale po jiném pro skutečné porozumění, ale také obavu a zájem o to, jak se mu asi právě daří a zda nyní kvůli tomuto dočasnému odloučení (které je vhodné vysvětlit jiným způsobem než volbou mezi dvěma muži, pokud tedy o tom od počátku neví) neopustí on vás. Když tyto dvě obavy srovnáte, pravděpodobně dospějete k závěru, co je pro vztah důležitější – společné, byť zábavné akce, nebo porozumění a skutečný oboustranný zájem? Kousek papíru na sepsání pro a proti u obou partnerů nám také může leccos napovědět.

Možná však ani odloučení nepřinese rozhodnutí, pak se nabízí úvaha, zda skutečnost není taková, že ani jeden z mužů sám o sobě nesplňuje to, co od vztahu očekáváme, tedy každý nám nabízí jen určitou část, proto je potřebujeme oba. Pak by bylo pro nás jistě nejlepší cestou rozejít se s oběma a začít hledat někoho dalšího, který bude v sobě všechny naše vztahové potřeby spojovat. Navíc – byť bolesti se vyhnout možné nebude – dále již nebudeme mezi mlýnskými kameny, které nás dlouhodobě ničily, třebaže jednotlivé zážitky mohly být uchvacující.

Představa dvojité lásky je sice na jednu stranu lákavá, na stranu druhou však přináší také dvojí stres. Tři jsou ve vztahu příliš a rozhodnutí jednou přijde. Možná nakonec navzdory výše naznačeným řešením zvolíte jen jednoho z nich, i když nebude partnerem stoprocentním, tedy takovým, jakého byste si skutečně zasloužily. Nebo se podřeknete či uděláte chybu ve vašem harmonogramu a vše se provalí, takže nakonec vás oba obdivovatelé opustí. Také vám z nich může zůstat jen ten, kterého byste přece jenom nikdy nezvolila. Nám všem lze tedy přát, abychom se do podobné situace nedostaly, a těm, které se v ní ocitly, aby našly sílu se včas správně rozhodnout.

Redakce