A je to snad yetti?


Čas od času rozvíří hladinu zájmu nějaký nový objev, který naznačuje že tvor nesoucí lidské rysy, nazývaný yetti skutečně existuje. Záhadami opředený yetti proslul jako vděčná postava z filmů i knížek. A když se mluví o sněžném muži, vybaví se mi téměř vždy závěr známé povídky Šimka a Grossmanna o volbě miss v krajinách věčného ledu, kde se na závěr rozletí dveře, vejde sněžný muž, uchvátí jednu z účinkujících a s výkřikem „Přece nevyhynu!“ zmizí ve tmě. Jak to tedy s tímto legendárním tvorem je a proč se o něm rádo tolik mluví a píše?


Pokud vědci jsou ochotni připustit existenci podobného stvoření, poukazují na to, že se bude jednat spíše o nějakou zvířecí anomálii, které čas od času bývají zaznamenány mezi různými živočišnými druhy. Tak jako se například nedávno v Itálii podařilo vyfotit “jednorožce”, zmutovanou jednorohou srnku s rohem vyrostlým uprostřed čela. Nějaká podobná mutace skutečně mohla vést ke vzniku bájí o jednorožcích. Také v případě yettiho se mluví o mýtickém tvorovi, pohybujícím se v himalájském pohoří, který však nikdy nebyl spolehlivě zdokumentován. Yetti může měřit až 2,5 metru, jeho tělo je porostlé hustou srstí a podobá se lidoopovi, nebo pravěkému člověku.

V červenci loňského roku v oblasti, kde byl yetti údajně spatřen, našli britští vědci záhadné chlupy, které pravděpodobně patří dosud neznámému druhu. Chlupy, které byly objevené v indické džungli, vykazovaly při prvních testech lidské i opičí charakteristiky. Pokud by zkoumání potvrdily i testy DNA, nelze vyloučit, že by šlo možná o skutečně unikátní objev. Dosavadními jedinými důkazy jsou otisky chodidel, různé více i méně hodnověrné fotografie a videozáznamy, které však dokumentují spíše yettimu spřízněného severoamerického “Bigfoota” (tj. v překladu velké chodidlo, viz video níže).

O tajemném yettim si v oblasti Himalájí již po několik generací vyprávějí historky tamní obyvatelé. Obrovský otisk bosé chlupaté nohy ve sněhu zde objevil v roce 1889 anglický důstojník L. A. Wadel, který tak o něm poprvé přinesl fascinující svědectví do Evropy. Na fotografický materiál byly stopy zachyceny až F. S. Smythem v roce 1937, který pro srovnání velikosti k otisku přiložil horolezecký cepín. Tak jako ve výše uvedeném ilustračním příkladu se srnkou vědci o fotografiích tvrdí, že na nich jsou zdokumentovány poškozené či deformované otisky jiných zvířat. Za původce stop je pak nejčastěji považován Irbis Horský, Hulman nebo jistý druh tibetského medvěda, který je sám téměř legendou. Nicméně existuje i skupina jiných odborníků, kteří tvrdí, že se může jednat o jakéhosi mimořádného, prozatím však odborně nepopsaného tvora.

Jako další možnost vědci připouští, že nelze vyloučit ani příslušnost záhadného tvora k boční osamostatněné linii Homo erectus, nám nepochybně známého člověka vzpřímeného, který byl v evoluční linii předchůdcem Homo sapiens. Mohlo by se rovněž jednat o tvora zvaného Gigantopithecus, velkého lidoopa, jehož pozůstatky byly nalezeny v Číně.

S domnělým Yettim se však tváří v tvář setkal například i světoznámý horolezec Reinhold Messner, který jej později i vyfotografoval. Koncem 20. století však prohlásil, že pravděpodobněji šlo o tibetského medvěda. Zprávy o obrovských otiscích stop však jsou známy nejen z oblasti Himalájí, ale také ze Severní Ameriky či Austrálie. Zpravidla jsou tito jedinci a jejich otisky spatřováni v odlehlých, špatně přístupných končinách. V Americe se podobnému tvorovi výstižně přezdívá podle velké nohy, jejíž otisky po sobě zanechává – Bigfoot, jak bylo zmíněno již výše. Od poloviny 20. století jsou pořizovány i videozáznamy neznámého tvora, který odpovídá popisu yettiho. Pocházejí vesměs z oblasti severoamerického kontinentu.

Na zeměkouli existuje stále ještě dost ne zcela probádaných míst, a tak se čas od času vynořují zajímavé objevy. Ať už se jedná o hluboké pralesy, dna oceánů nebo velehory – všude se skrývají netušení tvorové a třeba i rozluštění některých letitých záhad. Možná se skutečně v Himalájích potuluje yetti a pouze čeká na své objevitele. A kdo ví, zda nebude lepší, pokud zůstane jeho existence tajemstvím, protože po svém objevení by ztratil ono opojné kouzlo a přitažlivost neznámého.

Zdroj: Wikipedia

Redakce