Poutem vztahu je tajemství


Klasická, téměř již učebnicová chyba, která obvykle rychle potopí sotva započatý, nadějně vyhlížející vztah, je přílišná otevřenost, zvláště když s ní ženy přijdou moc brzy. A přesto mnohé z nich neodolají a v příjemné atmosféře prvních důvěrných rozhovorů sdělují často až příliš mnoho. Konečně se jim zdá, že našly spřízněnou duši ve svém mužském protějšku, který s porozuměním přikyvuje jejich vyprávění, a občas si nevšimnou, že si jej spletli s nejlepší kamarádkou a sypou na něho všechno možné. Obzvláště působivé jsou ublížené historky o předchozích partnerech, vyjmenovávání vlastních nedostatků (pro jistotu, než si jich partner všimne sám) a líčení sotva započaté budoucnosti v růžových barvách – konečně přece našly toho pravého pro život, tak se s ním o tento poznatek musí podělit. Může to skončit nějak jinak, než že muž bude záhy hledat nejbližší únikový východ?


Lakonická odpověď mnoha poučených by jistě zněla: nemůže. Někdy ženy snad ani nehovoří tolik o svých minulých partnerech, ale popisují mužům detaily svého každodenního konání, stále jsou pro ně dostupné, mnohdy doslova visí na telefonu, aby nepropásly mužovo volání, a mužům samy od sebe servírují až dokumentárně přesný přehled o každém svém kroku. A následně nechápou, jak to, že se náhle od nich muž začíná postupně vzdalovat – a to tím víc, čím víc se mu ony snaží přiblížit.

Pravda je taková, že co je muži příliš dostupné bez větší námahy, to pro něho ztrácí postupně kouzlo, mizí totiž počáteční výzva vybízející k odhalování neznámého. A touhu po lovu, která je muži vrozena, střídá nuda. Východiskem z podobné situace, dříve než muž začne hledat nové dobrodružství jinde, je návrat k tajemnosti. Není tím samozřejmě míněno, že by žena měla udělat nějaký prohřešek, a pak jej před partnerem tajit. Tím správným krokem je návrat ke kouzlu částečné nedostupnosti, začít se trochu více skrývat, hlídat si soukromí a zřetelněji si vyhradit čas jen sama pro sebe. Tajemství dodává vztahu totiž nevšední kouzlo. Ostatně stačí si jen všimnout toho, že partner ženě o sobě rozhodně nikdy nevypráví tolik detailů jako ona jemu, ať již se jedná o akce s kamarády či o potíže v práci. Nedělí se s ní o tok všech svých myšlenek. A možná to ženu na něm také bezděky upoutává. Zkuste to podobně.

Přestaňte kontrolovat telefon a občas hovor zkrátka prošvihněte. Nemusíte hned volat zpátky, pokud je to důležité, ozve se vám opakovaně. Dejte mu možnost přemýšlet, co asi děláte, že náhle nejste dostupná. Neodkývejte všechny termíny schůzek a připravte si vlastní program. Své akce rozhodně neodkládejte nebo nerušte, pokud vám muž zavolá a pozve vás ve stejném termínu na rande. Prostě se domluvíte na jindy.

Snad je dobře známé, že dveře toalety by měly být zavřené, a kosmetické úpravy v koupelně jsou zkrátka věcí privátní. Muži nabídnete až výsledek svého snažení, který v ideálním případě působí naprosto přirozeně. I doma se oblékejte do hezkých lehce poodhalujících materiálů, žádné vytahané tepláky, co kdyby přišel na návštěvu. A na rande se neoblékejte přespříliš odvážně, poodhalujte muži raději své tělo v sukni s přiměřeným rozparkem ponechávajícím prostor náhodě a fantazii. Při společném soužití, když již ustoupil počáteční stud, zkuste se náhle zase vrátit do těch prvních chvílí a místo okázalé nahoty volte svůdně lehké zahalování.

O svých trápeních a hlavně typicky ženských problémech si popovídejte s dobrou kamarádkou, mužům svěřte hlavně ty starosti, s nimiž vám mohou džentlmensky pomoci či poradit. Snažte se být svá, osobitá, hrdá, věnujte se zálibám – případně se vraťte k těm, které jste kvůli vztahu s ním opustila, i kdyby pro muže byly sebeméně pochopitelné. Váš život je jen váš a co jednou bude, nad tím krčte rameny. Vlastní myšlenky, sny a fantazii si nechte pro sebe. Udělejte zkrátka vše možné pro to, abyste se opět pro muže stala výzvou a musel vás tak trochu dobývat. Když se včas dáte dohromady, možná tak vzkřísíte i pomalu umírající vztah.

Redakce