Kuriozity a zajímavosti ze světa žen

nejzena_m
Koncem listopadu 2008 obletěla světová média zpráva, že zemřela nejstarší žena světa. Za ženami a jejich některými zajímavými prvenstvími se nyní ohlédneme v tomto článku. Zmíněné nejstarší ženě, Američance Edně Parkerové bylo v té době 115 let a 120 dní. Do Guinessovy knihy rekordů byla oficiálně zapsána jako nejstarší žijící člověk na světě. Podařilo se jí zažít tři století, protože se narodila 20. dubna 1893. Sama Parkerová toto prvenství udržela téměř rok poté, co v říjnu 2007 zemřela její nejstarší předchůdkyně Yone Minagawa z Japonska.Úmrtím Parkerové se do čela rekordního žebříčku dlouhověkosti posunula Portugalka Maria de Jesus. Ta své 115. narozeniny oslavila 10. září 2008. Na paty jí jako druhá nejstarší žena na planetě Zemi šlape další Američanka Gertrude Bainesová, která světlo světa poprvé spatřila 6. dubna 1894. Celkově nejdéle však z nezpochybnitelných případů žila Francouzka Jeanne Lousie Calmentová (21. 2 1875 – 4. 8. 1997), dožila se 122 let a 164 dní.

Známá modelka ze 60. let Twiggy, která se svými mírami 79–61–84 zahájila módu superštíhlých modelek s útlým pasem, by neměla šanci ve srovnání s Cathie Jungovou, jejíž pas měří po obvodu pouhopouhých 38 cm. Dosáhla toho mj. tím, že již přes dvanáct let nosí každý den hodně upnutý korzet. Nejmenší obvod pasu celkově pak měla Angličanka Ethel Gragnerová – pouhých 33 cm.

Dosud nejvyšší doložená žena světa, Číňanka Ceng Tin-lian, měřila v době své smrti 13. února 1982 téměř dva a půl metru, přesněji 248 cm. I v současnosti na titul nejvyšší mezi ženami aspiruje Číňanka Jao Te-fen (video výše). Šestatřicetiletá žena si na jaře 2008 v Šanghaji nechala z mozku odstranit nádor, který byl za její mimořádnou výšku odpovědný. Jao měří 236 centimetrů, tedy o pět centimetrů víc, než zatím oficiálně v Guinessově knize rekordů zaznamenaná Sandy Allenová z USA, která však i přes svůj relativně nízký věk před časem zemřela. Naopak nejmenší ženou na světě je se svými 51 centimetry a 4,5 kilogramy Khagendra Thapamagar z Nepálu, která trpí poruchou růstu.

Pokud by se dámy chtěly pustit do rekordu o nejdelší vlasy světa, musely by pokořit Diane Wittovou z amerického státu Massachusetts, která je do Guinessovy knihy rekordů zapsána jako šťastná majitelka 259 cm dlouhých vlasů, tak tomu bylo aspoň v roce 1995, kdy jí byl rekord přiznán. Vlasy jí podle jejího manžela údajně rostly i nadále, takže šance na její překonání jsou poměrně mizivé. Druhým nepříznivým faktorem je totiž to, že růst vlasů se obvykle zastaví někde u délky 90 cm. Vlasy si žena nestříhala více než 15 let.

Nyní si zmíníme ještě telegraficky některé další zajímavé rekordy a kuriozity. Nejvíce tetování na světě (mezi ženami) má na sobě Isobel Varley (viz video výše). Kuriozní věc se stala Američance Vivian Wheelerové, která ze smrti své matky utrpěla takový šok, že jí poté narostly vousy dlouhé 27,9 cm. Nejstarší matkou byla patrně Ellen Ellisová z Anglie, ta ve věku 82 let porodila své třinácté dítě. Nejmladší oficiální rodičkou naopak je dívka z Číny, které bylo v době porodu v roce 1910 pouhých osm let. Nejvíce dětí pak porodila první manželka Rusa Fjodora Vasilijeva Šujského, a to úctyhodných 69 při sedmadvaceti porodech. K rekordům a zajímavostem se v budoucnu zcela jistě ještě vrátíme.

Zdroj: Wikipedia

Redakce