Dnes na talíři: Cibulový koláč

cibule_m
Cibuli mám ráda, zvlášť když se připravuje smažená cibulka, tak se pro mě její vůni linoucí se z kuchyně téměř nic nevyrovná. Horší je to však ve chvíli, kdy je třeba cibuli připravit. Rozhodně nepatřím mezi těch několik málo imunních jedinců, takže musím dávat pozor, abych si kvůli záplavě slz neuřízla prsty. Pobavilo mě odborné zdůvodnění tohoto jevu: Krájení cibule totiž uvolňuje syntaktázu lakrimálního faktoru, který reaguje s aminokyselinami v cibuli a mění je na sulfonovou kyselinu RSOH. Ty přecházejí samovolně na dráždivý plyn syn-propanthial-S-oxid CH3CH2CHSO, jenž se uvolňuje do vzduchu a později se může dostat i do očí, kde se navazuje na nervová vlákna na rohovce, která zareagují aktivací slzných žláz. A slzičky už kanou, ba mnohdy přímo tečou proudem.


Kdybychom cibuli zapomněli na záhoně a nebyla prudká zima, vydrží nám tam až do druhého roku a pravděpodobně by si klidně rostla i více let, pokud by jí to bylo dopřáno. Jenže z hlediska použitelnosti se jejímu dalšímu růstu zamezí hned prvním rokem, když vytvoří svou bachratou cibuli. Původ cibule není s jistotou znám, pouze se předpokládá, že její pravlastí byla střední Asie, kde vznikla z planého druhu Allium oschaninii. Lékaři by vám cibuli mohli doporučit například pro zmírnění nechutenství a potížích se zažíváním, při zánětech ústní dutiny i vysokém krevním tlaku. Babičky by vám zase při chřipce a nachlazení připravily následující cibulový sirup: 3/4 hrnku naplníte na drobno nakrájenou cibulí, zasypete 2 lžicemi krystalového cukru, pomačkáte, zakryjete a necháte odstát 2 až 3 hodiny než směs pustí šťávu, kterou pak přes jemný cedník oddělíte.

Cibule se však používá především v kuchyni jako výborná přísada, koření řady jídel. Někdo si bez ní vaření téměř nedokáže představit. Jídlu dodává specifickou chuť. A jeden z chutných receptů jsme pro vás také připravili níže.

Recept na cibulový koláč

Na cca. 12 porcí koláče budete potřebovat:

300 g hladké muky
12 g droždí
půl kávové lžičky soli
7 – 8 polévkových lžic mléka
trochu cukru (krystal)
a 50 g tuku

Do náplně:

1,2 kg cibule
200 g anglické slaniny
500 ml kyselé smetany (jogurtu)
250 g nastrouhaného tvrdého sýra
2 polévkové lžíce (drceného) kmínu
mleté koření či bylinky podle chuti (př. trochu černého pepře nebo chilli)
a sůl

Mouku prosejeme, osolíme a přidáme kvásek připravený z trochy mléka, droždí a špetky cukru. Vmícháme změklý tuk, vypracujeme hladké těsto a dáme ho vykynout do tepla. Vykynuté těsto rozválíme a vložíme na připravený plech.

Náplň vytvoříme ze slaniny, kterou nakrájíme na kostičky a dáme lehce osmažit na pánev, po chvíli přidáme cibuli pokrájenou na kolečka, osolíme a společně podusíme asi 10 minut. Hotovou směs rozložíme na těsto a pokmínujeme. Kyselou smetanu (případně jogurt) dochutíme kořením a bylinkami, osolíme a dobře rozmícháme. Nalijeme ji rovnoměrně na vrstvu cibule a celou plochu koláče pak posypeme strouhaným sýrem.

Připravený koláč vložíme do předehřáté trouby, elektrickou nastavíme na 180 °C, horkovzdušnou na 160 °C, plynovou na trojku a pečeme 30 – 35 minut dozlatova. Ještě teplý koláč servírujeme na talíře. Přejeme dobrou chuť.

Zdroj: Wikipedia

-red-