Rty v zimě neolizovat


Rty jsou v lidské kultuře považovány za symbol smyslnosti a mnohé ženy si na výrazných rtech zakládají. Aby byly krásné po celý rok, tedy i v zimě, kdy jsou kvůli teplotnímu poklesu velmi namáhané, je třeba o ně pečovat a dbát několika pravidel. Citlivá sliznice, která kryje rty, obsahuje řadu nervových zakončení, s jejichž pomocí vnímáme příjemné pocity při polibcích, stejně tak však reagují na časté změny teplot, kdy v zimě přecházíme mezi vytopenými místnostmi a mrazivými ulicemi. Rty však obsahují také málo mazových žlázek, proto v zimě lehce popraskají. Popraskané rty nejenže vypadají neesteticky, ale také nás bolí. Pokud se však domníváte, že olíznutím jim prospějete, pak se mýlíte.


Čím více si rty olizujete, tím je to horší. Potřebují sice zvlhčení, ale současně také doplnění mazu pro vytvoření ochranného filtru. Sliny se poté, co je na rty olíznutím nanesete, začnou odpařovat a následně se tak pouze zbytečně vysušují ještě víc. Olizováním navíc podpoříme odlupování kůže a opary, které nás v zimě trápí častěji než v jiných obdobích. Zima pro rty znamená kritické období, jsou zasaženy více než kůže a vlasy, proto bychom péči o ně neměly opomíjet.

Rty patří mezi vnější sliznice, nechráněné, a proto nesmírně citlivé na vnější vlivy. Neobsahují keratin, který by je zpevnil, ani zmíněné mazové žlázky, nevytvoří si vlastní ochranný film z tuku a vody.
Tak jako jiné části těla přirozeně stárnou, takže už po čtyřicítce se obsah kolagenu v partiích kolem úst rok co rok zmenší o jedno procento. To platí pro pokožku všeobecně, a platí to i pro rty.

Ať jste již na horách nebo ve městě, všude mějte při ruce hojivý balzám na rty či jelení lůj. Pro pobyt na horách volte balzámy s UV filtrem, pro běžnou každodenní péči lze doporučit přípravky s aloe vera, medovými extrakty a včelím voskem, bambuckým máslem, vitaminem E a všeobecně s hojivými rostlinnými oleji. Zvláště při pobytu v přetopené místnosti nám mohou rty popraskat i v průběhu noci, proto se vyplatí mít hojivý prostředek vždy někde poblíž, třeba i na nočním stolku.

Pokud vám rty již popraskají, rozhodně je nekousejte, hrozí vám zanesení infekce do drobných ranek, které kousáním a slupováním popraskané kůžičky způsobíte. Nakonec si tak můžete dokonce přivodit záněty, zápaly a různé choroby, které skrze ranky snáze proniknou do krve.

Trpíte-li na opary, pak jistě o jejich výskytu v zimním období víte své. Pokud se nějaký objeví, rozhodně nepomůže jej pouze namazat jelením lojem. Jedná se o virové onemocnění, takže je potřeba jít do lékárny a zakoupit si účinnou hojivou mast (př. Zovirax, Herpesin, Imazol), která v sobě obsahuje i potřebnou léčivou složku. Ideální je mít mast v zásobě, a použít ji již při prvních příznacích, kdy v postiženém místě cítíme napjatější kůži, pobolívání a nepříjemné svědění.

Poraněné a popraskané rty také nikdy nezatěžujte líčidly. Až ve chvíli, kdy jsou opět zdravé a v pořádku, můžete s klidem sáhnout po své oblíbené rtěnce. Odborníci doporučují, abyste před líčením obličeje rty řádně ošetřily balzámem, a rtěnku nanášely až jako poslední, v mezičase se balzám stihne vstřebat a vytvoří potřebný ochranný filtr, na který můžete rtěnku aplikovat. V zimě je rozhodně vhodnější používat rtěnky hydratační a výživné, které obsahují vitamín E a UV faktor. Pamatujte na to, že rtěnky matné a s dlouhotrvajícím účinkem jsou sice krásné a déle vydrží, ale obsahují více pudru a matujících složek, které rty více namáhají a vysušují, proto si je nechte jen na zvláštní příležitosti.

Pokud máte rády přírodní prostředky, určitě občas rty lehce potřete medem, který po chvíli působení slíznete. Pro prokrvení a prevenci využijte jemný dětský kartáček, jímž rty několikrát týdně opatrně masírujte. A samozřejmě jezte čerstvé ovoce, rtům prospívá vitamín C a jejich popraskání může způsobovat také nedostatek vitamínů řady B.

Redakce