Potíže s vlasy mladých maminek


Těhotenství se na ženě podepíše nejen tím, že jí s přibývajícími měsíci začne růst bříško, ale také se dočká řady jiných fyzických změn. Pozitivních i negativních. Jenže u každé ženy je to jiné. Jedné se vyhladí tvář, lesknou se jí vlasy a má silné, pevné nehty, jiné vlasy padají v chomáčích, tvář připomíná období dospívání, kdy se musela potýkat s akné, nebo je naopak nepřiměřeně vysušená.


Matka příroda si s námi zahrává a dokonce se říkává, že stav pokožky a celkového vzhledu ukazuje, jaké dítě nastávající maminka čeká. Jsou to sice ničím nepodložené dohady, tradované z dob, kdy nebylo možné zjistit pohlaví dítěte, ale říkává se, že holčička krásu bere a kluk naopak dává.

Je všeobecně známo, že v průběhu těhotenství dochází u žen k hormonálním změnám, které mají vliv na celý organismus, tedy i na kvalitu vlasů. Na kvalitu vlasů má také samozřejmě vliv také péče o ně, váš duševní stav a celkový životní styl. Ten se v tomto období také trochu mění. A pokud byl dosud nezdravý, pak by se změnit s ohledem na vývoj dítěte i měl.

I v těhotenství se některé ženy potýkají s úbytkem kadeří, vesměs však ke zvýšenému vypadávání vlasů dochází až po porodu. Zdravému člověku vypadne denně 50 až 80 vlasů, po porodu jich však na hřebenu či v kartáči někdy zůstávají celé chuchvalce, padá jich dva až třikrát více než je běžné. Naopak ve 2. až 3. měsíci těhotenství dochází vlivem hormonů spíše ke stimulaci jejich růstu. Těhotenství samo o sobě však podle odborníků nemá vliv na kvalitu vlasů.

Zrádností hormonálních změn však je skutečnost, že mnohé změny s těhotenstvím přirozeně spojené a individuální u jednotlivých žen nelze ovlivnit léčbou. Zkušené matky již vědí nebo záhy zjistí, že stav pokožky, nehtů i vlasů se upravuje přibližně do jednoho roku od porodu. Vlasy přestávají padat a kvalita kůže a nehtů se vrací do původní podoby.

Ohledně barvení vlasů v těhotenství existují určité pověry, podle nichž by se vlasy barvit neměly, protože se tím enormně zatěžují a poškozují. Těmto pověrám nahrává zmíněný fakt, že vlasy některých žen po porodu začnou hodně vypadávat, jak bylo zmíněno výše. K tomu by však docházelo i bez barvení.

Z genetického hlediska během těhotenství totiž vysoká hladina estrogenu v ženském těle jejich vývoj pozdrží v růstové fázi déle než je standardní doba. A když se množství hormonů po porodu sníží, vlasy náhle hromadně začnou “odumírat”, nejvíce pak v době dvou až tří měsíců po porodu. Děje se tak u všech žen, pouze u některých je tato změna viditelnější. Vzhledem k popsaným zákonitostem tedy je jasné, že není nutné se běžným kadeřnickým službám (barvení, trvalá, melírování vlasů) vyhýbat, protože na problematické poporodní období vliv nemají.

Redakce