Co takhle zkusit mushing?


Jste sportovci tělem i duší, milujete hory a sníh, ale také zdravý pohyb na chladivě jiskřivém vzduchu a k tomu také zbožňujete psy? Možná byste jednou rádi vyzkoušeli něco jiného než lyže, boby a sáňky, bláznivé drncání na pneumatikách a další zimní radovánky. Pak možná právě pro vás je zde jeden zajímavý tip. Milovníkům psů, zejména špicovitých, tedy “severských” a horských plemen, jistě není třeba představovat jízdy se psím spřežením – tzv. mushing.


Tento krásný a značně specifický bílý sport není nyní již nepřístupný ani těm, koho něco podobného vždy lákalo zkusit, ale neměli odvahu, čas či prostředky věnovat se podobnému koníčku naplno. Postarat se o chov a trénink psích spřežení je náročná dřina na celý život. Má však své nepopiratelné kouzlo, a to nyní může okusit na vlastní kůži prakticky každý sportovně založený člověk. Mnohé chovatelské psí stanice, které připravují psy na závody, totiž stále častěji nabízejí programy také pro jednotlivce i menší skupinky.

Zpravidla si můžete vybrat mezi základním tříhodinovým programem (ten stojí kolem 3 000 Kč), kdy se seznámíte se základy mushingu a posléze podniknete krátkou projížďku, a programem třídenním (cca. 8 500 Kč, často s ubytováním a stravou, kdy ovšem některou noc můžete prožít při bivakování na sněhu). V rámci třídenního programu budete plně zapojeni do života musherů. Nabízené programy se v drobnějších nuancích liší, ale téměř bez výjimky máte za úkol pomoci s péčí o psy, naučit se je zapřáhnout, dozvíte se také samozřejmě všechny potřebné povely a vyrazíte buď na několik projížděk v rámci všech tří dnů, nebo můžete také v mrazivé přírodě přenocovat a na vlastní kůži zažít skutečně dobrodružnou atmosféru, za kterou se nemusíte vypravovat na Aljašku.

Pokud se přece jenom podobných dobrodružství obáváte, rozhodně se aspoň zajděte podívat na nějaké závody psích spřežení. Natěšení a soutěživí psi, kteří se vám budou vstříc usmívat s vyplazenými jazyky, nečekaná síla spřežení, které se kolem vás bude řítit neuvěřitelnou rychlostí, a srdečná atmosféra i zdravá soutěživost, kterou pocítíte všude kolem, vás nabije pozitivní energií na mnohdy únavné zimní dny.

Všechno možné o mushingu se dozvíte například na webu: www.mushing.cz, nevšední zážitek můžete také někomu darovat, stačí se podívat například na www.superzazitky.cz (jižní Čechy), www.darky-jsou-zazitky.cz (Krkonoše), www.adrenalinove-darky.cz (Východočeský kraj), www.adventuretime.cz (severní Čechy), www.uzijsito.cz (Liberecko) nebo třeba www.huskies.cz (Josefův Důl), a vybrat ten správný kurz a místo konání.

Redakce