Zrakové klamy

klam
Na internetu najdeme optických iluzí celou řadu. Překvapují nás a baví. Patřím k těm, kdo se občas rádi nechávají klamat a k mým oblíbených výtvarným směrům vždy patřil tzv. “op-art” (zkráceně z anglického “optical art”, tj. optické umění), směr výtvarného umění z přelomu 50. a 60. let 20. století. Určitě si také vybavíte mnohé černobílé i barevné geometrické obrazce, barevné škály a vzájemně se překrývající přímky a tvary, vytvářely optické iluze pohybu, při jejichž tvorbě autoři využívali poznatky z geometrie, fyziognomie a optiky. A některé z nich dodnes jako optické klamy fungují.


Optický klam neboli také optická iluze spočívá v matoucím či nesprávném vnímání nějakého obrázku. Obraz vnímaný okem interpretuje mozek jinak než odpovídá realitě. Většina optických klamů je způsobena pouze tím, že nejen vidíme, ale i nevědomky usuzujeme, a docházíme k mylným závěrům. Klamou nás tedy naše úsudky, nikoli smysly.

klam

Optické klamy neslouží pouze jako atrakce k pobavení lidí, používají se také tam, kde má být dosaženo určitého definovaného optického působení – malířství, architektura, sochařství, návrhářství, fotografie, oční optika. Některé ze zrakových klamů mohou být ukazatelem zrakových poruch. Někdy je příčinou poruchy nedokonalost optické soustavy lidského oka.

Další ukázky optických klamů

klam

klam

klam

Zdroj: Wikipedie

Přejeme vám poklidný a pohodový poslední lednový víkend.

Redakce