Věkové rozdíly, když je mladší muž, když je mladší žena


Život je pestrý, a proto se dnes asi nikdo nepozastaví nad různorodostí párů. Mladší žena a starší, někdy i výrazně starší muž je léty již zaběhnutý model. Čím dál častěji se však objevuje i vztah mezi starší ženou a mladším mužem, což je stále ještě méně obvyklé. Tak jak to tedy s těmi vztahy je, jsou pro nás lepší vrstevníci nebo nám lépe vyhoví partner o hodně zralejší, anebo snad výrazně mladší?


Až na výjimky v čase puberty a dospělosti se nám líbí spíše starší kluci. Imponují nám zkušenostmi, ale také určitou aurou nedostupnosti. Až později zjistíme, že se v té době snáze přiblížíme k lidem, kteří se pohybují v našem užším okruhu, a to bývají nejčastěji naši vrstevníci. I oni nás však musí něčím zaujmout, i když je pravda, že mnohé první vztahy jsou jen určitou zkouškou na vztah, doprovázenou pokusy a omyly.

Dalo by se říci, že časem si vybavíme jako skutečné pouze ty vztahy, v nichž nám partner jakýmkoli, byť třeba i ne na první pohled zjevným způsobem, imponoval. Tak je to i v našem dalším životě, když si vybíráme partnery. Bez tohoto zaujetí vztah nefunguje. A čím nám obvykle imponují partneři v různých věkových kategoriích? Co nám mohou nabídnout? Čím nás k sobě přitahují?

Muže, který je o patnáct let a více starší, vyhledávají podle psychologů spíše ženy, které v dětství silně postrádaly otcovský přístup. Není to však striktním pravidlem. Zralý muž už má přehled o tom, jak to chodí, má srovnané životní hodnoty, a těch se drží. Pokud je přijmete jako dané, nedočkáte se obvykle nepříjemných překvapení. Umí okouzlit osobitým šarmem a životní moudrostí. Podpoří vás při budování kariéry, zpravidla je tolerantní a obdivuje vaše mládí a energii. Nejdivočejší období má již za sebou, takže hodně svého času bude věnovat vám. Je vyzrálým a chápavým milencem, který to s ženami prostě již umí.

Nevýhodou může být, že starší muž mívá již za sebou i rodinnou zkušenost s manželkou, dětmi, možná nebude chtít mít dítě, raději bude opečovávat pouze vás. S věkem poněkud ztratí na životním tempu a elánu, mohou se projevit neduhy – a to již v době, kdy na to ještě nejste zcela připravená. Váš vliv bude pravděpodobně oboustranný, a tak je otázkou, kdo se více přizpůsobí. Zda vy omladíte jeho, nebo zda spíše on vás vzdálí vašim vrstevníkům.

Muž starší o deset let sice na první pohled ještě patří do vaší generace, ale časem zjistíte, že vaše kořeny jsou přece jenom jiné. Tato odlišnost, která však není tak velká jako v případě výrazně staršího muže, může být zároveň právě tím, co vás bude na něm okouzlovat. Ideálním pojítkem takového vztahu je hledání společných zájmů a velmi pravděpodobné snadné vyladění vzájemných sexuálních potřeb.

Tento věkový rozdíl patří k těm nejšťastnějším v případě, že se opravdu sejde ta správná dvojice. Vcelku dobře odolává krizovým životním obdobím. Pro ženu je muž oporou a pro muže mladší žena ozdobou. Pokud není partner výrazně již zatížen minulostí, bude dobrým otcem i vašich společných dětí. Děti z těchto vztahů podle odborníků patří mezi povahově nejvyrovnanější a také inteligenčně mezi vyzrálejší osobnosti.

A dostáváme se ke kategorii, která je asi nejvyváženějším a léty prověřeným modelem. Muž starší o pět let. Podobné vize, kořeny i názory, přesto je tu drobný rozdíl, který muže v očích ženy a ženu v očích muže činí atraktivním. Podle statistik je to ideální kombinace. Pro tuto kategorii je dokladováno nejméně rozvodů.

Snáze nalézané společné zájmy a společně trávený čas tento druh vztahu utužuje v jeho základu. Ať již partneři nalézají své vyžití ve sportu, v kultuře či jiném druhu zábavy. Také touha po založení rodiny přichází zhruba ve stejnou dobu. Vztah lze tedy označit jako velmi vyrovnaný.

A jsme u kategorie našich vrstevníků, dost často jde o vztahy, které vznikly již za časů společného dospívání. Najdeme zde kamarády z dětství a první lásky, které přetrvaly až do manželství. Páry mohou mít společné zážitky ze školy, z dětství, z hřiště před domem. A sám vztah bývá první léta vyrovnaný a šťastný, ovšem ne zas tak zřídka se stává, že zhruba někdy kolem 25. roku náhle dojde k posunu žebříčku hodnot. Obvykle se střetne touha po založení rodiny s pragmatickou potřebou budování kariéry. Na první pohled možná ideální spojení, avšak pár čeká na společné cestě mnoho kompromisů a ne vždy lehkých rozhodnutí.

Vrstevníci, kteří se potkají ve starším věku, kdy již mají toto problematické období za sebou, však rovněž patří k poměrně vyrovnaným párům. Pokud se ale znáte od dětství a nemáte prakticky jinou sexuální zkušenost než s jediným partnerem, pak je zde i poměrně vysoké riziko nevěry – zkoušky něčeho, co jste nikdy nezažili, ať již vy nebo váš partner.

Starší žena a mladší muž, stále diskutovaný rozdíl, i když podobných párů kolem přibývá. Žena dnes již tak často nepotřebuje oporu a finanční podporu zralého muže, sama hledá nové podněty, dobrodružství a výzvy. Na první pohled pro někoho ztrácí část své ženskosti, ale pro jiného se stává naopak přitažlivější. Muže výrazně mladší, o deset a více let, najdeme nejčastěji ve vztazích s materiálně zajištěnými ženami. Takové ženy také uhranou mladšího partnera svým sebevědomím, menšími vrtochy než jeho vrstevnice a současně určitou mateřskou péčí.

Známým problémem těchto vztahů však je nesourodost ve vývojové vyzrálosti, zvlášť pokud žena touží mít s partnerem rodinu. Společné děti jsou v této kombinaci poměrně málo obvyklé. Muži podle odborníků a průzkumů vyzrávají přece jen později a otcovství v mladším věku se mohou zaleknout. Ženu tento vztah nutí k dominantnosti, ale také ke snaze o udržení mladistvosti svého vzhledu a ducha.

Redakce