Poprvé u partnerových rodičů – na co dát pozor


Obvykle jste na návštěvu k partnerovým rodičům pozvána spíše později než dříve, i když samozřejmě výjimky existují. Muži tento krok odkládají vesměs až do chvíle, kdy se domnívají, že partnerku znají natolik, že s ní mohou, alespoň na nějaký čas, počítat do budoucnosti. Ani sami muži se na návštěvu partnerčiných rodičů moc nehrnou. Nyní však nastal ten okamžik, kdy jste byla pozvána na oběd, na večeři nebo na povídání u odpolední kávy. Nikdy si nemůžete být jistá tím, co se stane. Obvykle vše nakonec proběhne poměrně v klidu, ale stát se může i celá řada nepříjemností, zkusíme se tedy podívat na nejčastější z nich.


Před schůzkou dobře zvažte, jaké oblečení si vyberete. Rozhodně se nedoporučuje příliš výstřední, ale na druhou stranu ani upjatý model. Přiměřená sukně či kalhoty s nápaditým, ale nikoli křiklavým topem, který nebude mít extrémně hluboký výstřih, víte, že vám sluší a hlavně se v něm cítíte dobře, jistě nebude sáhnutím vedle. Pokud je partnerova rodina neformální a navíc to dopředu zdůrazňuje, klidně si natáhněte čisté klasické džíny a slušivé tričko pro ne zcela všední den. Partner pak bude vědět, že schůzku berete vážně a rád vás své rodině s jistou hrdostí představí.

Pro ženy je obávanější, a často oprávněně, první setkání s partnerovou matkou. Je pravdou, že až třetina matek s výběrem synovy partnerky spokojená není. Dát najevo to umí zcela otevřeně, ale také skrytě, některým z nich se vztah synovi skutečně podaří časem rozmluvit nebo postupně rozeštvat. K partnerově matce buďte milá, ale nepřehánějte to, líčení veselých historek z vašeho soudobého vztahu nebo dokonce vztahů minulých, jejichž zásluhou jste zjistila, že právě její syn je tím vyvoleným, vám moc kladných bodů nepřidá. Vyplašit může dokonce i vašeho partnera, zatím se rozhodně nejedná o vyjednávání zásnub, ale o první a (jak jistě věříte) jednu z mnohých návštěv v rodině.

Předem se partnera na jeho matku vyptejte, zjistěte, co má ráda, a na první schůzku přineste s sebou třeba nějakou neokázalou, ale hezkou maličkost, o které jste vydedukovala, že by ji mohla potěšit. Může se stát, že při hovoru se menší netaktnosti dopustí i někdo z partnerových rodičů, matka může začít vyprávět o synových předešlých známostech, o jejichž “báječnosti” jste dosud neměla ani ponětí, otec zase třeba rád přidá nevšední a jen v rámci úzkého rodinného kruhu humorné historky ze synova dětství. Přejděte vše chápavým pokýváním hlavou, s úsměvem, hlavně bez ironie, a snažte se téma hovoru zvolna přesunout jinam. Účinná by mohla být menší pochvala směřovaná ke vkusu domácí paní, výtečnému pohoštění, protože chválu slyší rád každý. Opět pozor, abyste to nepřehnala a nešlo spíše o neúměrné vynášení do nebes, i když všem bude jasné, že s upřímností jste v tom případě na štíru.

Pokud přijdete do hovorné rodiny, kde se konverzace rozběhne tak nějak samovolně, máte obvykle zpoloviny vyhráno. Někdy se však může stát, že se konverzace omezí jen na nutné minimum a převládá nepříjemné mlčení, za nímž se vám zdá být určité napětí. V tom případě se ale nesnažte rozproudit hovor veselými historkami a neberte vše také příliš osobně, pochopitelně si však náhle vzpomeňte, že se bohužel nemůžete tak dlouho zdržet a po obědě nutně musíte být při ruce rodičům atp. Je také vcelku možné, že příčinou ticha kolem stolu nejste vy, ale napětí je jistou součástí jejich vztahu k synovi. Situaci pak proberte později s partnerem o samotě. Možná zjistíte, že je to vcelku normální, rodiče nejsou právě společenské typy, a že jste na ně přese všechno udělala dobrý dojem. Napjaté mlčení se třeba prolomí po pár dalších schůzkách, které už ztratí punc formality té oficiálně první.

Zpravidla očekáváme komplikace ve vztahu s partnerovou matkou, ale může se stát, že vás čeká nepříjemné překvapení ze strany jeho otce. Někteří otcové v sobě nezapřou skutečné muže ani v tomto okamžiku a pustí se s vámi do flirtování. Právě proto je nutné zapomenout na vyzývavé oblečení, kterým byste k tomu dávala podnět. Někdy ani to nepomůže, pak opět po obědě zvolte frontální ústup a v ústraní to proberte s partnerem. O tom, že ani vy byste neměla s partnerovým otcem nemístně flirtovat, se snad není třeba rozepisovat. Extrémní případy však tak často nenastávají, na výše popsané situace jste nyní již připravena, takže se setkání není třeba obávat.

Redakce