Signály, že už o vás nestojí


Ne všechny vztahy se dočkají naplnění “šťastně až navěky”. Jen si to obě strany zpravidla neuvědomí ve stejný čas. Ženy bývají ke změnám ve vztahu zpravidla citlivější, ale někdy mají stále ještě nasazeny růžové brýle a některé varovné signály jednoduše nevidí. Muži jen neradi bývají těmi, kdo vztahy ukončují, raději partnerku odsouvají ze svého života postupně a čekají, kdy to jí samotné dojde.


A jak muži jednají, když jsou již jednou nohou někde jinde? Nebo pokud nemají zájem o další setkání po první schůzce, která se vám zdála úžasným novým startem? První signál dostanete již na konci samotné schůzky. Termín další schůzky není stanoven, ale nový objev se loučí se slovy, že vám zavolá. Někdy. V tom případě téměř ze sta procent rozumějte: nikdy. Kdyby měl zájem o další setkání, stanovil by termín. Možná by jej později ještě změnil a možná by si i to mohl ještě rozmyslet, ale neurčitý slib je totéž, jako kdyby řekl sbohem. Pokud byste mu zkusila zavolat, velmi pravděpodobně by byl překvapený nebo odtažitý, na schůzku by nejspíš ani v rozhovoru nedošlo, nebo by byla odmítnuta. Byl-li by návrh na další schůzku přece jen přijat, později by byl dost možná odvolán, případně to byla schůzka poslední – už bez přetvářky.

Zamilované ženy dělávají poměrně často jednu zásadní chybu, chtějí se partnerovi natolik přiblížit, že pozapomenou na své vlastní přátele a horlivě přejdou do okruhu přátel partnerových. Dokud je vztah funkční, je všechno v pořádku, jak to však začne někde “skřípat”, jeho přátelé stojí na partnerově straně a žena náhle horkotěžko shání staré kontakty, aby měla rovněž zpět svou někdejší záštitu. Jednání partnerových přátel vůči vám je rovněž poměrně dobrým ukazatelem situace. Pokud se k vám nechovají již tak srdečně jako dříve, jsou odtažitější, ba možná na vás hledí i s určitou lítostí, znamená to, že se něco děje. Kamarádi obvykle vědí zásadní věci mnohem dříve než vy.

Jak bylo psáno v úvodu, muži dávají najevo svou odtažitost tak, že ji postupně vyhrocují. Je pravdou, že i ve fungujícím vztahu časem dojde na stereotypy a pro jeho přežití je potřeba, aby partneři měli také kus své volnosti, ale je jistá hranice, která naznačuje, že by partner ze svobody ve vztahu bral raději svobodu bez vztahu. I ten nejvíc unavený muž si vždy najde pro svou milovanou čas. V první fázi oddalování toho času najednou už zdaleka tolikrát nemá – hodně práce a povinností, však to znáte. To může být stav jen dočasný a koneckonců založený na skutečnosti. Pak však dojde na to, že kamarádi jsou za všech okolností důležitější a nakonec potřebuje pro sebe víc prostoru.

V počátcích vztahu je plánování budoucnosti poněkud utopické a ne moc časté téma, ale pro vašeho partnera slovo společná budoucnost není ani po třech a více letech zařazeno do slovníku v žádném ohledu? Dokonce jste přestali s předstihem plánovat společnou dovolenou a veškeré plány se zúžily na nákupy na další týden? Možná máte po svém boku workoholika, který neví dne ani hodiny a není to také žádná výhra, nebo už pro něho společná budoucnost zkrátka neexistuje.

Hádky jsou kořením vztahu a bez nich se často nejde posunout dál, jak je všeobecně známo. Pár jsou dva a ti mívají často i dost odlišné názory a kompromisům se musí teprve naučit, což někdy nejde příliš lehce. Existují vztahy, v nichž se partneři v duchu italské domácnosti bez každodenní hádky neobejdou. Ale jsou to vesměs hádky o chod věcí nebo o prkotiny. Jakmile začnou být stále osobnější a blíží se napadání, nebo po hádce místo smíření začne tichá domácnost, kterou jste dříve neznala, je to opět dost výrazný signál. Třeba vás má partner již dost.

Odmítání sexu? Sex, při němž se tváří, jako když je to nudná povinnost? Jeho objetí je nyní vzdáleno jakékoli vášně? To není projev zdravého, zamilovaného muže. Samy rozhodněte, co asi signalizuje, když po intimitě s vámi již dvakrát netouží.

Neprojevuje o vás takovou starost jako dřív. Když jste dříve onemocněla, přikrýval vás, nosil vám šálek čaje, vařil polévku, ba i četl z knížky. Dnes vám maximálně podá papírové kapesníky a ve vaší přítomnosti se raději příliš dlouho nezdržuje, protože si nemůže dovolit onemocnět. V lepším případě vás občas telefonicky zkontroluje, zda jste v pořádku.

Vadí mu na vás spousta věcí. Je náladový, často se tváří otráveně. Nic, co uděláte, mu nejde pod nos. Když mu voláte, tak cítíte, že odpovídá jako automat, ale myšlenkami je jinde. Možná vás v té době již i podvádí a stále čeká, kdy vám to všechno dojde a ukončíte to. Jen málo výjimečných mužů dokáže totiž upřímně a na rovinu iniciovat a zvládnout rozchodový proces. O lásku je sice možné bojovat, ale také je třeba včas poznat, kdy už všechny zbraně selhávají, a je čas odejít. Se ctí a bez prosby o partnerovu lásku.

Redakce