Do svatebních šatů musím zhubnout


A je to tady! Na ruce se vám blýská zásnubní prstýnek a v kalendáři jste po dlouhém dohadování a řadě telefonátů a zařizování zakroužkovali slavnostní datum. Připravujete se na svůj velký den, o kterém máte většinou určitou vysněnou představu, minimálně svatební šaty už jste v průběhu vztahu párkrát tajně obhlížela v katalozích, za vitrínami půjčoven nebo je možná máte už uschované doma, protože se míníte vdát v tom, v čem před lety našla své štěstí vaše matka či babička.


Jako nevěsta si přejete vypadat co nejúchvatněji a rozhodně nemíníte konkurovat svatebnímu dortu. Někoho tyto myšlenky vůbec netrápí, ale nemálo nevěst propadá v ten okamžik panice. Vejdu se vůbec do vysněných šatů? A nebylo by to s nějakým tím kilem dole o dost lepší? Budu už navěky zachycená na stovkách fotek, tak musím vypadat, co nejlépe. Neudělal se mi z těch posledních stresových dní špíček navíc? Jakmile nevěsta dá těmto obavám ve svých myšlenkách větší prostor než jim přísluší, dost možná se začne hnát do menšího maléru.

Někdy k podobnému smýšlení napomůžou i blízké příbuzné, dlužno dodat, že dost často jde o starostlivé maminky či nastávající tchyně. Občas při odpoledním posezení u kávy či při obědě lehce nadhodí, že byste se neměla tak cpát. Zpravidla pak zcela otevřeně potvrdí vaše obavy, abyste se v den D vešla do svatebních šatů. Vystresované nevěstě, která má před sebou množství zařizování, však podobné řeči nepomáhají. Spíše naopak. Pak nastal čas projevit svou vlastní sílu vůle a říct si: Dost! Tyhle řeči nebudu dále poslouchat. A už vůbec nebudu kvůli svatebním šatům hladovět, když přece vím, že je to velká chyba a nesmyslný zásah do rovnováhy organismu, který již nyní dostává zabrat nenápadným stresem z blížících se změn. Mám-li něco vůbec na svém jídelníčku změnit, pak budu více dbát na racionální a vyváženou stravu, ale na jakékoli omezování nebo snad hladovění zcela zapomenu.

A pozor, toto varování, abyste podobným tlakům okolí a vtíravým myšlenkám nepodléhala, je míněno zcela vážně. Z výzkumů vyplývá, že skutečně v tomto období se může u žen rozvinout psychické onemocnění, které má podobné příznaky jako anorexie, prakticky je jedním z jejích spouštěčů, a může podobně vážně i skončit, takže místo u oltáře se nevěsta ocitne třeba i v nemocnici. Stačí stanovit si nereálný cíl (a nebo i cíl zdánlivě “reálný”, ale za cenu nesmírného omezování), pokřivené vnímání sebe sama a následně ztráta kontroly hubnutí.

Pokud se domníváte, že vám něco podobného hrozí, utněte znepokojující poznámky svého okolí hned v zárodku a místo obav hleďte do budoucna s úsměvem. Je to přece to, co jste si přála, a kromě jednoho dne v bílém se zas tak moc nezmění, tak proč byste se měla měnit kvůli jednomu dni vy? Partner o ruku nepožádal vaši o pět nebo deset kilo lehčí masku, ale vás, se vším všudy, jaká jste teď. Tak se ze sebe nesnažte tu masku udělat, jinak možná naopak všechno ještě pokazíte. Navíc, pokud zhubnete a hned po svatebním obřadu se naládujete spoustou jídla a koláčků, spustíte ve svém dezorientovaném a vyhladovělém těle velký zmatek a více než pravděpodobně zafunguje jo-jo efekt, kterým si poté přidáte víc kil než jste měla před hubnoucím plánem. Pokud nemáte sklon k přejídání, pak množství zařizování a stresu zpravidla udrží vaši váhu pod kontrolou, možná zhubnete dvě tři kila bez nějaké záměrné snahy. Zahoďte obavy a nepřiměřené požadavky a soustřeďte se jen na to hezké, co pro vás společná budoucnost s milovaným partnerem znamená. Ne pro jeden den, ale natrvalo – když to vyjde.

Redakce