Manželé jen na víkend

dalka
Nikoho dnes asi nepřekvapuje, že existují vztahy i manželství takzvaně “víkendová”. Neznamená to samozřejmě, že se partneři spolu vídají pouze o víkendu (třebaže i to je možnost), ale zkrátka se mají šanci vidět poměrně omezeně. Některé profese to nesou s sebou, dříve se jezdilo poměrně často na zahraniční montáže, dnes se jezdí do ciziny na zkušenou a za prací z různých důvodů. Některé vztahy prošly zkouškami zahraničních stáží jednoho z partnerů, nebo třeba jazykového či au-pair pobytu. A co kupříkladu povolání řidiče dálkové dopravy? U nich je průběžné odloučení zkrátka a jednoduše dáno. Nezřídka také může být partner přes týden v jiném městě za prací a domů se vrací skutečně jen o víkendu a volných dnech.


Partnerský vztah je v obecném měřítku brán jako úzké spolužití partnerů. Až na výjimky do něho partneři vstupují proto, aby byli spolu a nikoli poměrně často odloučení. Pokud navíc nabídka zajímavého zaměstnání, s nímž je odloučení spojeno, přijde až v průběhu vztahu, může to s ním dosti “zamávat”. První překážkou je fakt, že si partner nemusí tohle odloučení přát. V krajním případě dokonce padají ultimáta, buď práce nebo já.

Rozhodování bývá těžké. Vztah na dálku skutečně nemusí dlouhodobě přežít. Nové prostředí, noví lidé a partner je příliš daleko, takže udržovat pouto je poměrně obtížné. Tam někde je začátek velké zkoušky. Občas se také nedaří splnit ani původně naplánovaná společná setkávání, do nichž náhle někomu něco přijde. Oba žijí tak trochu single, chybí vzájemnost, blízkost i běžně neplánovaný sex. Přílišná volnost poskytuje větší prostor pro nevěru, anebo pro rozvinutí neopodstatněné žárlivosti. Jak říká doktor Plzák, věrnost není prokazatelná a když partner přestane věřit, těžko se podezřením bráníte.

Na druhou stranu, v dnešní době mají partneři možnost lepšího spojení než dříve, mají k dispozici kromě telefonování také například videohovory za pomoci webkamery, které jsou značně osobnější. Existují dokonce vztahy, kterým dočasné dlouhodobější odloučení prospělo nebo jim daná situace zkrátka vyhovuje. Pokud se nejedná o rodinu s dětmi, kdy poté ale celá starost o její chod a zabezpečení zůstává jen na jednom partnerovi, pak je to i vcelku dobře představitelné. Kouzlem a spojovníkem vztahu může být i určité tajemství a vzácnost, takže když se partneři vidí po delším čase, jsou jednoduše moc rádi a řádně si to užívají. Takovýto druh vztahu však není možný bez řádné porce důvěry. Kdo má sklon k žárlivosti, pravděpodobně to dlouhodobě neunese.

Je tedy celá řada možností, jak dlouhodobý vztah na dálku může dopadnout: rozchod, nebo naopak nové oživení vztahu, spokojenost na obou stranách i náročné překonávání rozdílných názorů na věc. Každý vztah je unikátní a zvlášť pokud v rodině nejsou malé děti, dá se to nakonec úspěšně zvládnout. Je rozhodně lepší předem stanovit určitý termín, po kterém si sednete a promluvíte si, co dál. Může to být po roce nebo po pěti letech. Měli byste si být také vědomi toho, že ani hodně peněz, ani životní vzestup vám žádné štěstí sám o sobě negarantuje.

Redakce