Desítka oblíbených romantických filmů


Ať se to pánské části publika zamlouvá nebo ne, romantické filmy ženy táhnou. Pokud mají v sobě navíc kromě sentimentu a celkem předvídatelného happyendu i kus vtipu, tím lépe. Ne každý film o tom, jak se hledali, až se našli, však dosáhne kýžené popularity. Správný film musí mít v sobě něco navíc, sympatické hlavní hrdiny, působivé kulisy, zmíněný humor i třeba příjemnou hudbu a zajímavou zápletku.


Z hlediska návštěvnosti kin by jistě první příčku obsadil velkofilm Titanic (1997) Jamese Camerona. Romantické drama společensky nerovné lásky mezi chudým Jackem a bohatou Rose, rozvinuté na pozadí velké katastrofy, byl skutečný kasovní trhák. Některé fanynky chodily do kina i opakovaně, film zaujal také na svou dobu mimořádnými filmovými efekty a triky. Na výsluní popularity vynesl také oba hlavní představitele, Leonarda DiCapria a Kate Winslet. Filmu nechybělo napětí i vtip a určitý pokus o co nejpřesnější rekonstrukci někdejší tragédie, takže měl co nabídnout i pánům. Zajímavostí kolem filmu je celá řádka, z nichž vybíráme př. tyto: Kresba, kterou postava Jacka nakreslila, byla ve skutečnosti prací Jamese Camerona. A jsou to i jeho ruce, které jsou v záběru vidět. Režisér sám nakreslil i všechny ostatní kresby v Jackově složce. Po skončení filmování byla maketa Titanicu prodána do šrotu. Postava Rose byla napsána podle Beatrice Wood, která zemřela v Kalifornii v roce 1998 ve věku 105 let.

Ač by se to na první pohled mohlo zdát nepravděpodobné, velkého úspěchu se dočkal film, ve kterém jako Popelka, kterou si nakonec vybral a zachránil princ, vystupovala prostitutka. Film však zápletku rozvíjí tak samozřejmě a do hlavních rolí šťastně zvolil elegantního Richarda Gereho a Julii Roberts, že tuto skutečnost vnímáme jako naprostou samozřejmost, kterou tvůrci uměli využít v řadě komických situací, při střetu dvou rozdílných světů. A Pretty Woman (1990) byla na světě. Pár zajímavostí: Gere ve filmu skutečně sám hraje na klavír a je i autorem melodie, kterou hraje. Červený kabát, který má na sobě Vivian v úvodu filmu, byl pořízen za 30 dolarů v bazaru těsně před natáčením. Pro roli Edwarda se počítalo například i s Christopherem Reevem nebo Al Pacinem.

Především pro mladší publikum jsme do našeho výběru zařadili film Deset důvodů, proč tě nenávidím (1999). Komedie s Julií Styles a Heathem Ledgerem, zasazená do školního prostředí, je inspirována hrou Williama Shakespeara Zkrocení zlé ženy, třebaže jde o inspiraci spíše volnou. Přísný otec, který se obává nástrah zahájení intimního života svých dcer, zakáže mladší a obletované dceři Biance randit, dokud si přítele nenajde i její starší sestra Kat (Julia Stiles), která je poněkud hádavá a jízlivá, a okolí ji nemá moc v oblibě. Tak se zrodí plán dohodit Kat nějakého nápadníka, který se jí však nebude bát, a takovým je právě hrdina ztvárněný Heathem Ledgerem. Na konci filmu si dost možná divák povzdechne, že sympatického Australana již v dalších filmech nikdy neuvidí, Ledger zemřel před rokem, 22. ledna 2008. A něco navíc: Julia Stiles se původně ucházela o roli Biancy. Písnička, kterou Ledger zpívá Julii, je upravenou verzí skladby “I Think I Love You” od skupiny Partridge Family.

Jedním z opravdu povedených filmů, které umně kombinují romantickou notu s místy ironickým až černým humorem, který tříští poněkud smutný podtext, je americká komedie Lepší už to nebude (1997), v čele s Jackem Nicholsonem a Helen Hunt. A také s jedním krásným pejskem, bez kterého by to prostě nebylo ono. Úspěšný spisovatel kýčovitých románků Melvin Udall umí všem v okolí znepříjemňovat život. A jenom protřelá číšnice Carol Connelly, která pečuje o nemocného syna, má jazyk dost ostrý na to, aby dokázala svérázného zákazníka usadit. Melwin, sám trpící obsesivní poruchou, se nakonec rozhodne jí pomoci, stejně jako dříve posmívanému homosexuálnímu sousedovi. Přesto má stálou obavu, že lepší už to nebude. Zajímavosti: Role Melvina Udalla byla nabídnuta Johnu Travoltovi. Verdellova psa hrálo ve skutečnosti šest různých psů, kteří se jmenovali Timer, Sprout, Debbie, Billy, Parfait a Jill.

Dobře vybraná hudba umí dodat správnou atmosféru a připsat plusové body nejednomu filmu. V případě, že se jedná o film, který se točí kolem tance a lásky, to platí dvojnásob. Samozřejmě nemůžeme v našem výčtu opomenout klasický Hříšný tanec (1987). Prázdninový pobyt 17-leté Frances – přezdívané Baby, dívky ze “slušné rodiny”, dostane zcela jiný směr, když se zde seznámí s tanečním instruktorem Johnnym, vytrhne mu trn z paty a prožije s ním svou první skutečnou a možná tu pravou lásku. V hlavních rolích se představují, kdo jiný než Patrick Swayze a Jennifer Grey. Možná nevíte, že píseň “She’s Like The Wind” (Ona je jako vítr) nazpíval sám Patrick Swayze. Jennifer Grey bylo v čase natáčení o deset let více než Baby, 27 let. Na castingu dostala 5 minut na to, aby ukázala, že by roli mladší dívky mohla vůbec hrát. Zjevně se ukázalo, že mohla.

Populárními melodiemi je protkán také film Láska nebeská (2003), v němž se sešla velká část soudobých populárních (nejen) britských herců v různorodých vztahových peripetiích. Setkáme se tu mj. s Billem Nighym, Laurou Linney, Liamem Neesonem, Emmou Thompson, Keirou Knightley, Alanem Rickmanem, Hughem Grantem, Colinem Firthem či Rowanem Atkinsonem. V kulisách předvánočního Londýna se před zraky diváků odehraje koláž z různě vtipně propletených příběhů, seskládaných z řady milostných historek, které jsou ve své podstatě buď romantické, smutné či tak trochu pošetilé. Všechny jsou však podány s osobitým humorným nadhledem. A pár zajímavostí navrch: Ve filmu Karen mluví o Davidovi jako o svém velkém bratrovi, herečka Emma Thompson (Karen) je však ve skutečnosti o 17 měsíců starší než představitel Davida, herec Hugh Grant.

V Británii ještě chvíli zakotvíme, protože není sporu o tom, že romantické filmy zde točit zkrátka umí. Proto nám nezbývá nic jiného než do našeho žebříčku zařadit také film Deník Bridget Jonesové (2001), v čele s Renée Zellweger, Colinem Firthem a Hughem Grantem, který si zde zahrál pro něho netradiční roli trochu slizkého a nakonec odmítnutého Bridgetina nápadníka. Film, který odráží životní zkušenosti a touhy dnešních třícátníků, což je dokumentováno na ne zrovna dokonalé a poněkud průšvihářské Bridget, která však pro svou milou ztřeštěnost a určité rysy, které vystihují zmíněnou generaci, našla pochopení u širokého, především dámského, publika. A co se dělo kolem natáčení? Renée Zellweger údajně pro svou roli přibrala 10 kilogramů. Film je často označován jako pocta románu “Pýcha a předsudek” Jane Austenové. Oba představitelé hlavních mužských rolí, tedy Colin Firth a Hugh Grant, byli zmíněni v knižní předloze, jejíž autorkou je Helen Fieldingová.

A když tu již byla řeč o románu Pýcha a předsudek spisovatelky Jane Austenové, nemůžeme zapomenout také na její úspěšné filmové zpracování. Film Pýcha a předsudek (2005) na pozadí barvitých kulis Anglie konce 18. století předkládá příběh lásky a nenávisti, která vyrostla na bázi předsudků a dobových zvyklostí, kdy dívky neměly mít v hlavě nic jiného, než přípravu na budoucí roli manželky a hledání vhodného ženicha. Tím spíše, pokud jich bylo rovnou pět, jako v případě krásných sester Bennetových. Jediná Elizabeth (Keira Knightley) se tomuto modelu dlouho úspěšně vzpírala, nepřímo podporována svým otcem (Donald Sutherland). Nakonec však i v jejím případě padla kosa na kámen, když se na scéně objevil pohledný a zdánlivě namyšlený pan Darcy (Matthew MacFadyen). Ze zákulisí: Konečnou verzi scénáře doladila herečka Emma Thompson. Herec Matthew MacFadyen špatně vidí, proto při natáčení scén v mlze stál režisér za kamerou a mával červenou vlajkou, aby herec věděl, kam jít.

Mezi romantické hrdiny svého druhu by se dali zařadit také například filmový Superman či Spiderman, ty však dnes jako spíše komixové postavy ponecháme stranou a podíváme se na jiného jejich “kolegu”, muže z hvězd, tedy na hlavní postavu z filmu Starman (1984). Mimozemšťan (Jeff Bridges) v tomto filmu přichází na průzkum planety Země, kde potkává mladou vdovu Jenny (Karen Allenová). Ta je z jeho návštěvy šokována, protože mimozemšťan si vypůjčí podobu jejího zesnulého manžela. Křehký milostný příběh, na jehož počátku stojí řada nedorozumění a nepochopení, končí vzájemným sblížením. Silný příběh a působivá hudba, co víc si lze od podobného filmu přát. Na místě zajímavosti připomínka vtipné scény, mimozemšťanem odpozorovaná lekce dopravních předpisů: „Červená stůj! Zelená jeď! Oranžová – jeď rychleji…“ Nepřipomíná vám to něco?

A na závěr jedna americká komedie, která se nese tak trochu v britském duchu, snad proto, že část děje se v Británii odehrává. Film Prázdniny (2006) v úvodu lehce připomene Bridget Jonesovou, pak se však již drží své linie. Příběh o vánoční výměně bydlení mezi lehce snobskou a přítelem podvedenou Amandou (Cameron Diaz) z L.A. a Iris (Kate Winslet), obývající „nejmenší domek na světě“, stojící na samotě poblíž Londýna, se rozjíždí ve chvíli, kdy Iris zjišťuje, že její spolupracovník z práce, do něhož je již dlouho zamilovaná, se právě zasnoubil. I v tomto případě je známo několik zajímavostí: Filmový scénář byl napsán na tělo všem čtyřem hercům v hlavních rolích – Cameron Diaz, Kate Winslet, Jude Lawovi a Jacku Blackovi. Podle Cameron Diaz byly Prázdniny její nejvíce fyzicky vyčerpávající film – a to údajně proto, že musela v jedné scéně běžet.

Závěrem ještě letem světem zmíníme pár filmů, na které se nedostalo, ale jistě je znáte. Patricka Swayzeho si nepochybně pamatujete také z filmu Duch, Hugh Grant okouzloval v rolích pohledných a občas trochu zmatených mužů ve filmech jako byl Notting Hill, po boku Julie Roberts, nebo Čtyři svatby a jeden pohřeb. Americkou herečkou známou hlavně z romantických filmů je nepochybně Meg Ryan, stačí vzpomenout na Samotáře v Seattlu či Lásku přes internet, kde si zahrála po boku Toma Hankse, anebo na Kate a Leopolda a Když Harry potkal Sally. A tak bychom mohli ještě dlouho pokračovat, romantické filmy byly, jsou a předpokládáme, že budou, dokud jsou ženy ženami. A to je jistě dobře.

Zdroj: csfd.cz

Redakce