Pod taktovkou jeho expartnerky

silena
Podle mínění spisovatele Victora Huga: Muž chce být první láskou ženy, žena poslední láskou muže. Být poslední (jak doufáte) však někdy může znamenat také být tou, kdo je konfrontován s partnerovou minulostí. To samozřejmě platí jak pro ženu, tak i pro muže. Třebaže vše může vypadat zpočátku růžově, po čase zjišťujete, že ve vašem vztahu nejste dva, ale v podstatě tři, vy, váš partner a jeho “ex”. Zvlášť pokud se jedná o rozvedeného muže, který odešel od rodiny s dětmi. Ale někdy i v případě, že s bývalou partnerkou děti neměli, přesto mu zasahuje do života.Jistě, že je lepší, pokud se váš nový objev dokázal s partnerkou rozejít relativně v klidu, anebo i přes předchozí válečný stav dokázal najít smírčí cestu. Je to deviza i pro vás a vaši budoucnost, protože vztahy vyžadují mnoho dohod a kompromisů a vše řešit s horkou hlavou se dlouhodobě nedá. Vstup do vztahu s rozvedeným mužem, který se navíc svědomitě stará o své děti z předchozího svazku, je komplikovaný už jen tím, že se s dětmi stýká a finančně je podporuje. Často se přitom také vídá s bývalou partnerkou. Jeho děti navíc možná právě vás nemají rády, protože jste pro ně příčina rozpadu rodiny. Zvlášť pokud bývalka nikoho nemá.

Jak hovoří statistiky, řada manželství se po čase rozvádí, takže se rozhodně nejedná o výjimečnou situaci. Do dalších vztahů tak mnozí vstupují s rozličnou minulostí a určitými závazky. Může se však ukázat, že ty závazky jsou spíše pověstnou koulí na noze. Expartnerka někdy jako by zapomněla, že se něco změnilo a vyžaduje trvalý servis a pomoc. A ten váš, dost možná z pocitu provinilosti a hlavně také kvůli dětem, někdy však i kvůli ní samotné, se vše snaží zabezpečit.

Expartnerka má rovněž výhodu v tom, že ví, co na jejího bývalého platí, a pokud má manipulativní povahu, umí toho i řádně využít. Partner to může plnit se skřípěním zubů, ale také to třeba k vašemu velkému údivu plní s naprostou samozřejmostí a se slovy jako: když je teď na všechno sama, tak… ale až si někoho najde… to je přece moje povinnost vůči dětem… apod.

Pokud se váš vztah ocitne ve vztahu manipulátorky, můžete si prožít i peklo na zemi. Zvlášť děti se jí jako prostředek k manipulaci hodí. Odvolá náhle slíbené setkání a nimi, na které se váš partner připravoval a těšil. Ale pokud nechcete, aby byl oheň na střeše, musíte mlčet. Bombarduje ho, nebo dokonce i vás plačtivými či naopak jízlivými telefonáty. Prosí, nebo i vyhrožuje. Řeší minulost a srdceryvně všeho lituje. Útočí na city.

Pokud vám život režíruje bývalka, jste nucena toho velmi mnoho spolknout. Víte, že proto, aby mohl vidět své děti, udělá skoro všechno. A od nové životní partnerky se očekává, že to přijme. Žádné ženě však zcela jistě nevyhovuje, když shledá, že jí život prakticky plánuje expartnerka jejího milého. Cítí se vystavena názorům, v krajním případě manipulaci cizího člověka, kterého musí strpět. Pokud partner navíc kromě dětí sem tam přilepší i své expartnerce, může to pro vás být zraňující či pobuřující.

Jeho děti, které tajně doufají, že by se rodiče mohli dát zase dohromady, vás jednoduše nepřijímají. Takže vaše snaha si je získat, se míjí s účinkem. Tato skutečnost je všeobecně známa a je ji dobré vzít v potaz a raději se dále o sblížení s nimi nesnažit, vaše šance na úspěch v takových případech jsou mizivé. Chovejte se přátelsky, ale nevtíravě. Možná vás jednou “přijmou”, až budou dospělé, možná však ani tehdy ne. Netrapte se tím, takový je život.

V mnoha směrech můžete v podstatě pouze doufat, že váš partner po čase pozná, že tudy cesta nevede a znovuobjeví důvody, proč se jejich cesty rozešly. Sama ho můžete lehce upozornit, ale radikální kroky a ultimáta mohou pouze narušit či zničit váš teprve se rozvíjející vztah. Důležité je, abyste jeho roli otce akceptovala a byla mu oporou, jakkoli je to občas těžké. Případně máte k dispozici samozřejmě návštěvu odborníků v manželské poradně, na to je třeba nezapomínat.

Redakce