Proč jsou muži nevěrní?


“Pro jednu pitomou holku, pro pár minut touhy…,” zpívá se v jedné známé písničce o nevěře. Pravděpodobně ne každý muž na nevěru pohlíží s takovouto sebereflexí, ale svým způsobem je na těch pár minutách touhy mnoho pravdy, aspoň na počátku. Samozřejmě je možné, že se ze vzrušení z neznámého může časem stát regulérní vztah. Vývoj může být různý, ale pokud se muž z fungujícího vztahu, od atraktivní partnerky, rodiny s dětmi vrhne do nového dobrodružství, něco na tom není tak docela v pořádku.


Podle psychologů pocit zamilovanosti opadá přibližně po dvou letech, pak dochází k přerodu vztahu, kdy se ze zamilovanosti stává vztah stojící na jiných, hlubších principech – láska. Nedávno jsem viděla dokument, v němž jedna známá žena poodhalila část svého soukromí, když vyprávěla, jak přišla jednou domů a uviděla svého dosavadního manžela s jinou ženou. Zareagovala tak, že si jakoby žertovně udělala z rukou dalekohledy, řekla: “Kuk, já vás vidím,” a šla vařit večeři pro tři. Neměla tehdy kam jít, byt byl jejího manžela, který jím zanedlouho být přestal. Jejich cesty se rozešly a okolí dávalo vinu jeho milence, se kterou však žijí dodnes.

Ne všechny ženy přistihnou své partnery takto “in flagranti”, ale jednou se nevěra v mnoha případech zkrátka provalí. A žena pak se snaží pochopit, proč se to stalo. A kde se stala chyba? Je pravdou, že většinou nebývá vina vždy jen na straně podvádějícího, pokud se nejedná o nějaký chvilkový úlet pod kouzlem okamžiku – ale o těch se zase žena ani nemusí dozvědět. Možná muži skutečně ve vztahu něco nevyhovovalo, možná se z nadměrné péče partnerky stala zlatá klec, možná to napětí a nedorozumění rostlo časem, pokaždé mohou být příčiny jiné.

Svým způsobem jsou podle řady odborníků muži už od přírody založení spíše polygamně. Mluví se o rozsévačích semene. Lákají je nové výzvy, změny, vzrušení. Na ženy navíc myslí prakticky neustále. Na ty, které mají ve svém bližším i vzdálenějším okolí. Zájem žen, který se jim podařilo vyvolat jejich šarmem, dovednostmi či lehkým flirtem, je pro ně mnohdy doslova opojný. Když se v jejich životě objeví zajímavá, přitažlivá žena (někdy pouze pro ně – a pro okolí není pochopitelné, co na ní vidí, když mají doma ženu mnohem atraktivnější), která se dokáže strefit do jejich aktuálních potřeb a tužeb, ať už je to obdiv, chvála, nebo třeba počáteční svůdná nedobytnost, ztrácí rozum stejně, jako když se člověk zamiluje. A v podstatě tam zapůsobí i podobné chemické procesy. Časem může toto kouzlo vyprchat, ale někdy přinese rozpad stávajícího a vznik nového vztahu.

Na druhou stranu existuje naštěstí celá řada mužů, kteří žijí pro rodinu, v manželství jsou spokojeni a dobrodružství je nelákají. Zvlášť pokud jsou v rodině děti, cítí za ně velkou zodpovědnost, a případné krizové okamžiky, které přináší každý vztah, jsou připraveni a ochotni řešit. Dlužno dodat, že nejen muži podvádějí ženy, ale pochopitelně i ženy muže. Jinak by nevycházely počty, s kým nás ti muži tedy podle statistik podvádějí, a to i přesto, že muži spíše mají tendenci i v anonymních průzkumech trochu přehánět. Nicméně nevěra výhradně se svobodnými či nezadanými ženami, případně se “služkami lásky” to rozhodně nebude.

V dnešní době se zdá, že nevěra je běžnou součástí života a že manželský model je poněkud přežitý. Ženy mnohdy raději zavírají oči a přejí si, aby se o případné nevěře nedozvěděly. Zjišťují ze zkušeností jiných, že pokud jde jen o úlet, nemusí se na vztahu jako takovém výrazněji podepsat. Dlouhodobá partnerství svazuje zvyk, v různých dobách zpravidla jeden z partnerů propadá panice, že jeho život je takto nalinkován už definitivně, což ho děsí a snaží se uniknout. Někdo do fantazie, jiný promění sny v realitu. V lepším případě poté zjistí, že sen proměněný v realitu není už tak kouzelný, a proto se zase vrátí do svého trvalého zázemí. Mnohdy i rád.

Existují i typy mužů, kteří se pro dlouhodobý partnerský vztah zkrátka nehodí. Potřebují neustále zvyšovat své sebevědomí v náručí jiné ženy, která ještě nevyčerpala veškerý obdiv vůči nim. Jsou závislí na chemii zamilovanosti a ztráta tohoto pocitu je vyděsí natolik, že po čase opustí stávající partnerku, aby se jim zamilovanost po boku jiné ženy zase vrátila. Neunesou šedou realitu všedních dnů běžného vztahu.

Přesto nevěra často bují na podhoubí nějakého dlouhodobějšího a neřešeného problému ve vztahu. I když to odborníci opakují stále, obvykle je na vině především nedostatečná komunikace mezi partnery. Bez ní není dlouhodobě udržitelný prakticky žádný vztah. Muži by si také měli uvědomit, že obdivovat něco pěkného – jiné krásné ženy – není chyba a ženy to dokážou pochopit, chybou však je žít pouze pro těch pár minut touhy, která vždy vyprchá, a kvůli nim zrazovat a opouštět životní partnerku, která svému partnerovi již dala a dává mnohem víc.

Redakce