Mléko v papírových krabicích? To je nápad…


Jeden čas jsme na chalupě pravidelně chodívali k sousedům pro mléko. Přesněji řečeno… – chodívala jsem. Vyfasovala jsem bandasku, se kterou jsme jindy vyráželi sbírat borůvky, a šla jsem. Mléko měli zpočátku připravené čerstvé přímo v maštali. Chvíli ho nechali odstát, pak stáhli usazený nejvydatnější “škraloup”, a ze zbytku mi naplnili plechovou nádobku. Mléko to bylo vydatné a lívance z něho připravené (třeba právě se zmíněnými borůvkami) byly výborné.Později bandasku vystřídaly PET lahve, mléko již bylo připravené a lépe odstředěné v chladném sklepě. Kouzlo těch prvních návštěv se kamsi ztratilo. Všechno se mění a někdy se dočkáme věcí, které by nás dříve nenapadly. Mléko, které se kdysi rozváželo ve zmíněných velkých “bandaskách” mlékařům a rozlévalo do přinesených nádob, se později uzavíralo do sklenic, které zůstaly až dodnes, ale postupně byly v našich končinách vytlačovány z výsluní umělohmotnými pytlíky, které se tak snadno proděravěly, a domů jste pak místo nákupu přinesli mléčný “nákyp”. Dnes mléko kupujeme v “papírových” krabicích a je to pro nás stejně tak běžné, jako by si lidé při té představě ještě před pár desítkami let ťukali na čelo. Mléko v krabicích z papíru?

Je pravdou, že není papír jako papír – a v dnešní době se jedná spíše o několikavrstvý obal, jehož je papír pouze jednou součástí. Kromě toho se jedná o papír povoskovaný, nicméně na první pohled to papírová krabice zkrátka je. A jak se na tento nápad vůbec přišlo? Patent na mléko v krabicích si nechal pod názvem “Pure-Pak” už v roce 1915 zapsat Američan John Van Wormer, který byl v té době vlastníkem hračkárny v Toledu v Ohiu. Jednou se mu prý rozbila láhev s mlékem, a tak dumal nad tím, jak uzavřít mléko do obalu trvanlivějšího. A napadlo ho vyzkoušet povoskovaný papír. Fungovalo to. Mnohem déle mu následně trvalo, než sestavil stroj, který by dokázal navržené obaly vyrábět. To mu zabralo dalších deset let.

Lahvové mléko však ještě dlouho poté zůstávalo na špičce obliby. Papírové obaly se v Americe začaly výrazněji prosazovat až v průběhu 50. let. V Evropě se výroby papírových obalů první chopili v roce 1943 Švédové. Již v roce 1944 se papír začal potahovat plastovou fólií. A to již byl vývoj směrem k založení společnosti AB Tetra Pak (podle níž bývají tyto obaly často pojmenovávány), která vznikla v roce 1951 rovněž ve Švédsku. Ze severu se pak nové obaly začaly šířit i do okolních evropských zemí, kde se začínají samostatně vyrábět od roku 1960. Dnes se v Tetra-Pak obalech prodávají nejrůznější nápoje, v čele s krabicovým mlékem. Těžko říci, zda tento vynález jednorázových “obalů na mléko” bude poslední. Zdá se, že bude třeba přemýšlet dál, protože se ze stále “vylepšovaných” obalů (z důvodu zvýšení trvanlivosti uschovaných tekutin), začíná stávat ekologická zátěž.

Zdroj: Wikipedie

Redakce