Nový začátek po nevěře


První šok, když jste to zjistili, je už nějaký čas za vámi, v hlavě se vám srovnaly určité možnosti řešení. Ať již je vaše rozhodnutí jakékoli, nyní je nutné jej také realizovat. Je čas jít dál, protože život se nezastaví, ať již s partnerem po boku, nebo bez něho. Pochopitelně vás provázejí představy, někdy až nepříjemně barvité, v nichž je váš partner s jinou ženou při intimních chvilkách. Nyní se již partner stěhuje pryč, anebo jste se rozhodli, že to zkusíte překonat, a on oddychuje vedle vás na posteli. Těžké jsou obě cesty, každá má své.


Pokud jste to ještě neudělali, měli byste zrealizovat ještě jeden rozhovor, abyste poodhalili roušku toho, proč k tomu všemu došlo. Nyní je nutné utlumit zbytky vypjatých emocí a mluvit v klidu o tom, co se stalo a co bude dál. Víte, že nevěra se neděje jen tak, takže zkrátka potřebujete vědět, zda šlo o úlet daný příležitostí, snahou něco si ještě v životě dokázat, nebo jste si nevšimla, že je v otázkách věrnosti poněkud liberálnější než vy či se do své nové partnerky skutečně zamiloval a chce být nyní s ní. Jestliže partner zůstává vedle vás, měl by vědět, jak se cítíte, že jste se nerozhodla jej trestat, ale přesto bude nějaký čas trvat, než zase vybudujete společnou důvěru, než budete třeba i schopna návratu k milostnému životu.

Pro vás budou nyní nejdůležitější dvě věci, zahnat smutek a vztek z toho, že zatímco vy jste se starala o domácnost a poskytovala mu všechnu péči, on byl s ní, a pak samozřejmě také vypudit z hlavy zmíněné představy o partnerovi v milenčině objetí. Možná budete mít chuť mu vše oplatit, ale není to příliš dobré řešení, i pokud jste nyní sama. Nezávazný sex tyto představy nevyžene, zdánlivá pomsta dostane hořkou příchuť. Tím spíš, pokud s partnerem zůstáváte. Nemůžete-li si pomoci, udělejte to aspoň diskrétně a nestavte to partnerovi na odiv. A hlavně také nezvolte nikoho, od koho by se to partner mohl dozvědět. Pokud máte spolu být dál, tohle by byl zase impulsem zase pro něho, aby dal vale vám, i když půjde jen o jednu vyvzdorovanou noc v náručí muže, se kterým už žádné jiné plány nemáte.

Je třeba, jako při všech citových otřesech, nechat rány zacelit čas. Raději se zkuste zabavit jinak, jděte za kulturou, zintenzivněte schůzky s kamarádkami, kterým se můžete vyplakat na rameni, aby se ze svěřené bolesti stala bolest poloviční. Víte, že u žen je to osvědčená součást jejich “terapie”.

Pokuste se uchovat běh domácnosti ve stavu, jako byl předtím, pouze pokud jste se dozvěděla, že jsou věci, které partnera od vás dříve vyháněly, zkuste na ně aspoň trochu brát ohled, ale ne za každou cenu. Je třeba si uchovat své pravé já a v předčasných změnách a po všech těch citových otřesech jej můžete snadno pozbýt. Pokud se rozhodl být s vámi, nebylo to, co mu vadilo, asi až tak zásadní. Zkuste se držet určitých zaběhnutých rituálů, které mívají dobrý vliv při vašem uklidňování. Na případné další kompromisy bude ještě čas později, a musí se týkat nejen vás, ale i vašeho partnera. Pud sebezáchovy ve vás nyní třeba znovu probudí ženu, do níž se před léty zamiloval. I v případě, že za partnerem už zapadly dveře, rituály vám pomohou zvolna se vracet k normálnímu běhu věcí.

V případě, že se vaše cesty rozcházejí, pak je na místě snaha si definitivní sbohem příliš nekomplikovat. Snazší to je v případě, že nemáte potomky a při rozvodu nedojde k bojům o děti, výživné a majetek. Volný svazek se také obvykle opouští snáze, ale ne ve všech případech. Všechno záleží na individuálních rysech a přístupu každého z partnerů. U párů, které přece jen mají určité pochybnosti, doporučují psychologové tzv. “rozvod (rozchod) nanečisto”. Nechte partnera odejít k vaší sokyni, ať tedy s ní zkusí žít. Vám a rodině by přitom měl poskytovat stejnou péči, jako by byl rozvod již uskutečněn. Podle statistik, a stojíte-li o to, mohl by se k vám vrátit, vaše šance jsou 4:1. Ztratí totiž kouzlo zakázaného ovoce a dost možná zjistí, že přišel i o svůj pohodlný komfort, a že jim to takto spolu zas až tak neklape – jako dřív v posteli jednou za čas.

Vrátit poslepovaný vztah k někdejší důvěře a vzájemnosti trvá velmi dlouho, nepočítá se to na měsíce, ale spíše na roky. Statistiky hovoří o dvou až čtyřech letech. Možná vás v té době uklidní zjištění, že v tom zdaleka nejste sama. Nevěra různého druhu se objeví alespoň jednou v životě až 80% párů. Ne vždy, tak jako ve vašem případě, je však odhalena. A sem je zahrnuta samozřejmě nevěra mužů i žen.

I když se na první pohled zdá, že nevěra je pro vztah konečná, statistiky mluví jinak. Dokonce až 70% manželství, v nichž byl nevěrný muž, se nakonec podařilo zachovat. Nevěru ženy přežije však pouze 30% manželských svazků. Ženy se častěji skutečně zamilovávají, nejde jen o sex, jako nezřídka u mužů. Někdy se jedná jen o pověstný vrcholek ledovce, který poukáže na dlouhodobý partnerský problém, k jehož řešení se nyní cesta otevírá. Byť je velmi bolestivá. V tomto případě snad ještě více než jindy neváhejte vyhledat radu odborníka. Pomůže vám nasměrovat další cestu a podívat se na celou situaci jinýma očima. Ať již je to cesta k obnovení narušeného vztahu, nebo k jeho ukončení.

Redakce