Čtenářské rady z babiččiny krabičky


Velmi nás potěšil váš zájem o účast již v naší první soutěži, ve které jste měli za úkol poslat nám tipy na osvědčené “babské” rady, tedy na různé postupy a recepty, které využívaly již naše babičky, anebo koneckonců i na ty, které jste objevili i vy sami. Odpovědí se nám sešla celá řada a na tomto místě vybíráme několik ukázek, které nás zaujaly. Ostatní příspěvky si necháme na budoucí články, které budou mít speciální zaměření a vaše rady se v nich výtečně uplatní. Všem účastníkům soutěže děkujeme a výhercům ještě jednou i na tomto místě gratulujeme.


A zde vám již pro vaši inspiraci představujeme několik rad, které jste nám zaslali.

Léčba začínající rýmy

Když se nám začne spouštět rýma, uvaříme si šalvějový čaj a do horkého namočíme tampony vaty. Ty pak zasuneme do nosních dírek a necháme co nejdéle působit. Možno opakovat až 3x denně.

Zaslala: Kateřina Svobodová z Pelhřimova

Proti kašli

Na kašel je nejlepší vymačkaná cibulová šťáva s medem.

Zaslal: Milan Jedlička z Brna

U nás se nejvíce osvědčila rada babičky na kašel:

Do uzavíratelné sklenice nakrájíme nadrobno cibuli, prosypeme cukrem krystal a uzavřeme. Lze přidat ještě med. Dáme do ledničky, po pár hodinách směs pustí šťávu, kterou podáváme po lžičkách alespoň 3x denně. Výborně pomáhá.

Zaslala: Jana Vítovcová z Plzně

Suché šupinky na obličeji

Smíchejte rozmačkaný banán s jednou lžičkou medu. Směs naneste na tvář a nechte působit 10 minut a poté důkladně omyjte teplou vodou.

Zaslala: Dana Vránová z Karlových Varů

Léčivý recept na popáleniny

Natrháme květy třezalky, stačí jen tolik kolik se vleze do 1 dcl. A zalijeme ho 3 dcl slunečnicového nebo olivového oleje. Potom směs necháme deset dní na sluníčku. Po uplynutí deseti dní, olej zcedíme a máme z toho léčivý olej na popáleniny. Pokud se spálíte ihned potřít olejem, zastaví pálení a neudělá se vám puchýř.

Zaslala: Lucie Sedláčková z Bošovic (recept + foto)

Rady mojí babičky

1. Měkký tvaroh vytahuje horečku z těla. Obalit ruce a nohy do studeného tvarohu, třeba v mikrotenovém sáčku a hupsnout do peřin. Opravdu to pomáhá.

2. Když bolí hlava v létě, dát si na čelo slupky z okurky a na chvíli si lehnout.

3. Na nespavost vypít před spaním teplé mléko s medem.

4. Na nachlazení vypít hodně horké mlého s rumem a cukrem. Je to výýýborné.

Zaslala: Vlasta Havelková z Týnce nad Sázavou

Rady na popálení, oživení květin, mytí podlahy

Pokud se popálíte, blahodárně na ránu působí syrová nastrouhaná brambora.

Pokud dáváme do vázy již povadlé květiny, ponořte stonky z třetiny do téměř horké vody a nechte vychladnout. Spařené stonky poté odřízněte a květiny dejte do vázy.

Podlaha (dlažba či linoleum) bude lesklá a beze šmouh, umyjete-li ji vodou s octem. Ocet nejen leští, ale působí také dezinfekčně.

Zaslala: Soňa Mikalová z Borové

Pro mastnou pleť

Pokud vás trápí mastná pleť, pak jednoduše v 1 litru vody asi 10 minut vařte na čtvrtky nakrájenou cibuli. Tento vývar pak nechte dalších 10 minut odstát. Používejte ho k oplachování a omývání pleti.

Zaslala: Petra Urbánková z Opavy

-red-