Co se mužům u žen nelíbí?


Někdo má rád holky, jiný zase vdolky, říká se. Ale my nyní nebudeme hodnotit vkus jednotlivých mužů, protože ten jen, naštěstí pro ženy, věcí velice individuální. Podíváme se však na zoubek věcem, které nás obklopují a zvyklostem, nad nimiž muži kroutí hlavou. Tedy na všechno, co mužům obvykle vadí, a kdyby bylo na nich, tak by z života žen potichu odstranili.


Na jednom z předních míst by se objevilo slovo dieta a vše, co je s ní spojené. Pokud nejde o zdraví, ale o imaginární špíčky, o kterých ví jen ženy, kroutí nad podobným počínáním hlavou. Slyšet neustále o tom, že by měla držet linii, sledovat nákup všech možných i nemožných prostředků na hubnutí a výměnu zaručených tipů s kamarádkami, nad tím mu zůstává rozum stát. Pokud to navíc bývá doplněno povzdechy nad každým vydatnějším jídlem, protože jediným vysněným hlavním pokrmem je zeleninový salát, tak je to dokáže skutečně otrávit. Nedejbože, aby se snad na dietu ženy snažily přivést i je (pokud tedy nejde náhodou o pěstěného metrosexuála). A vrcholem utrpení bývá otázka, na kterou muži zpravidla neznají správnou odpověď a která je děsí, když se žena přijde předvést v novém modelu a ptá se, zda v něm není příliš tlustá. Nejlepší dietou je pro muže jednoznačně sex, tomu se bránit nebudou.

U mužů rovněž nepříliš oblíbenou kratochvílí žen je i nakupovací mánie. Pokud se jí nemusí účastnit, pak jim obvykle nevadí, aspoň do chvíle, než jim v peněžence zůstane vítr. Chodit však na nákupy, během nichž by oni byli hotovi za pět minut a ženy s obrovskou vášní tráví po obchodech dlouhé minuty, zejména v oděvech, kde má muž navíc za úkol nové modely patřičně zhodnotit, to je úkol, který s nadšením plní snad jen v prvních týdnech zamilovanosti. Později buď kapitulují, nebo ženy raději přesvědčí, ať jdou samy a v klidu raději zapadnou do nejbližší restaurace.

Když již byla řeč o oděvech, pak by muži z šatníků žen naprosto vyřadili babské bavlněné kalhotky a nahradili je jakýmkoli jiným erotickým prádélkem, k ideálu by se nejspíš blížila tanga. Jak však vidí ženy oděné do kytičkovaných “bombarďáků”, přechází je někdy i chuť na sex.

Obloukem by se nejraději vyhnuli společným rodinným setkáním, jichž se účastní příbuzní z obou stran. Dost na tom, pokud je strpí projednou třeba na vaší svatbě. Partner akceptuje občasné rodinné obědy, ale společné velké rodinné akce pro něho bývají noční můrou. Doufal, že do svého života pouští vás, ale od vaší rodiny by nejraději držel rozumný distanc.

Rady a testy v ženských časopisech je také nijak neoslovují, o to hůř, pokud se tyto občas ničím nepodložené “rady” ženy snaží aplikovat na společný vztah. Muži však vědí zcela jistě, že je nelze zaškatulkovat do jakýchkoli druhými vymyšlených kategorií á, bé nebo cé. S kamarády nad pivem se ženským časopisům s gustem zasmějí. Odkud však vědí, co se v nich píše? Zkrátka si je občas tajně vypůjčí a čtou. A pak také od žen znají zmíněné testy, které na nich vyzkoušely a následně jim sdělily, jak úžasně se k sobě hodí, protože on nosí košili s jemným proužkem a ona má proužek na kalhotách. (Samozřejmě, že záměrně přeháníme.)

Nekonečné seriály a telenovely, kde se jen mluví a téměř nic se neděje, by nejraději vyškrtli z programů navždy. Nechápou, co na nich ženy tak milují. Skutečně je nezajímá, co dělá don Alessandro se seňoritou Juanou. Navíc, co když někde jinde zrovna běží akční film nebo fotbalový přenos? Stačí jim pár minut, aby odhadli, oč jde, a dávno si všimli, že děj a akce, které jsou pro ně motorem filmu či seriálu, se tu téměř nekonají. Krom toho už vůbec nepochopí, proč si ženy musí nahrávat prošvihnuté díly. Pokud se jim samotným poštěstí, že prošvihnou dvacet dílů, zjišťují, že se v jejich průběhu vlastně nic nestalo.

Nesmírným vypětím je pro muže ženami oblíbená analýza společného vztahu. Pro mluvení o citech a emocích, které oni nepovažují za předmět hovoru, protože ty buď prožívají nebo ne, rozhodně nevidí důvod. Za muže mluví činy, a to by mělo stačit. Pokud z jeho pohledu vztah funguje, analyzovat jej nepotřebuje. Když fungovat přestane, tak spíše hledá zadní vrátka, kudy by z něho utekl, ale nevidí důvod řešit něco, co je podle něho už ztracené. Muži o svých pocitech téměř nemluví, což ženy naopak nutí, aby o nich stále přemýšleli. Obvykle se ženám nakonec z muže podaří vydolovat ujištění, že ji přece má rád. A muž si oddechne, že může pokračovat zase v jiné – pro něho užitečnější – činnosti.

Každému vadí něco jiného a různě intenzivně, tyto věci však více či méně vadí všem mužům. Ženy však nemají důvod nyní se kvůli tomu radikálně měnit, je v tom totiž i kus naší ženskosti. Mužům mnohé sice vadí, ale na druhou stranu, dokonalé ženy bez špetky ženskosti a nějakých těch slabůstek by však zcela jistě ani nechtěli.

Redakce