Džíny jsou stále trendy


Dnes už jsou dávno pryč doby, kdy džíny u nás byly něčím velmi cenným a exotickým, protože to byl styl západního světa, a to se tady “nenosilo”. V případě jeansů už dlouhou dobu platí, že v jednoduchosti je krása. Původně pracovní kalhoty, které se dnes prodávají v různých barvách, délkách i střizích, neoddiskutovatelně ovládají volnočasový svět a ležérní styl. Na nápad vyrábět ze stanové látky „jeans“ kalhoty přišel bavorský Němec Levi Strauss, který se přistěhoval do Ameriky. Patentovat si je nechal v roce 1873.


Původně se jednalo o ryze pracovní kalhoty, které využívali hlavně zlatokopové při “zlaté horečce”. Původní model nesl označení „Levi Strauss Co’s Original Riveted 501 range, with button fly“, tedy džíny s cvočky a poklopcem na knoflíky. Džíny (džínsy, jeans, rifle) jsou kalhoty šité ze silné bavlněné látky (džínovina, denim). Název džíny, anglicky (blue) jeans, pochází z francouzského označení pro barvivo, které se k jejich barvení používalo: bleu de Gênes, janovská modř. Český název rifle vznikl podle jména italské oděvní společnosti, která džíny ve druhé polovině 20. století vyráběla. Původně pracovní kalhoty se od 50. let 20. století staly populární mezi mládeží a postupně se staly oblíbeným oděvem po celém světě.

Různé střihy nám dnes umožňují najít ty správné džíny pro všechny druhy postav. Jak tedy správně vybrat a vyvarovat se případných chyb? Pokud máte silnější nohy nebo širší boky, rozhodně si nevybírejte džíny se zdobením v těchto partiích, abyste na ně ještě více upozorňovali. Pro širší boky vyberte džíny bez bočních kapes a spíše tmavší. Prospěje vám i menší rozšíření v dolní části a rozhodně se nesnažte nacpat do džínsů o číslo menších. Nevhodné jsou příliš úzké rovné nohavice.

Pokud kupujete džíny na zimu a víte, že je budete nosit zastrčené v kozačkách, zvolte nohavice, které se dole zužují, protože příliš látky by vás v botách tlačilo, případně by se vám látka vykasávala přes boty, a to není to pravé ořechové. Tento styl však není vhodný pro boubelky, ty by se měly přidržet výše zmíněných dole se rozšiřujících nohavic a na zastrkování do bot raději zapomenout.

Máte-li krátké nohy, vybrat střih se zvýšeným pasem vám nepomůže, ten pouze opticky zvětší pozadí. Zvolte spíše pás snížený a úzký střih s prodlouženou délkou nohavic. Když top sladíte s barvou kalhot, opticky také o trochu protáhnete svou linii. A sice tím, že takto poněkud zastřete přechod mezi trupem a nohama.

Bederní džíny jsou stále trendy, je však potřeba do nich také zvolit vhodné spodní prádlo. Je vcelku jedno, zda zvolíte nízké kalhotky nebo tanga, hlavní je, aby při běžném pohybu nebyly viditelné. Není to rozhodně ozdobný prvek, pouze ukazujete, že vám oblečení nepadne tak, jak by mělo. Celkový dojem viditelná část kalhotek zkrátka narušuje. Bederní džíny doplněné o krátký top samozřejmě schovejte na teplé dny, protože byste neměli zapomínat také na své vnitřní orgány, které je třeba uchovávat v optimálním teple. Vždy dobře zvažte, zda je krása víc než zdraví. Džínsů je přece tolik střihů, že je možné vždy sáhnout po těch nejvhodnějších.

Zdroj: Wikipedie

Redakce