Které roční období vybrat?


Každý má rád určité roční období. Obecně platí, že k těm nejméně oblíbeným patří zima se svými šedivými plískanicemi a lezavým mrazem, a hned poté extrémně horké léto, kdy se nedá téměř být na slunci. V našich krajích se také vysoké teploty snášejí mnohem hůře než v přímoří, kde je vzduch prosycený vyšší vlhkostí. Nepatřím mezi příznivce extrémů, proto mám ráda pozdní jaro a začínající podzim. Teploty jsou v ten čas dostatečně vysoké, takže člověk nemusí na sobě nosit hory oblečení, a příroda se odívá do krásných pestrých barev.


Snad je to i tím, že na jaře nemívám plný nos, jaký trápí mnohé alergiky, takže si tu sytě zelenou a kvetoucí krásu vychutnávám z plného hrdla. Čas rozpuku, mládí, probouzejících se hormonů, lásky, silných vůní a dojmů. Pro někoho však také čas jarní únavy, která je nám podle odborníků dána při přechodu z utlumeného zimního režimu k nastartování nových sil.

Na podzim zase ráda cítím vůni tlejícího listí a jehličí, kterým voní les. A listnáče, než odloží svůj šat, se vybarvují do překrásných odstínů hnědé, žluté a červené, takže při pohledu z dálky místy les doslova plane v ohni barev. Na zemi se dají najít popadané kaštánky, z nichž se vyrábějí krásná zvířátka. A pod trnitým zeleným kabátkem se skrývá hlaďounké a chladivé jadérko, které jsem vždy ráda hladila v ruce.

I zima však má své kouzlo, a nejen o Vánocích, i když bílý sníh, který je ve městech poslední dobou stále větší vzácností, dodává Štědrému večeru tu správnou atmosféru. Zima je nádherná na horách, bílé závěje sněhu, do nichž se často opírá sluníčko, takže člověk musí přivírat oči a nasazovat sluneční brýle, a čerstvý, i když mrazivý vzduch, dodávají horám neopakovatelné kouzlo. Milovníci bílých sportů by si také bez sněhem zavátých plání těžko dokázali představit svůj život. A když se poštěstí a jdete tichou zimní nocí, kdy se od sněhu odráží tlumené měsíční světlo, zažijete jednu z nejromantičtějších a nejtajemnějších atmosfér, co znám.

Léto zas, není-li smolný rok, přináší nejvíc sluncem prozářených dní z celého roku. Slunce samo v sobě skrývá hodně pozitivní energie. Nejvíce si to člověk uvědomí, když vykoukne zpoza mraků po řadě šedivých či deštivých dní. Sluníčko je životabudič, láká nás do přírody, na výlety, na koupaliště, za zábavou. Jen ho nesmí být zas příliš, protože se spálenými zády se špatně usíná, nehledě na různá rizika nedostatečně chráněné kůže, před kterými nás odborníci varují. Zářící kotouč nás však láká natolik, že za ním v zimě vyrážíme stejně jako tažní ptáci do jižních krajin, abychom se ohřáli a načerpali energii do mrazivých všedních dní.

Když nad tím tak přemýšlím, mám vlastně ráda téměř celý rok, pokud se vydaří krásný den. A mohu ocenit to, že znám dny plné sluníčka, ale také vím, jak vypadá čerstvě napadlý sníh. U nás bývá opravdu krásně.

Redakce