Když tělo potřebuje dobít baterky


Životní tempo mnohých z nás je skutečně velice rychlé, rodina, práce nebo škola, děti, partner nebo manžel, domácnost a někde mezi tím vším jste vy na pokraji sil. Vaše okolí čerpá energii z vás, ale pro svůj život a zachování zdraví, potřebujete také vy získat energii od svého okolí nebo ji načerpat z činností, které pro vás budou naopak posilující a radostné. V první řadě je nutné svou vlastní energii obrátit zpět k sobě. Někdy je to těžké, ale vždy existuje vhodná cesta, jen se na ni nasměrovat.


Starat se jen o ostatní, to je sice chvályhodné, ale přemíra altruismu nakonec povede k vašemu totálnímu vyčerpání. V okamžiku, kdy se vaše energie začne posouvat do mínusových hodnot, ohrožujete i své zdraví. Je načase přibrzdit a zařadit na program to, co vás baví a dobíjí, zajít ke kadeřníkovi nebo na kosmetiku a nechat si konečně udělat účes vašich snů, nechat si udělat řádnou masáž ztuhlých svalů či zajít si zacvičit. Možná jste si vždy přála vyzkoušet některý z mnohých tanečních kurzů, o kterých básnily kolegyně, tak chutě do toho! Kromě aktivního odpočinku samozřejmě nezapomeňte ani na relax, posezení nad kávou s kamarádkou, na kterou jste poslední týdny neměla ani minutku času, vám také prospěje.

Pokud k vám tělo začíná vysílat zoufalé signály a, kdyby to bylo možné, začala by vám před očima blikat červená kontrolka, dopřejte mu to, oč žádá. Kvalitní a vyváženou stravu. Ta dokáže během několika dní doslova zázraky. Nastartování dne zkuste zase po čase místo s jednou tělo dehydratující kávou miskou kvalitních cereálií zalitých mlékem nebo jogurtem. Na oběd, který bude obsahovat vyvážený poměr živin, doplněný zeleninovým salátem nebo oblohou, si udělejte dost času a nespolykejte ho mezi podepisováním jedné faktury a telefonem s neodbytným klientem. Nedodávejte tělu živin ani málo, ale ani moc, tedy nepřejídejte se, a pokuste se omezit “prázdné kalorie” v podobě sušenek, chipsů a dalších pochutin. Ty vám energii naopak odčerpají.

Někdy nemáte na výběr, ale pokud je to jen trochu možné, chraňte se dosahu všech bručounů, nenapravitelných pesimistů a lidí, kteří vás vždy spolehlivě naštvou. Energii, kterou ušetříte, pokud ji nebudete čerpat na rozčilování, využijete jinde a mnohem lépe. Naopak s otevřenou náručí vítejte všechny pozitivní lidi, vyhledávejte jejich společnost, ať také vy máte od koho energii čerpat. A abyste už sama od rána zářila, usmívejte se na sebe hned při prvním ranním pohledu do zrcadla. Jistě jste slyšela, že i vynucený úsměv působí na správná nervová centra, takže vás posílí a nakonec třeba i skutečně rozesměje. Budete mít pak také více chuti potkat se s podobně naladěnými lidmi a neuzavřete se do své ulity.

A co vám dodá energii a vůbec šanci přežít povinnostmi nabitý den? Vaše plány na činnosti a radosti, které vás potom budou čekat. Čas vám rychleji uteče a vše vám půjde lépe od ruky, když budete vědět, že až splníte to, co je nutné, uděláte si nějakou radost. Plánujte hezké věci pro sebe, pro partnera i děti, berte v úvahu, co je potěší, což vám také přinese radost, ale na druhou stranu by to mělo těšit i vás, abyste si na krk neuvázala jen další nutnou povinnost. A čas od času si vydupejte a naplánujte dne jen sama pro sebe. Váš organismus vám bude vděčný a energie se obnoví téměř závratnou rychlostí.

Redakce