Když tělo volá po očistě


Pro někoho je běžným životním stylem zařazovat do svého života v pravidelných intervalech dny, které věnuje očistě svého těla a s ním spojené očistě duševní. Tyto dvě věci jsou často spojitými nádobami. Pokud se tedy cítíte poslední dobou příliš unavení a vyčerpaní a nevíte, co s tím, tělesná očista by pro vás mohla být vhodným řešením. V těle se v průběhu času ukládají i nežádoucí toxické látky, které organismus oslabují, podporují vznik nemocí a způsobují rychlejší nástup únavy, protože tělo kromě vnějšího stresového působení zažívá při boji s toxickými látkami navíc i “stres” vnitřní. A toho jej můžete zbavit.


Toxiny nejčatěji bývají pozůstatkem látkové přeměny, ale také užívaných léků i jedů, které pocházejí z prostředí, v němž se často vyskytujeme. Některé se zvolna z těla odplavují samy, jiné zde zůstávají, a my máme možnost odplavování zrychlit a navíc přitom umožnit také odstranění nežádoucích látek usazovaných dlouhodobě. Aby byl účinek skutečně znatelný, pak byste podobnou očistnou kůru měli do svého života začlenit v pravidelných cyklech.

V ideálním případě jednou týdně nebo aspoň jednou za čtrnáct dnů zařaďte do svého harmonogramu odlehčený či přímo postní den. V rámci odlehčeného dne na svůj denní jídelníček zařaďte výhradně ovoce a zeleninu a jinou stravu vynechejte. Pít se doporučuje často a hodně – neperlivá voda a neslazený zelený, případně ovocný čaj. Pokud si naordinujete postní den, pak samozřejmě vynecháte jídlo zcela a tělu dodáváte pouze hojné množství tekutin, zmíněných čajů a čisté vody. Rozhodně se vyvarujte ochucených, perlivých a slazených vod, limonád, ale také minerálek.

Půst vám napomůže k očistě střev, žlučníku a žaludku, příznivě působí na zvýšený krevní tlak, zlepšuje okysličování organismu a podporuje kýžený odchod toxických látek z těla. Pozitivně se odrazí i na vaší psychice. K jeho zahájení je třeba uvážlivě zvolit správný den, kdy nejste příliš stresově zatížení. Půst by ovšem bez konzultace s lékařem neměli podstupovat ti, kdo trpí akutním i chronickým onemocněním.

Blahodárný účinek na vás budou mít také bylinné koupele. Jistě víte, že kůže je největším orgánem těla a jejím prostřednictvím se z těla odplavuje celá řada toxických látek, stejně jako se do těla z okolí naopak látky všeho druhu vstřebávají. Bylinkovou lázní tělu dodáte žádoucí ozdravnou kůru. Ideální je volit bylinky s uklidňujícím a čistícím účinkem, jako je rozmarýn nebo smrkové jehličí.

Jednou za čas můžete do svého programu zařadit také tzv. lymfodrenáž. Lymfodrenáž je speciální masáž, která má za úkol obnovit a zvýšit oběh lymfy. Je to hmatová technika, prováděná malým tlakem bez použití olejů či emulzí. Příznivě působí mj. na ošetřování celulitidy (pomerančová kůže). A prostřednictvím lymfatické tekutiny se z těla rovněž odplavují jedy a nečistoty.

Všechny výše popsané techniky a způsoby očisty tělesné však nemohou mít správný účinek bez očisty duševní. A ta spočívá především v omezování stresové zátěže. Buďte proto vnímaví nejen ke svému tělu, ale také ke své duši. A toxiny ve vašem těle nebudou mít další šanci se usazovat.

Redakce