Být usměvavou maminkou


Celebrity se s dítětem v náručí široce usmívají do kamer a pějí ódy na to, jak jsou spokojenými a šťastnými maminkami, jako kdyby nic nebyl problém. Často je to však skutečně jen léty vycvičený úsměv pro kameru nebo jim doma s dítětem pomáhá nějaká zdatná vychovatelka, takže se mají v případě potřeby o koho opřít. Vy se točíte kolem dítěte v každou denní i noční hodinu a k tomu se staráte o manžela a o chod domácnosti a při slově rodičovská dovolená kroutíte hlavou, kdo to mohl vymyslet.


Přesto i vy byste měla čas od času ze svých snah o to, být perfektní matkou dokázat slevit a v rámci možností popřemýšlet, jak si dopřát relax a načerpat síly. Návštěva kamarádky, která se nebrání na chvíli se dítěti věnovat, zatímco stihnete věci, které vám jinak zaberou třikrát tolik času, může být zdánlivě malou kapkou, ale určitě potěší, že až dáte dítě spát, vyšetříte tak chvilku pro sebe. Svěřit odrostlejší dítě čas od času prarodičům je možnost ještě lepší, ovšem jen v případě, že tento čas nevěnujete pouze dodělávkám domácnosti a nutným pochůzkám, ale skutečně jej aspoň občas věnujete podle své chuti nicnedělání, příjemným aktivitám či jakémukoli druhu relaxu. A pokud nejsou k dispozici prarodiče, jednou za čas se domluvit se spolehlivou ošetřovatelkou rodinný rozpočet ještě zruinovat nemusí.

A jak si zpříjemnit všední dny? Někdy k pozvednutí nálady stačí udělat si i jen drobnou radost. Odměnit se, jistě si to zasloužíte. Kupte si nějakou drobnost jen tak pro radost, pěkné oblečení, které můžete využít při svém volném dnu, kdy se nemusíte hrozit, že vám na něm přistane lžička s kaší, hezkou knížku nebo film, které dnes vycházejí v různých edicích za rozumné ceny, anebo jakoukoli drobnost, která vám dříve vždy dokázala zvednout náladu.

Nehoňte se za představou perfektních matek, tak jak je v nablýskaných obalech prezentují média. Stačí, aby zhasly reflektory a blesky fotoaparátů, a pokud je to matka, která věnuje svou péči skutečně dětem a ne kariéře, stane se z ní docela obyčejná máma se všemi radostmi a starostmi a dost možná, že kdybyste se měly šanci sejít u kávy, třeba byste byla překvapená, jak svorně byste si notovaly. Nikdo není dokonalý, to platí i o dokonalosti mateřské. Vy se však můžete pochválit, protože za svou péči o dítě si to bez debat zasloužíte.

Omylů a chyb se člověk dopouští stále, nejen v čase, kdy je na mateřské, tehdy má pouze tendenci je intenzivněji vnímat. Hoďte to, co se vám nedaří za hlavu, a pokud se tím navíc trápíte jen vy a váš manžel nad tím mávne rukou, berte si z něho příklad a buďte ráda, že máte doma muže, který má pochopení.

Pokud někam vyrážíte s dítětem či dětmi, počítejte dopředu s dostatečnou rezervou pro nečekané komplikace. A když už komplikace jednou za čas nastanou a vám se nedaří stíhat vše podle harmonogramu, neberte to jako své selhání, prostě to k rodinnému životu patří a téměř v 99% případů se kvůli tomu svět nezboří.

I když je to těžké, nepropadat někdy z množství povinností do chmurných nálad, snažte se s nimi bojovat a nestěžovat si na množství práce, takto se beztak lépe cítit nebudete. Raději se k práci stavte s úsměvem a hledejte na ní to, co vás baví, nebo oceňte výsledek, kterým je spokojená rodina. Jako každá matka po počátečním chaosu časem najdete svůj řád a pořádek, a pak zjistíte, že usmívat se dokážete zcela nenuceně, protože tváří v tvář vašemu roztomilému dítěti to jinak ani nejde.

Redakce