Dnes na talíři: řízek


Vánoce bez řízku z kapra by pro mnohé nebyly Vánoce, pro ty, pro koho je nejlepší zeleninou maso, patří řízek rovněž na špičku obliby, a když se na turistickém výletě dobře rozhlédneme kolem sebe, nejedna rodinka ve chvíli siesty vybalí z tlumoku co jiného než – řízek. Za historií nejznámějšího řízku, vídeňského, se musíme vrátit do časů rakouského c. k. mocnářství, do kuchyně samotného maršála Radeckého, který je považován za jeho “objevitele”.


Kdo však byl úplně prvním, kdo plátek naklepaného masa osolil a následně protáhl moukou, vejcem a strouhankou a osmažil na oleji, se pravděpodobně nedozvíme. Tvrdí se, že obdobný postup byl znám již ve starověkém Řecku, pak se přes Arábii a Španělsko dostal do Itálie, kde jej poprvé po vítězném tažení na Miláno přibližně v srpnu 1848 ochutnal maršál rakouské armády Jan Josef Václav Radecký z Radče. Výtečná chuť jej prý zaujala natolik, že se začal shánět po receptu.

Recept po návratu do Rakouska věnoval jako kuriozitu císaři Františku Josefovi I., kterému nesmírně zachutnal. Řízek se brzy poté stal ve Vídni natolik rozšířeným a oblíbeným, že jako Wiener Schnitzel (vídeňský řízek) vstoupil do kulinářské historie a zůstal dodnes spojený s rakouskou metropolí.

První vídeňské řízky se připravovaly z telecího kotletu, později z tenkého plátku telecího masa. Další variantou se stal řízek vepřový. A dnes se do trojobalu vkládá běžně celá řada pochutin, v čele se “smažákem”, tedy s obalovaným smaženým sýrem. Francouzi si řízek oblíbili až poté, co mezi dva plátky telecího vložili šunku a sýr, čímž vznikl slavný francouzský Cordon Bleu.

V jednoduchosti je krása a v tomto případě i kulinářské potěšení. Receptů na přípravu řízků je celá řada, níže přinášíme jeden, díky němuž i z jinak suchého kotletu či kýty uděláte velmi šťavnatý a chutný pokrm.

Výtečné jogurtové řízky

Ingredience:

8 prsních kuřecích řízků
1 velký hustý bílý jogurt
2 celá vejce
4 stroužky česneku
sůl, pepř, další koření dle chuti

Příprava:

Kuřecí řízky naklepeme, osolíme, opepříme a namáčíme do jogurtové marinády. Tu připravíme smícháním jogurtu, vajec, česneku, opět soli a pepře a případně pálivého grilovacího koření. Pak maso přendáme do uzavíratelné nádoby a uložíme v lednici. Nejdříve druhý den vyndáváme řízky z marinády, obalujeme ve strouhance a opatrně smažíme.

Řízky jsou hodně křehké a chutné. Je možné je udělat dokonce i z vepřové kýty, kterou pro její “suchost” jinak běžně nepoužijete, po “jogurtové” úpravě jsou šťavnaté a výborné.

Zdroj: Wikipedie

-red-