Co je v “domě”, to je pro mě?


Samozřejmě, že to úsloví o tom, že co je v domě, pro vás není, znáte, přesto je prokázáno, že celá řada vztahů vzešla ze školních lavic nebo se zrodila v práci. Není na tom nic divného, potkávají se zde lidé obojího pohlaví. Proč tedy nás ono úsloví před podobným seznamováním varuje? Láska, která zahoří mezi lidmi, kteří se potkávají dnes a denně na pracovišti s sebou nese řadu úskalí. I když se milenci vší silou snaží, aby si okolí ničeho nevšimlo, tato snaha se jim ve většině případů nedaří.


Kolegům a kolegyním, ba ani šéfovi záhy neuniknou vaše zamilované úsměvy a pohledy, společné obědy či tajná krátká dostaveníčka o pracovních přestávkách. Dozvědět se mohou i o vášnivém francouzáku ve výtahu, který podle vás neviděl nikdo jiný než váš odraz v zrcadle, a pak ještě možná nenápadná bezpečnostní kamerka… První dny zamilovanosti se projevují navíc typickým omámením smyslů, což způsobuje, že v té době zrovna nehýříte výkonností, spíše se přistihujete, jak nepřítomně koukáte do zdi, případně na monitor počítače a pokradmu odpočítáváte minuty k dalšímu setkání, často také zkoumáte e-mailovou schránku a mobil, zda na vás nečeká nějaký srdíčkový vzkaz.

Snížení výkonnosti, včetně zapomínání na plnění důležitých úkolů, v krajním případě dokonce prošvihnutí uzávěrky, to rozhodně není nic, za co by vás šéf pochválil. Vaším úkolem, pokud nechcete v krajním případě skončit s výpovědí kapse, bude usilovné krocení hormonů a nestavění vašeho vztahu na odiv okolí. Určitě také neuškodí, když si pro jistotu na veškeré důležité termíny přidáte připomínky na všechna místa, která běžně využíváte. Raději trénujte trpělivost a tím více se můžete těšit na projev potlačovaných vášní po pracovní době.

Milostné vztahy na pracovišti nebývají příliš vítány. Počítejte s tím, že během několika dní to budou vědět prakticky všichni. V lepším případě se stanete na nějaký čas zdrojem všelijakých drbů, které budou dost možná neškodné, ale závistivci i žárlivci se najdou všude a mohli by vám udělat ze života peklo. A to, co šlo dříve zařídit s kolegy i na vzdálenějším pracovišti během pěti minut, se může začít neúměrně protahovat.

Samozřejmě, že pokud se vztah vyvíjí oboustranně harmonicky, může to být naopak i pro pracovní kolektiv přínosem a vaši výkonnost naopak zvýšit, ale ve chvíli, kdy se objeví v tomto “veřejném” vztahu nějaké mráčky, podepíše se to na pracovní morálce vaší a svým způsobem i vašeho okolí již téměř nepochybně. Rozchod kolegů je pak noční můrou, která pronásleduje každého šéfa. Může se vám proto snadno stát, že ještě v průběhu vztahu si vás šéf preventivně pozve na kobereček a naznačí vám, že láska je krásná, ale bude zcela pochopitelné, když se k situaci postavíte čelem a zvážíte, zda setrvání obou na stejném pracovišti je rozumné.

Relativně větší pochopení okolí získávají vztahy mezi svobodnými lidmi bez závazků, kteří pracují na téměř vyrovnaných pozicích v rámci firemní hierarchie. Horší už to mají šéfové a jejich sekretářky a nebo šéf a kdokoli z jeho podřízených. Obvyklejší bývá situace, kdy šéf je muž a podřízená žena, a ta se může připravit na skryté i veřejné osočování, že požívá kvůli tomu nebývalých výhod, i kdyby tomu bylo spíše naopak. A ještě o stupeň hůř jsou na tom páry, kde aspoň jeden z nich má partnerské závazky či rodinu. Pro ně se pracovní prostředí lehce může stát peklem.

Vztah, který se zrodil na pracovišti, může mít všechny podoby jako jakýkoli jiný vztah. Od milenecké aférky, kde šlo hlavně o vzrušení a sex, až po vstup do svazku manželského.
Hlavní zásada v každém případě zní, že veškeré partnerské a osobní problémy patří do soukromí a nikoli na pracoviště, a když se vztah nepovede, je lépe zachovat si tvář tím, že se sami a včas poohlédnete po jiném místě, nebo (je-li to možné) alespoň po co nejvzdálenější pozici, zvlášť v případě, že jste byli přímí spolupracovníci. Ženy navíc na nepodařený vztah či sexuální aférku doplácejí častěji a tvrději než muži, to je bohužel smutná realita.

Pokud tedy vzplane cit mezi vámi a vaším kolegou, čekají vás dost možná krušné chvíle, ale rozhodně nebudete jediní, kteří takto dostanou šanci zkusit, zda právě na pracovišti nenajdou toho pravého životního partnera.

Redakce