Jak to funguje ve funkčním vztahu?


Každý člověk touží po štěstí a mnoho lidí doufá, že jej najde v kvalitním a funkčním partnerském vztahu. Sen o ideálním vztahu obvykle zůstane jen pouhou iluzí, a proto se říká, že by člověk neměl hledat ideální vztah a partnera, ale svůj ideál přibližovat svému vztahu současnému. Neznamená to slevit v zásadních věcech, spíš mít otevřené oči a dívat se, zda naše nároky nebyly nahlíženy přes příliš velké zvětšovací sklo.Když je vztah funkční a má naději, že přežije až do chvíle, kdy spolu budete někde na lavičce sypat ptáčkům, pak se velmi pravděpodobně umíte přenést přes celou řadu všednodenních situací. I když jste spolu nějaký ten pátek, stále si projevujete drobné pozornosti.

Zpočátku bylo snadné dělat druhému, co jste mu na očích viděli, dávali jste si dárečky a byli ochotní nosit snídani do postele. Mnohem větší váhu mají podobné projevy až později, kdy možná nejsou tak časté a jedná se o drobnosti, ale ty vypovídají o vašem spolužití mnohem víc než dřív. Pokud třeba partner ví, že nejradši máte housky, které prodávají v malém krámku na rohu ulice, který máte trochu z ruky, cestou z práce se tam čas od času staví. Dokonce i kytičku nebo jinou malou pozornost občas jen tak pro radost sám od sebe přinese.

V posteli jste sice po určitém čase poměrně sladění, ale ne vždy se všechno daří, jak má, a záleží na tom, jak ke všemu přistupujete. Čelit svízelným okamžikům bez pocitu trapnosti a nepatřičnosti, s humorem a nadhledem, samozřejmě nejen při sexu, a nedělat z ničeho velkou vědu, to se vám vždy bohatě vrátí.

Obvyklou zkouškou vztahu je okamžik, kdy se skutečně dostanete do mezní situace. Manželský slib v dobrém i zlém už není jen takovým plácnutím, které odkýváte, když už to muselo být. A platí to samozřejmě i před vstupem do manželství. Partner nebo vy přijdete o práci a na krku máte přitom vysokou hypotéku a další splátky, nebo někdo z vás těžce onemocní a musíte se srovnat s novou situací. Způsob, jak tomu v té chvíli dokážete čelit, vás buď do budoucna posílí, anebo vaše sny navždy odvane.

Tolerance, tolerance a ještě jednou tolerance, to by mělo být vytesáno zlatým písmem v příručce všech vztahů. Jako dobrý ukazatel je společně plánovaná delší cesta či dovolená. Měl by to být relax a po určité době, kdy se kvůli pracovním povinnostem potkáváte přes týden jen ráno při snídani a večer u večeře, zase intenzivnější spolužití. A ač se to zdá být vysněným cílem, někdy stačí pár dní, v automobilu třeba již třetí špatné odbočení a bloudění, a musíte v sobě zkrotit nutkání partnerovi začít mnohé vyčítat. Pokud si to chcete spolu opravdu užít a cestu v pořádku dokončit, slovíčka trpělivost a tolerance by měla být těmi, která vám před očima v pravý čas zasvítí jako veliká červená stopka.

Poznali jste se v době, kdy jste byli mladí, plní sil, měli jste dost času a energie na sport a byli jste zdraví. A náhle vám na čele přibývají vrásky, po práci už nestíháte věnovat se sportu tolik, jako dřív, vaše vypracované svaly se stávají minulostí a přesto v sobě navzájem vidíte partnerskou oporu, i když třeba přijde nemoc a přiberete po porodu patnáct kilo? Pak je vše v pořádku. I jemné upozornění, že přece jen je třeba zkusit zase na sobě začít zapracovat, nejlépe oba, nemusí být na škodu. Ale očividné předhazování tomu druhému, jak se změnil a to samozřejmě k horšímu, to není projevem porozumění a lásky. Raději zkuste přijít s konkrétními nápady než jen s výčitkami, které stejně ničemu nepomůžou, ba naopak dokážou vztah postupně rozleptávat jako kyselina.

Ve vztahu sice nezbývá moc prostoru na tajemství, pokud tím tajemstvím není skrytá nevěra či jiná výrazně negativní věc, přesto se vyplatí partnerovi nesvěřovat úplně všechno, i drobná tajemství udržují ve vztahu žádoucí napětí. Samozřejmě se nepřipouštějí rány pod pás, a to ani při těch nejdivočejších hádkách. Výměna názorů, třebas hlasitá, by měla pouze ukázat odlišné názory k dané věci a vyčistit ovzduší, pokud už se zdá, že není jiné cesty než rázného zdůraznění. To však neznamená, že v ten okamžik na partnerovi nenecháte nitku suchou a vyjmenujete mu důvody od a až do zet, v čem všem je on, případně jeho rodina nejhorší. Snažte se být spravedliví a umějte také uznat svůj omyl. Potom je zde velká naděje, že vy ani váš partner nikdy za omyl neprohlásíte ani vaše vzájemné spolužití.

Redakce