Podprsenka včera a dnes


Podprsenka je symbolem ženskosti, je součástí spodního prádla a na fotografiích, kde má žena působit sexy a přitom stále ještě nebýt úplně odhalená, je důležitým doplňkem. Pro ženy však její vynález přinesl především větší komfort než někdejší různé druhy vazaček, šněrovaček a korzetů. Korzety svého druhu nosily už ženy ve starověké Krétě kolem roku 1800 před naším letopočtem, byly vyráběny z měděných plátů. Pruhy látky, které zakrývaly a zpevňovaly ňadra, se používaly i ve starém Římě. Důkazy o tom se mj. dochovaly na pompejských freskách nebo na sicilské mozaice deseti dívek v “bikinách”.


Kosticemi zpevněné korzety se v Evropě objevují v 16. století a k jejich rozšíření údajně přispěla manželka francouzského krále Jiřího II., Kateřina Medicejská, která u dvora zakázala kolem roku 1550 službu ženám s nadměrně vyvinutým poprsím. Korzet tak pomáhal ženské vnady opticky zmenšit a celkově zeštíhlit postavu, čehož ženy využívaly po celou dobu existence, zejména v 19. století, kdy se korzety či šněrovačky zapínaly či sešněrovávaly velmi těsně, aby vytvořily v té době módní “vosí pas.” V dnešní době existují i korzety, které se nosí jako svrchní prádlo, či si ženy mohou pořídit korzetové plesové šaty.

První patenty na podprsenku byly uděleny již koncem 19. století, např. v roce 1889 patent obdržela Francouzka Herminie Cadolle a v roce 1893 Američanka s českým jménem Marie Tucek, která svůj nápad zapsala pod názvem „Breast supporter“, tzv. “zušlechťovač ňader”, který se už trochu podobal dnešní podprsence. Za faktickou vynálezkyni moderní podprsenky však obvykle bývá považována až Američanka Marie Phelps Jacobová, nóbl dáma z New Yorku, která ji vyrobila v roce 1913, a o rok později na ni získala patent. Dostala prý tehdy večerní róbu na ples, která byla ušita z velice jemného materiálu a po jejím obléknutí zjistila, že korzet vyčnívá z výstřihu a silné kostice jsou pod slabou látkou dosti patrné. Napadlo ji vzít dva hedvábné kapesníky a růžové stuhy, a z nich vyrobila první podprsenku.

Přítelkyně byly z jejího vtipného řešení okouzlené a požádaly ji, aby pro ně také podprsenku zhotovila. Nedlouho poté, 3. listopadu 1914, si Mary nechala podprsenku patentovat a pod jménem Caresse Crosbyová začala s její výrobou. Výroba se jí však zdála příliš namáhavá, a tak patent po čase neuváženě prodala Warner Brothers Corset Company za 1 500 dolarů. Společnost na něm v průběhu dalších 30 let vydělala více než 15 miliónů dolarů.

Rozšíření podprsenky napomohla paradoxně první světová válka, kdy bylo třeba ušetřit na železu, z něhož se vyráběly korzety, pro vojenské účely. Ženy se proto měly korzetů vzdát, a tak údajně došlo v Americe po roce 1917, kde ženy byly k tomuto kroku vyzývány, k úspoře až 28 000 tun železa. V roce 1935 zavedla společnost Warners rozlišování košíčků za pomoci prvních písmen abecedy – A, B, C a D. V 60. letech se pak objevila slavná Wonderbra se zvedacím (push-up) efektem, v 70. letech se začalo s výrobou bezešvého prádla.

Podprsenka je dodnes nepostradatelnou součástí dámského oděvu (spodního prádla nebo plavek) a slouží k zahalení, podpoře, zvýraznění nebo modelaci tvaru a velikosti prsů. Na trhu je k dostání nepřeberné množství druhů, stačí si jen správně vybrat.

Zdroj: Wikipedie

Redakce