Výročí týdne: První Čech ve vesmíru


Kolem tohoto výročí se hojně diskutuje, přesto je známých faktem, že jako první Čech se do vesmíru památného 2. března 1978 vznesl na kosmické lodi Sojuz 28 Vladimír Remek, který do dnešních dnů také zůstává jediným Čechem, kterému se to poštěstilo. Své vzpomínky na čas výcviku i samotného letu sepsal Remek za pomoci Karla Richtera již o rok později, v knize Pod námi planeta Země (1979).


Remek se na palubě Sojuzu 28 ocitl v hodnosti kapitána a ve funkci kosmonauta – výzkumníka po boku velitele posádky, 47-letého sovětského kosmonauta Alexeje Alexandroviče Gubareva, někdejšího velitele lodi SOJUZ 17. Byla to první mezinárodní posádka v rámci programu Interkosmos a Remek byl byl také prvním člověkem ve vesmíru z jiného státu než ze Sovětského svazu či USA. Let se uskutečnil mezi 2. a 10. březnem 1978. Remkův pobyt ve vesmíru trval i se startem a přistáním 190 hodin a 18 minut.

Vladimíru Remkovi bylo v té době třicet let. Měl za sebou Vyšší letecké učiliště v Košicích, kde létal na cvičných letounech L-29 Delfín, studium na Vojenské letecké akademii J. A. Gagarina v Moskvě a specializovaný výcvik, který absolvoval poté, co na podzim roku 1976 prošel výběrem kandidátů na kosmický let a byl povýšen na kapitána. Od prosince 1976 se ve Středisku přípravy kosmonautů v Hvězdném městečku u Moskvy připravoval spolu s Oldřichem Pelčákem a dalšími kandidáty z Polska a NDR na možný let. Dodnes se vedou spory o to, proč byla dána přednost posádce Remek – Gubarev, před Oldřichem Pelčákem a Nikolajem Rukavišnikovem, kteří zůstali jako náhradníci.

Vladimír Remek se do povědomí české veřejnosti vrátil po čase především v červnu 2004, kdy byl zvolen jako nestraník do Evropského parlamentu na kandidátce KSČM. Jeho pětiletý mandát vyprší v letošním roce. V parlamentu působí ve frakci Evropská spojená levice a Severská zelená levice (EUL/NGL), ve dvou parlamentních výborech (pro průmysl, výzkum a energetiku) a jako člen parlamentní delegace EU-Rusko.

Zdroj: Wikipedie

-red-