Výročí týdne: 1535 objeveny Galapágy – ostrovy obřích želv


Objevit panenské, člověkem nedotčené končiny, je dodnes snem mnohých dobrodruhů a cestovatelů. Zemský povrch je však nyní již tak podobně zmonitorován a zmapován, že to prakticky téměř není možné. V 16. století, kdy bylo Španělsko námořní velmocí, se před lidstvem teprve začínaly odkrývat nové horizonty a jeden objev následoval druhý. Tak bylo také zcela náhodně 10. března 1535 objeveno souostroví Galapág. Došlo k tomu poté, co španělské loďstvo k pobřeží sopečných ostrovů zahnala prudká bouře.


Galapágy v té době byly netknuté lidskou stopou, tvořily jedinečný ekosystém, který později přijel obdivovat a zkoumat i sám britský přírodovědec Charles Darwin, jenž nedlouho po svém šestitýdenním pobytu na Galapágách roku 1835 a pozorování místních živočichů vydal svou významnou vědeckou studii O původu druhů. V té době sice již Galapágy nebyly zdaleka tak netknutým rájem, přesto se zde i do Darwinovy doby dochovala celá řada jedinečných živočišných druhů.

Když Španělé a posléze první kolonizátoři Galapág připluli na souostroví 19 sopečných ostrovů ve východní části Tichého oceánu (asi 1000 km západně od dnešního Ekvádoru), našli zde především obří suchozemské želvy a celou řadu dalších zvláštních druhů zvířat, v čele s prehistoricky vyhlížejícími ještěry. A protože želvy se svými krunýři poutaly pozornost, dokonce se velkou atrakcí stala jízda na jejich hřbetu, bylo souostroví posléze pojmenováno podle španělského sedla, které krunýř připomíná – Galapagos.

Sloní želvy se záhy staly oblíbenou potravou dobrodruhů z různých rybářských i pirátských výprav. Skutečné ohrožení pro ně znamenalo osídlení Galapág, hlavně příchod domestikovaných zvířat – psů, koček, koz a prasat. S loděmi se sem navíc dostaly také krysy, a ty se spolu s ostatními dovezenými zvířaty staly novými nepřáteli želvích vajíček a mladých želviček. Počet obřích želv začal povážlivě klesat.

Dnes je snaha všechny jedinečné místní živočišné druhy, díky nimž se Galapágy jako celek staly roku 1934 národním parkem a v roce 1978 byly zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO, chránit. Působí zde zoologická stanice, honosící se jménem Charlese Darwina, která vyhledává na ostrovech jedince stejného druhu, vychovává jejich potomstvo a následně je vypouští zpět do přírody.

V roce 1986 byl na Galapágách objeven nový živočišný druh – růžoví leguáni. Galapágy jsou navíc jediným místem na světě, kde se tučňáci (tučňák galapážský – Spheniscus mendiculus) vyskytují na severní polokouli. Pokud jste ochotni obětovat nemalou sumu, můžete se na Galapágy vypravit i jako turisté, je to opravdu jedinečné místo na zeměkouli.

Zdroj: Wikipedie

-red-