Výročí týdne: první pokusné televizní vysílání


Před rokem uplynulo právě šedesát let od chvíle, kdy byli sezváni novináři spolu s odbornou veřejností do Tanvaldu, aby zde byli svědky prvního televizního přenosu u nás, jehož se sami stali přímými účastníky. Psal se 23. březen 1948 a novináře slavnostně uvítali generál Ing. Josef Trejbal z Vojenského technického ústavu a Kazimír Stahl, technický náměstek z Českého rozhlasu. Všechny projevy z této tiskové konference byly nasnímány televizní kamerou a z ní následně přenášeny na televizor, umístěný v přednáškovém sále.


Odborníci poté novinářům vysvětlovali principy televizního přenosu. Další část prezentace se odehrávala v tamních laboratořích, kde byli zájemci seznámeni se vším, co bylo pro vysílání nezbytné. Především jim byla představena technika – v čele s kamerou, studiovým a synchronizačním zařízením, pokusným vysílačem i prototypem televizního přijímače. Televizní přijímač byl vlastní konstrukce s obrazovkou o rozměrech pouhých 16 x 21 cm. Vysílání tehdy bylo připravováno na analogovém principu, digitální princip, na který televizní vysílání přechází v současné době, byl tehdy ještě pouze těžko představitelným snem.

Poválečné Československo se v této oblasti směle zařadilo mezi přední evropské státy. Na pražském Výstavišti se pak na přelomu května a června téhož roku stalo jednou z největších atrakcí Mezinárodní rozhlasové výstavy MEVRO – ukázkové televizní studio. Dlužno dodat, že tomuto rychlému rozvoji televizního vysílání u nás napomohlo umístění dvou významných německých výzkumných ústavů z bombardovaného Berlína do bývalých Sudet. Jeden z nich sídlil právě ve zmíněném Tanvaldu. Obě pracoviště se zabývala výrobou speciálních elektronek, využitím televize pro kontrolu dálkových řízených střel a vývojem kamery pro mapování území protivníka. První zkušební televizní vysílání ze Studia Praha v Měšťanské Besedě (ve Vladislavově ulici) bylo zahájeno 1. května 1953 a o necelý rok později, 25. února 1954, bylo prohlášeno za pravidelné.

Zdroj: Wikipedie, ceskatelevize.cz

-red-