Náhodné setkání by nemuselo být úplně náhodné


Čas od času se mi stane, že se dojednaná schůzka o něco odloží nebo je na poslední chvíli zrušena, případně musím při vyřizování různých záležitostí čekat, a tak se bezcílně toulám po okolí. To sice může být zajímavé, ale mnohem lepší by jistě bylo tento čas strávit v příjemné společnosti. Rozhlížím se poočku na všechny strany a přeji si, aby se někde mezi kolemjdoucími objevila známá tvář. Jednou za čas se to dokonce i poštěstí, ale v 99% případů zůstane jen u fantazie. Klidně se však může stát, že tou dobou o dvě ulice dál postává kamarádka a také zrovna neví, co s volným časem. Jenže ani jedna z nás o té druhé neví, a tak se jednoduše míjíme. Google přišel s technologií, která by tomuto míjení, v případě, že vlastníme mobilní telefon a nosíme jej u sebe, mohla zabránit, ale má to jeden, pro mnohé z nás zásadní, háček.


Sám mobilní telefon nám na jednu stranu poskytuje svobodu již jen tím, že nemusíme na důležitý hovor čekat v určené místnosti, ale bez obav se můžeme vydat, kam je nám libo, na druhou stranu jsme kdykoli k zastižení, takže někdy bychom naopak malou zvonící krabičku nejraději zanechali v nejbližším odpadkovém koši. V případě nutnosti nebo přetíženosti jsme byli donuceni naučit se mobil jednoduše vypnout. Líbí se nám také anonymita, kterou nám mobilní číslo poskytuje, pro mobily – přes vzrůstající tlak ze strany operátorů – neexistuje prakticky žádný úplný telefonní seznam. Snahám o registraci mobilních čísel a vytváření podobných seznamů se mnozí z nás zuby nehty brání.

A nyní Google nabízí uživatelům internetu prostřednictvím jeho aplikace Google maps (mapy celého světa, které byly nedávno rozšířeny i o detailní pohled na oceány), respektive její nové součásti Latitude, možnost zjišťovat polohu zaregistrovaných mobilních telefonů, případně i jiných bezdrátových zařízení. A hned se nabízí otázka, zda to nebude přílišný zásah do soukromí. Do služby je nutné se samozřejmě registrovat a následně povolit (udělit souhlas) vybraným uživatelům sledovat jejich mobilní polohu. Službu je možné i zakázat či z ní viditelnost pro jednotlivé uživatele odstranit. Stačí k tomu mít na google účet, obvykle e-mailovou adresu na gmail.com, kde je rovněž možné uživatele přidávat a odstraňovat. Služba je v současnosti dostupná v USA a dalších 26 zemích světa, včetně České republiky.

Pokud byste se tedy s okruhem svých známých, přátel a rodiny dohodli, že budete vzájemně tyto informace sdílet, budete mít prostřednictvím internetové aplikace skutečně možnost zjistit, že vaše kamarádka je v čase, kdy vám v programu vznikla nečekaná díra, kousek od vás, a tudíž ji můžete zkusit kontaktovat. Pro tento účel by to byla jistě aplikace užitečná, ale na druhou stranu – umožnit ostatním, byť jsou to vaši nejbližší (a nebo právě proto, že jimi jsou), vědět, kde v kterou chvíli jste, to není úplně příjemné pomyšlení. Těžko byste pak omlouvali vaše zpoždění nějakou ne moc věrohodnou, ale neověřitelnou historkou, když by vás přítel celou dobu viděl na místě, o kterém jste se ve vašem barvitém líčení nějak opomenula zmínit.

A konečně – i ten nejlépe připravený systém (tím spíše internetový) je v dnešní době ohrožen různými cílenými útoky, zneužitím osobních údajů, případně je “využitelný” pro zájmy třetích osob, ať už je jimi kdokoli, od obchodníků, přes podvodníky, po policii a jiné státní orgány. Je tedy nutné vložit na ramena rozhodovacích vah toto riziko spolu s možností “spontánního” potkávání lidí, které stálo na počátku zrodu této technologie. Poznávání nových lidí a setkávání se se “starými známými” ostatně v poslední době ovlivňuje veškeré komunikační dění na internetu, stačí si všimnout vzrůstajícího počtu komunitních portálů, kde lidé rovněž, mnohdy neuváženě, vzájemně sdílejí kde co. Naštěstí je to naše svobodná volba, alespoň zatím. Občas však mám dojem, že už jen existence této možnosti a možnost jejího využití v budoucnu i proti naší vůli, mi na klidném spánku příliš nepřidává.

Pro zájemce: http://www.google.com/latitude/

Redakce