Komu patří ten hlas


Slyšet filmy v originále bývá docela příjemné, alespoň tedy v angličtině. V mém případě je ještě přínosná i němčina, ale třeba japonštinu si vzhledem k její naprosté neznalosti opravdu neužiji. A tak mám v oblibě i dabing. Říká se, že kdysi jsme byli v dabingu špička, každému asi hned vytane na mysl František Filipovský jako geniální hlas komisaře Cruchota, tj. Luise de Funese.


Však se také na jeho počest uděluje Cena Františka Filipovského. Občas mě však zaujmou i hlasy jiných dabérů, některé jsou notoricky známé, jako jsou Pavel Soukup, Jiří Štěpnička…, jiné objevuji až v titulcích. Někdy mě baví poslouchat hlasy a přemýšlet, komu který hlas patří. Mnoho hlasů již znám, mnoho poznávám, řada jich patří hercům, jejichž tváře se objevují často v médiích, jiné jsou neznámé. A neznámo je provokující, lákající.

Čas od času tedy brouzdám po Netu a hledám, zda ke jménu a hlasu, který mě zaujal, dokážu konečně přiřadit i správnou tvář. A tak jsem jednou narazila na pár webů, které se dabingu a dabérům přímo věnují, odhalila jsem na nich pár neznámých tváří, dozvěděla se některé nové informace, ráda se na ně vracím a zjišťuji, co je kde nového.

Můžete je navštívit také, prvním z nich je www.ceskezneni.cz, bohužel poslední dobou málo aktualizované, ale i tak zde najdete spoustu užitečných a zajímavých informací. Na rozdíl od tohoto případu se o své webové stránky svědomitě stará herec a dabér Filip Švarc, kde najdete každou chvíli něco nového právě ze světa dabingu, stačí zavítat na: http://filipsvarc.com. A konečně tu máme také specializovaný web na tradiční doméně: www.dabing.cz nebo možnost navštívit www.dabingforum.cz.

Pokud vám také učarovaly něčí hlasy, tak jako mně, mrkněte na uvedené webové stránky, třeba tam svého dabéra/dabérku najdete. Když ne dnes, tak dost možná časem…

Redakce