Dnes vaříme s nivou


Oblíbený plísňový sýr se dnes stává součástí různých smažených, vařených i studených pokrmů, přidává se do salátových mís, pomazánek, je oblíbenou aromatickou náplní i dochucovadlem omáček. Má charakteristickou chuť, která je však pro chuťové pohárky některých strávníků nepříjemná. Kdo však má nivu rád, může ji využít ve zmíněných mnoha variacích a objevovat stále nové a nové možnosti jejího využití.


Sýr, který má na povrchu jemně smetanovou až světle hnědou barvu a jsou na něm patrné vpichy z kontrol a podpory procesu zrání, na řezu odkryje krásně mramorovitý prorost z ušlechtilé, na pohled světle až tmavě zelené plísně (navzdory tomuto dojmu je niva řazena do skupiny sýrů s plísní modrou). Propichování zrajícího sýra slouží k vytvoření průduchů nezbytných pro růst plísně. Je třeba udělat asi 35 vpichů z každé strany bochníku, aby se vytvořilo dostatek vzduchových bublin, jednak pro umožnění přístupu vzduchu a jednak pro unikání zplodin vznikajících štěpením bílkovin a tuků. Vnitřní konzistence nivy může být od mírně drobivé až po hladce roztíratelnou. Jejím blízkým příbuzným, ba přímo bratrem, je známý ovčí plísňový sýr Roquefort.

Niva se na rozdíl od Roquefortu vyrábí z mléka kravského, a to byl také důvod, proč vůbec jméno niva vzniklo. Ve 40. letech 20. století se totiž Roquefort stal značkou, která podmiňuje jeho výrobu z ovčího mléka, a tak bylo nutné obdobný, ale z kravského mléka vyráběný sýr přejmenovat. V jihočeské Madetě se tehdy zrodil nápad pojmenovat sýr podle úrodných nivních luk, které jim připomínal. Název dodnes používají všichni výrobci tohoto sýru v České republice bez omezení, protože není na rozdíl od zmíněného Roquefortu chráněnou značkou.

Sýr obsahuje 52 % sušiny, 50 % tuku v sušině a 5 % kuchyňské soli, 1,5 % tvoří cukr a 100 gramů sýra vám dodá energii o hodnotě 1500 kJ. Ke konci trvanlivosti se pod obalem může objevit slabě oranžový maz nebo prorost plísně. Tento jev je přirozený a není závadný.

A samozřejmě tu pro vás máme také jeden klasický, chutný a jednoduchý recept s využitím nivy:

Kuřecí závitky s nivou

Ingredience:

500 g kuřecích prsíček

niva
šunka
šlehačka
kousek másla na vymazání formy
pepř a sůl

Postup přípravy:

Maso nakrájíme jako na řízky, naklepeme, osolíme a opepříme. Na každý kousek masa položíme šunku, na hranolky nakrájenou nivu a zatočíme do roládky. Roládky vložíme do vymazané zapékací mísy a zalijeme šlehačkou a poklademe kouskem nakrájeného másla. Pečeme cca 30 minut, dokud se nevytvoří kůrčička.

Podáváme s rýží nebo brambory.

Zdroj: Wikipedie

-red-