Dnes na talíři: jablečný závin


Kdybyste si chtěli připravit menu z pochoutek tradiční rakouské kuchyně, jistě by mezi nimi nechyběl vídeňský řízek, Sachrův dort, a pak také jablečný závin, jinak také zvaný “štrúdl” (z německého Apfelstrudel). Jedná se o moučník, který je velmi oblíbený nejen v Rakousku, respektive někdejším Rakousko-Uhersku, kde vznikl, ale i v dalších zemích, včetně té naší, v níž doslova zdomácněl.


Třebaže je jablečný závin spojován s kuchyní rakouskou, doputoval do ní až po řadě různých peripetií. Původně se přípravě almás rétes (álmáš réteš), tedy jablečného závinu, respektive tenkého těsta, údajně naučili Maďaři od Turků, s nimiž byli v dobách neustálých válečných sporů v úzkém kontaktu. A až za časů Rakousko-Uherska tenké těsto převzaly také rakouské kuchařky a kromě tradiční náplně jablečné časem vynalézaly další různé variace.

Oblibu sladké pochoutky v Čechách dokladuje například rekord z roku 2007, kdy cukrářky z Léčebných lázní Bohdaneč upekly obří štrúdl ležící v sedmi spojených řadách o celkové délce něco málo přes 60 metrů. Celá řada českých rodin se rovněž pyšní domácími recepty, které považují za rodinné stříbro, protože jejich štrúdl je jednoduše ten nejlepší. Jeden z podobných receptů vám také přinášíme k posouzení níže.

Jablečný závin

Ingredience:

30 dkg hladké mouky
10-20 dkg tuku
1 vejce nebo jen žloutek
lžíce octa
špetka soli
vlažná voda (dle potřeby)
pokrájená jablka
cukr
skořice (ořechy, rozinky)
strouhanka (nasaje šťávu z jablek, která pak nevytéká)

Postup:

Z mouky, vajíčka, soli, octa, vody a tuku vypracujeme hladké těsto, které je nutné nechat 2 hodiny odležet. Mezitím připravíme jablka, posypeme je cukrem, skořicí, rozinkami a ořechy. Těsto rozdělíme na 3 díly a naplníme ho upravenými jablky. Zavineme a povrch potřeme vajíčkem. Vložíme do trouby rozehřáté na 180 stupňů, kde ho pečeme asi půl hodiny do zlatova.

-red-