Na začátku zamilování je to chemie


Vědci přicházejí se stále novými odhaleními procesů, které se odehrávají v lidském těle při navazování a trvání lidských vztahů a mnohdy jejich závěry připomínají dávné alchymisty, kteří hledali správné ingredience pro nápoj lásky. Tyto ingredience vědečtí “alchymisté” objevili v každém z nás a ukázali, že za podlamující se kolena a motýlky v břiše jsou zodpovědné vnitřní chemické procesy. Romantické poblouznění tedy má svou vědecky vysvětlitelnou podstatu. Možná nás může napadnout otázka, zda jednou vědci přijdou i s pilulkami “na lásku” a naplní sen dávných alchymistů?


Možná ano, ale spíše ne, protože se ukazuje, že faktorů, které hrají roli při vzniku, rozvoji a trvání vztahů je mnohem víc. Tradovalo se dlouhá léta, že zamilovanost nemůže dlouhodobě vydržet a trvá maximálně dva roky. Až celkem nedávno vědci přišli s novým objevem, který potvrzuje možnost trvání zamilovanosti po dlouhé desítky let. Použili k tomu magnetickou rezonanci mozku, tudíž nešlo o subjektivní dojmy, při nichž by partneři mohli v rámci výzkumu lhát. Vědci se tedy opět opřeli o seriozní metodu. Zkrátka a jednoduše život s sebou přináší stále nějaká překvapení, a snad právě proto přežívají a dobře fungují často i vztahy “z rozumu”, kdy na počátku třeba žádní motýlci v břiše nelítali. Je třeba nezapomínat, že zamilovanost dává pár dohromady, ale pokud po ní nepřijde láska, nemá šanci přežít.

Za prvotní zamilovanost a všechny pocity s ní spojené mohou hormony. V prvních okamžicích, kdy takzvaně přeskočí jiskra, jsou lidé pod vlivem hormonu fenylethylaminu, který vyvolává fyzický zájem a euforii. A při polibku zrychluje puls a rozšiřuje cévy další hormon – adenosintrifosfát. Jeho zásluhou se také odbourává stres a posiluje imunitní systém. Z čehož vyplývá, že líbání je z tohoto úhlu pohledu vlastně zdraví prospěšné.

Ale co další faktory, podle nichž partnera vybíráme? Ty jsou důležité pro to, aby zamilovanost přežila i dny budoucí. Pro muže je více než pro ženy důležitý zevnějšek partnera. A obě strany se shodují na tom, že je velmi zásadní najít společná témata hovoru, podobné životní hodnoty, pocit důvěry a blízkosti, možnost poskytování a získávání opory a ochrany, jen pak má vztah šanci na skutečné pokračování.

Náš osobní žebříček hodnot a předešlé životní zkušenosti také mají nemalý vliv. Čím více se k nim obraz partnera blíží, tím je pravděpodobnější, že láska bude dlouhodobá a nebude trvat jen pár dní. Ženy často hledí na to, zda je partner zabezpečí, je zaměstnaný a sledují i jeho společenský status – a to nejen ty, které jsou schopny vyměnit luxus za lásku. V genech mají totiž zakódováno, že je třeba najít nejsilnějšího partnera, který předá silné geny jejich potomkům.

A láska na první pohled? Možná je to láska, která se v ten okamžik propojí s našimi představami, sny i vzpomínkami z dětství, dosud neznámý muž nám připomene něco, co je nám blízké. Vznikne tak silný dojem, který vyvolá cosi, co nám připomene něco už známého z dřívějška. Však to platí i u pomaleji se rozvíjejících vztahů, že po pár dnech si třeba v duchu řeknete, že se s partnerem cítíte, jako byste se znali už spoustu let, a přitom jste se seznámili sotva před pár dny. A tyhle pocity a faktory do chemických vzorců rozhodně není nutné přepisovat, prostě buďme rádi za to, že existují.

Redakce