Dnes na talíři: mramorová bábovka


Když mluvíme o bábovce, vybaví se nám okamžitě její charakteristický tvar a forma, ze které se vyklápí. S tímto moučníkem a jeho přípravou souvisejí například také bábovičky, se kterými si hrají děti na písku, plní je a otiskují. Bábovka jistě provoněla nejedno krásné sváteční odpoledne na návštěvě u našich babiček. Receptů na bábovku jsou přinejmenším stovky, ba tisíce, šlehané, třené či kynuté, přidávají se do nich a mísí různé ingredience a v rodinách se předávají recepty z generace na generaci. Spojujícím a nezaměnitelným prvkem jednoznačně zůstává známý kopečkovitý tvar, kterého lze dosáhnout pouze za použití typické formy.


Kdy a kde se však tato pochoutka zrodila? O jejím původu existuje hned několik teorií, nic určitého však známo není. Slovo bábovka jako popisek bábovkové formy bylo doloženo již v 15. století. Moučníku, který po vyklopení z této formy vzešel, se tenkrát říkávalo ještě krátce: baba. Jedna z teorií, která podporuje slovanský původ názvu bábovky, tvrdí, že baba bylo staroslovanské slovo, které označovalo kromě staré ženy také mrak, který obvykle přinášel životadárný déšť a s ním nový život. Snad proto se ženám, které bývaly dříve přítomny u porodu, tedy u zrození nového života, říkalo (porodní) báby.

S větší pravděpodobností (podle názoru odborníků) slovo baba bylo do češtiny přejaté, respektive se jednalo o jedno z prapůvodních indoevropských slov, jehož různé varianty jsou známy ze všech konců světa a prakticky vždy aspoň jedním ze svých významů označují ženu, ať již matku, manželku či babičku. Jak se toto slovo přeneslo na známou cukrovinku však nelze jednoznačně určit. Někdy hraje roli tvarová podobnost (tvar široké ženské sukně), jindy náhoda, nebo je to tím, že bábovky skutečně odedávna pekly ženy – “baby”.

V Anglii tento moučník najdete pod označením “Baba Cake”, podobné složení má také francouzská “Baba au rhum”, což dokladuje, že označení moučníku bylo do jisté doby světově univerzální – a bábovku z něho udělal až jazykový vývoj specifický pro české země. U nás patří k neoblíbenějším dvoubarevná, jinak také mramorová bábovka, proto její recept nemůže chybět ani na našich stránkách.

Mramorová bábovka

Ingredience:

130 g másla
500 g polohrubé mouky
3 vajíčka
250 g cukru
1 hrnek mléka
1/2 vanilkového cukru
1/2 prášku do pečiva
1 citron
kakao

Příprava:

Vajíčka rozklepneme a oddělíme žloutky od bílků. Ze 3 bílků ušleháme sníh. Máslo utřeme se 3 žloutky, cukrem, citronovou kůrou, půlkou vanilkového cukru a půlkou prášku do pečiva. Nakonec vmísíme mouku a opatrně přidáváme připravený sníh ze 3 bílků. Připravíme – vymažeme a vysypeme bábovkovou formu. Těsto rozdělíme na dvě části a do jedné vmísíme kakao. Obě části lehce tekutého těsta nalijeme do formy. Pečeme zvolna při teplotě asi 170 °C přibližně 35 minut.

-red-