Líbánková cystitida


Lékařský pojem cystitida je odborným označením zánětu močových cest a přídomek “líbánková” je dodáván obvykle proto, že k jejímu vzniku může přispět nadprůměrné podráždění močové trubice při zvýšení intenzity sexuálních aktivit, k čemuž dochází zejména v čase líbánek. Cystitidou trpí prakticky pouze ženy, protože ty mají kratší močovou trubici, jež je menší překážkou pro bakterie než je tomu u mužů. Nejčastějším původcem je bakterie Escherichia coli. Nemoc se projevuje podobně jako uretritida (tj. zánět močové trubice), doprovází ji obvykle časté nucení na močení, pálení či jiný nepříjemný pocit při močení, zakalená moč (poukazující na přítomnost bílkoviny či krve), případně bolest nad stydkou kostí. Výskyt infekcí močových cest kromě období zvýšené pohlavní aktivity (začátek sexuálního života, zmíněné líbánky nebo nový partner), vzniká také s přibývajícím věkem v důsledku poruch odtoku moči při různých onemocněních.


K moči se váže několik zajímavostí, primárně samozřejmě slouží k vylučování nepotřebných chemikálií a jedů z těla. Moč je zpravidla považována za ‘nečistou’, ale tak tomu je pouze v případě, že z těla odvádí následky nějaké vnitřní, například ledvinové infekce, pak může obsahovat bakterie, obvykle je však moč prakticky sterilní a když odchází z těla, tak dokonce i téměř “voní”. Až při kontaktu s vnějším prostředím je kontaminována bakteriemi, které rychle přeměňují chemikálie v moči na známé páchnoucí složky, například na charakteristický pach čpavku.

Moč se používá jako hnojivo nebo jeho součást, například ve Finsku či Japonsku. Starověcí Římané ji využívali k bělení a čistění oděvů. NASA se snaží z moči vyrobit zpětně pitnou vodu. Dávné alchymisty zase vedla její zlatá barva k domněnce, že je v ní obsaženo zlato, které se z ní snažili vyextrahovat. Jejich pokusy nemohly mít samozřejmě kýžený výsledek, nicméně německému alchymistovi Hennigu Brandovi se zásluhou tohoto snažení v roce 1669 podařilo objevit bílý fosfor. A roku 1773 francouzský chemik Hilaire Rouelle získal vařením moči organickou sloučeninu, zvanou močovina.

Pokud však dojde k zánětlivé infekci, dovede nás vylučování moči řádně potrápit. Není to dobré podceňovat, protože pokud se rozšíří v zánět horních močových cest, pak vám může jít v krajním případě i o život. Svíravé a silné bolesti v boku v kombinaci s vysokou teplotou, následující po výše popsaných potížích při močení a zakalenosti moči, mohou ukazovat na vážné onemocnění horních močových cest, proto okamžitě při prvních příznacích navštivte lékaře. Nikdy v tomto případě nespoléhejte na domácí péči, pouze lékař vám může předepsat někdy nutná antibiotika, prášky na bolesti či dokonce rozhodnout o vaší hospitalizaci. Nicméně ve stádiu, kdy se teprve objeví první příznaky, prospěje vám i jen přiměřené přidání jedlé sody do vody, zvýšení pitného režimu, horká koupel a teplé obklady na břicho, případně setrvání v teple pod peřinou. Obvykle se doporučuje rovněž dočasná sexuální abstinence.

Aby k tomu nedošlo, je třeba dodržovat jistá preventivní opatření, z nichž na prvním místě je přísun kvalitních tekutin. Kromě klasického dostatečného pitného režimu nezapomínejte například také na to, že pokud si dáte kávu, která, jak známo, tělo dehydratuje, nezapomeňte se záhy napít také čisté vody, abyste tento úbytek vyrovnali. Nezadržujte moč déle než je nutné a před delší cestou močový měchýř raději vyprázdněte. Před a po intimním styku dodržujte základní hygienické návyky, rozhodně vám neuškodí se vždy aspoň krátce osprchovat a vyprázdnit močový měchýř. Riziko infekce snižuje rovněž používání kondomu. Toto vše vám může pomoci k tomu, abyste snížili na minimum riziko onemocnění, jehož (přinejmenším) nepříjemnost vám jistě potvrdí ti, kdo jej už někdy zažili.

Redakce