Kdy zbytečně nežárlit


Občas se vám může zdát, že s vámi muži hrají podivné hry, které mají jediný cíl, vzbudit vaši žárlivost nebo aspoň ukázat, že nejste v jeho životě až tak důležité, jak byste si to přály. Ten dojem je však často mylný, muži si podobnými myšlenkami obvykle hlavy nezatěžují. Samozřejmě, že prosazují často především svoje ego a vlastní zájmy, ale to neznamená, že se ženám hned v hlavě musí spustit varovný alarm. Nezapomínejte, že muž dokáže lépe oddělit záležitosti pracovního a všedního života od svých citů k vám. A současně je celkově jinak zaměřen na to, co je a co není důležité. A tak dochází k situacím, které ženy trochu popuzují, rozesmutňují nebo v nich dokonce probouzí hlodajícího červíčka žárlivosti. Kdy je to však jen klamný dojem?


Naprosto typickým příkladem, s nímž se potýká řada žen, je zapomínání mužů na všelijaká významná data. Žena pak marně čeká, že s partnerem oslaví výročí seznámení, zatímco ten jí z práce zavolá, že ještě musí něco důležitého udělat, nebo dokonce vyrazí na pivko s kamarádem, kterého zrovna po dlouhé době potkal. Vašeho svátku si všimne v lepším případě náhodou v kalendáři na internetu, takže vám ještě v průběhu dne pošle SMS nebo veselý mailík, zato narozeniny, které mu žádný server nenaservíruje pod nos, pro změnu vypustí z hlavy úplně. Váš pocit z takového zapomenutí je občas dokonce na pokraji apokalyptické vize, že už mu na vás tolik nezáleží, vztah se nezadržitelně řítí do krize, pokud již není těsně před posledním sbohem.

Tento příklad je už přímo učebnicový, takže se můžete po prvním zalapání po dechu a sklonu vidět vše v nejčernějších barvách uklidnit, přijmout tuto mužskou zapomnětlivost za prostý fakt, kterému je možné čelit v podstatě pár preventivními kroky z vaší strany. Možná vaše výročí pozbude trochu romantiky, při níž se váš partner zase po letech sám od sebe promění v prince na bílém koni a bude vám klečet u nohou, avšak nedopějete k pocitu naprosté marnosti, pokud je pro vás toto datum natolik stěžejní a on ho naprosto vypustí z hlavy. Partner vám navíc bude vděčný, protože ve své podstatě na vás zapomínat nechce (i když tato data jemu osobně nic moc neříkají) a navíc z něho tak sejmete nepříjemný pocit, když mu dojde, že vaše odsekávání slov a náhlý chlad zřejmě nějak způsobil, ale vůbec netuší, proč.

Moderní vymoženosti vám umožňují napsat mu všechny důležité události například do mobilu, počítače, nechat posílat připomínky e-mailem, nebo hezky barevně zatrhnout v zaplněném papírovém diáři. Občas se ještě mezi řečí o blížícím se datu zmiňte, nejlépe v doprovodu milé vzpomínky, nebo prostřednictvím žertování. Když se datum již přiblíží výrazně, chtějte po něm vědět, jaký program si v ten den uděláte, aby mu i v práci došlo, že je na daný večer zadán, a s Frantou, se kterým seděli v první třídě spolu a po letech se právě ten den náhodně potkali, si dají sraz jednoduše jindy.

Čas od času vyráží partner na pánskou jízdu, tváří se tajemně a ještě vám dá zřetelně najevo, že skutečně nejste vítána? Navíc je náhle plný energie a plánů, které však už zdaleka tolik nevynakládá, pokud se máte někam vypravit společně vy dva. Vás hlavně provokuje právě to tajemství a jeho náhlá proměna, za kterou vidíte okamžitě samotnou Sodomu Gomoru. Realita obvykle bývá zcela odlišná, partner čas od času prostě potřebuje pobavit se s “řádnými chlapy” při aktivitách, které byste dost možná odsoudila jako naprostou dětinskost nebo byste se na podobné akci pouze nudila, a to si on nehodlá nechat za žádných okolností zkazit. Vaše přítomnost by zbytečně cenzurovala jejich silácké holedbání, drsné vtípky a bláznivé nápady, případně i míru alkoholu v krvi, a to ke skutečné pánské akci nepatří.

Pokud se akce vydaří a vy mu nebudete kvůli tomu dělat zbytečné scény – věřte, že kdyby jel za milenkou, tak by všechno probíhalo poněkud jinak, obvykle by tomu předcházelo mnohem méně plánování a těšení se, spíše by se tvářil zamlkle, protože nevěra je spojena s určitým pocitem viny – vrátí se zpět jako znovuzrozený a pokud jste měli nějaké spory a problémy, náhle, minimálně dočasně, zmizí. Buďte navíc ráda, že má s kým vyrazit a vy si můžete udělat volný den bez povinností, nebo naopak také uspořádat jako revanš vlastní, dámskou jízdu.

Citelnou ránu se partnerovi občas podaří rovněž zasadit v okamžiku, kdy náhle zruší plánovaný program kvůli nějakému nečekanému důvodu: vzpomene si, že nutně musí vidět fotbalový zápas nebo že před dlouhým časem slíbil účast na nějaké sportovní akci nebo soutěži, která mu byla právě připomenuta a vykouřila se mu z paměti, nebo právě potká po letech výše zmíněného kamaráda ze školních lavic. Dojem, že je všechno důležitější než vy, na sebe obvykle nenechá dlouho čekat. A vy jste přitom, obzvlášť v rané fázi vztahu, kvůli němu obětovala i mnohem důležitější akce.

Jenže už si nevzpomenete, že on vás tehdy k této změně plánů rozhodně nijak nenutil. Berte to tak, že vaše priority se občas jednoduše rozcházejí a snažte se být tolerantní. Určitě to není mířeno proti vám, daná akce či setkání, které mu přišlo do cesty, se zkrátka jindy než ten den opakovat nebude, jinak by vás na holičkách jistě nenechal. A pokud máte dojem, že to jen tak neskousnete, tak mu to při jiné příležitosti zkrátka oplaťte. Něco jiného však je, když tuto zprávu od něho dostanete ve chvíli, kdy stojíte před oltářem ve svatebních šatech, potom není co řešit, tady žádná omluva neplatí a jediné rozumné je prásknout mu s telefonem jednou provždy.

Redakce