Dnes na talíři: ovocné tiramisu


Tiramisu je proslulý tradiční italský dezert, který dnes najdete v nabídce téměř každé, nejen “italské” cukrárny. Slovo tiramisù vzniklo ze spojení tirami su, což znamená “vytáhni mě”, volně přeloženo také jako “rozvesel mě, povzbuď mě”. Pravé tiramisu by nemohlo vzniknout bez tvarohového sýra, zvaného mascarpone, který se šlehá s vajíčky (nebo jenom žloutky) a cukrem, případně šlehačkou. Mascarpone je krémový čerstvý sýr vyráběný ze smetany, místem jeho původu je Lombardie. Slovo “mascherpa” v tamním nářečí označovalo tvarohový sýr ricotta, extrahovaný dvojitým vařením ze zakysaného mléka – podmáslí, název ricotta zase pochází z latinského “recocta”, což znamená převařeno, nebo vařeno nadvakrát. Dnes se novodobé mascarpone vyrábí pod stejným názvem po celé Itálii.


Mascaropne se rychle kazí, proto se nejčastěji vyrábí v zimním období, u nás jej můžeme koupit v obchodě, nebo připravit doma, což není až tak extrémně složité. Stačí ohřát 1 litr smetany na cca. 90°C, přidat 5 ml kyseliny citrónové, nebo odpovídající množství citrónové šťávy a směs pomalu promíchávat po dobu 10 minut, dokud se smetana nesrazí. Vzniklou sýrovou směs následně necháme odkapat v utěrce.

Nejstarší receptury na dorty, které se staly pozdějším základem pro tiramisu, je možné vysledovat už za časů italské renesance. Tiramisu je známo také pod přezdívkou “Toskánská maličkost”, protože v Toskánské Sieně bylo poprvé slavnostně předvedeno. Původně bylo vytvořeno na počest návštěvy florentského velkovévody Cosimo de’ Medici III., kterému moučník natolik zachutnal, že si jeho recept odvezl s sebou do Florencie. V 19. století se dezert stal velmi populární mezi početnými anglickými intelektuály a umělci pobývajícími ve zmíněné Florencii, a ti jej odtud rozšířili také do Anglie. Údajně si jej pro povzbuzení rády dávaly i benátské kurtizány. Jednu méně tradiční variaci tohoto dezertu přinášíme níže.

Ovocné Tiramisu

Ingredience:

2 mandarinkové kompoty (cca 300 ml)
125 ml šlehačky
250 g sýru Mascarpone
250 g tvarohu
80 g cukru
3 lžíce pomerančového likéru
200 – 250 ml pomerančové šťávy (může být i 100% pomerančový džus)
1 balíček dlouhých piškotů
kakao
plátky pomerančů na ozdobu

Příprava:

Kompotové mandarinky přecedíme a necháme odkapat. Šlehačku vyšleháme dotuha. Mascarpone a tvaroh utřeme do hladka s cukrem. Přidáme 3 lžíce pomerančového likéru. Do tvarohového krému opatrně přimícháme šlehačku a 100 ml pomerančové šťávy. Dno formy rovnoměrně vyložíme piškoty, které pokapeme pomerančovou šťávou. Na ně pokládáme odkapané mandarínky a potřeme je polovinou tvarohového krému.

Pokračujeme mandarinkovou vrstvou, na ni pokládáme piškoty, které opět pokapeme pomerančovou šťávou. Na piškotovou vrstvu natřeme zbytek krému, povrch uhladíme. Zákusek necháme přes noc ztuhnout v ledničce. Před podáváním zákusek poprášíme kakaem.

-red-